nebezpečný smrk



host - 178.253 (?)
13.10.2008 23:05

Děkuji za vaše názory, nicméně strom už to má za sebou - bohužel. Naprostá většina lidí co jej viděla naživo mi doporučila strom pokácet. Povolení jsem vyběhal na obci a sundali jsme ho tzv.lanovou nebo horolezeckou metodou, takže neutrpěla žádná květena kolem dokola. Smrk byl celkem 20m vysoký a starý cca 30 let. Bohužel jsem jej zdědil tak jak byl po předešlém majiteli, takže zásah v mladším věku nebyl z mé strany možný. Musím se přiznat, že i slza snad ukápla a pak jsme jej řádně zapili. Možná je to směšné, ale jsem mnohem klidnější, nečučím nervózně z okna při každém slabším vánku a při dojezdu na chatu (pojištěná) se netřepu jak puberťák před maturitou zda tam ještě je či ne. Pokud mám na chatě děcka, které spí zrovna v podkroví a pěkně fučí, v pohodě si jen otevřu lahváče a kochám se. Navíc se to i celé prosvětlilo.Stromu je mi fakt líto, ale za ty nervy to opravdu nestojí... D.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 178.253 (?), 13.10.2008 23:05

Děkuji za vaše názory, nicméně strom už to má za sebou - bohužel. Naprostá většina lidí co jej viděla naživo mi doporučila strom pokácet. Povolení jsem vyběhal na obci a sundali jsme ho tzv.lanovou nebo horolezeckou metodou, takže neutrpěla žádná květena kolem dokola. Smrk byl celkem 20m vysoký a starý cca 30 let. Bohužel jsem jej zdědil tak jak byl po předešlém majiteli, takže zásah v mladším věku nebyl z mé strany možný. Musím se přiznat, že i slza snad ukápla a pak jsme jej řádně zapili. Možná je to směšné, ale jsem mnohem klidnější, nečučím nervózně z okna při každém slabším vánku a při dojezdu na chatu (pojištěná) se netřepu jak puberťák před maturitou zda tam ještě je či ne. Pokud mám na chatě děcka, které spí zrovna v podkroví a pěkně fučí, v pohodě si jen otevřu lahváče a kochám se. Navíc se to i celé prosvětlilo.Stromu je mi fakt líto, ale za ty nervy to opravdu nestojí... D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 128.44 (?), 1.3.2009 7:51

Tohle je tedy zbytecny prispevek. Akorat to rozlitilo zatvrzele stromoochrance a jeste rok sem budou psat, jak ho mate uchranit. Primarni v tomto je, ze to je VASE starost, VAS problem a nikdo to za Vas nevyresi. Rady, ktere tu dostanete jsou z 99 % pro kocku. Nakonec jste to vyresil sam a dobre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 26.9.2008 21:38

Mám takový nesmělý dotaz. Co tam bylo dřív - chata nebo smrk? Byl tam, když jste chatu stavěli, nebo je to dědictví po předchozích majitelích.  Proč se ptám, jestli nabylo možné zasáhnout, když byl menší, teď je to překrásný velký strom. Nabídněte ho jako vánoční na náměstí a zasaďte si nový (nebo něco jiného).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.238 (?), 30.9.2008 0:04

predpokladam, ze na lavej strane od smreku su nejake stromy a smrek nie je na vrchole kopca a este to nejako pokracuje do svahu... ide o to, aby ste si odsledovali, ked zacne fukat silnejsi vietor, co to robi so stromom, lebo predpokladam, ze vplyvom prostredia, svahu a okolitych stromov ako aj chaty napor vetra nie je taky silny, aby smrek vyvratil alebo zlomil, ten strom je velmi pekny a nerezal by som ho, keby bol "osadeny" tak, ze vietor sa do neho neoprie riadne... dufam, ze chatu mate dobre poistenu, to beriem ako samozrejmost ale ked sa ten strom nachadza priamo v naraze vetra, tak skor ci neskor spadne, bud nevydrzi korenovy system a strom sa vyvrati, alebo sa zlomi, ale nevydrzi... ale ja by som ho tam nechal, tak ci tak... a to ako rozmyslam sem nenapisem :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.100 (?), 7.10.2008 13:56

Taky se může stát, že se rozhodnete strom porazit a nebude Vám to povoleno.

Nejsem v tom odborník, ale v naší čtvrti mají velký smrk přímo vedle domu a po těch nedávných orkánech ho chtěli porazit, ale ŽP to nedovolilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 7.10.2008 22:49

Pokud ho budte chtít odstranit a určitě bych to doporučoval, pokud skutečně není součástí alespoň trochu souvislé stěny, nebo není na závětrné straně za horizontem, budete skutečně muset požádat příslušný OÚ, nebo odbor ŽP ORP obce o povolení. Ani kontrola tzv. přírustkovým vrtákem nemusí odhalit místní napadení např. Václavkou,  kmene v kritické výšce a kořenový systém (plochý) není u smrku zárukou dostatečné stability. Současné vichry jsou převážně tlakového, nárazového průběhu. Sestupné dekompresní rázy pak lámou a vyvracejí především stromy a celé části porostů na závětrné straně. Kdo se dostal do posledních polomových polí (Kyrill, Emma), byl mnohdy překvapen co dokázali provést s naprosto zdravým jedincem o středním průměru více jak 40 cm. Pokud je ještě za chatou nějaká překážka, něco jako stěna, pak tlakovou vlnu roztočí a a ta smrk doslova ukroutí. Jakýkoli, vámi navrhovaný zásah, smrk oslabí, může skutečně dojít k zanesení mykózy či jinému poškození a zkáza bude neodvratná. To není katastrofický scénář, jen popisuji co jsem viděl a poznal v praxi. Krása na pohled to skutečně je, ovšem dnes, kdy jsme mi lidé "upravili" přírodu k obrazu svému, je lépe uvažovat o budoucnosti ještě v době kdy to jde s tím něco udělat. Včasným zásahem lze takový strom tzv. přidržet u země.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ARB - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 177.66 (?), 22.3.2009 13:25

Ten posledný Radkov príspevok ma docela vystrašil. Čo poviete na túto moju smrečinu? Bol by som nerád keby skončila tak ako ten veľmi pekný smrek z úvodu tohto vlákna. Na druhej strane s tými vetrami je to tak že ak niekde na Slovensku silno fúka, tak je to na hrebeňoch hôr a u nás na západnom Slovensku. Teraz je tu bežne vietor 50 až 60 km/h.  Ja by som ťažko dokázal vytiahnúť na ne pílu. Ak by sa mali píliť musel by to urobiť asi niekto iný a ja by som nemal byť vtedy doma.

Vydržia?
Vydržia?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 22.3.2009 13:44

Popíliť. Do takového místa ty stromy nepatří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 22.3.2009 16:04

Zdravím ARBi, dnes již dost problematické osázení! Ne jen vítr, ale i místně! Vidím tam el.dráty, plot a to váš i sousedů. podle poměrů s díly plotu mi vychází průměr a délka stromů tak akorát na šíři ulice. Kořenový systém je vytlačen pod záhonky jednostranně. Habitus mají velice pěkný, je vidět, že jsou zdravé i když ten větší v pravo už trošku vykazuje známky nedostatku (tak 10-15%), jenže, jak prosperuje zahrádka pod nimi? Kam a jak je do budoucna chcete vést, pokud se nechají ještě déle růst? Jednou z možností je "přidržet" je u země, tedy zkrátit terminální část koruny, ale pak už je to o jiném vzhledu. Na fotografii si zakryjte horní polovinu korun a uvidíte jak by vypadal případný tvar po zkrácení. Už to nebude kužel, ale koule. Pravidelným ostřiháváním náhradního terminálu, stromy zastavíte ve výškovém růstu, ale...  Vítr je tolik neohrožuje, mají díky soliternosti, pevné krátké kmeny a uzavřené koruny.  ARBi chápu, že rozhodnutí není lehké, ale náhrada jehličnatými nízkokmeny určitě nebude tolik bolet. Zvážil bych ještě jejich postavení vůči převažujícím směrům větru, v zástavbách se více rozbíjí, ale získává na nárazovosti a tlaku. Pokud vane převážně v souběhu, tolik bych se nebál, tvoří-li větrolam, překážku kolmo ke směru a ještě navíc od ulice do zahrady, mohl by to být problém. Ponechat je tak a nechat je dále růst, je zdroj problémů do budoucna!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ARB - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 177.66 (?), 22.3.2009 19:14

Vďaka za odbornú radu Radku. Na to skrátenie vršku budem musieť pristúpiť. Už som na to myslel. Je tam ťahaný telefón a dátový kábel. To silové vedenie prúdu je až za cestou, takže elektrina nie je problém. Osadenie by to nebolo problematické keby sa dotyčný "sadič" trafil do odrody. Pôvodne mali byť nízkorastúce a oni sa ukázali ako normálne lesné smreky. Vypíliť ako radí PP to je to najjednoduchšie, to dokáže každý b... c.  viacero pekných strieborných smrekov tu zlikvidovali tak že najprv vrcholec, potom spravili z kmeňa zvyslé cvičisko pre preteky v odvetvovaní a nakoniec sa na to nemohli pozerať a ostali iba pne. No tak rúbanísk vidím v lese dosť a nechcem mať jedno aj doma. Vietor fúka z 90% v smere ako som fotil teda do ulice. Na zajtra zase hlásili 70km/h.  V takom vetre s nedá ani v lese nič robiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika