Modřín na kmínku



Frenkys - (9) - 144.100 (?)
22.5.2020 22:03
Hezký večer, jdu za vámi z dotazem jak tvarovat tento Modřín japonský 'Stiff Weeping'


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
JITULE.S - (5) - 4.22 (?), 24.5.2013 19:41, zobrazeno: 15206x

Dobrý den, chtěla bych si pořídit převislý modřín na kmínku.Zjistila jsem že je více druhů, jaký druh máte a jaké máte zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.7 (?), 27.5.2013 19:58
Doporučil bych Larix "Stiff Weeping", jehličí je jemné a husté, dle mého soudu nejhezčí převislý kultivar. Poněkud vzdušnější (řidší) je "Puli"... Raději Stiffa...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 1.1.2014 22:23

Zdravím,

ať nezakládám nové vlákno - cca 15-ti (možná i 20-ti) letý Larix "Stiff Weeping" v posledním roce téměř nenasazuje jehličí. Napadají mne tři důvody, prosím o radu:

1. po celou dobu je nestříhaný a velmi mohutný - stávající šíře koruny je asi 1,5m až k zemi při výšce asi 180cm, je možné, že kořen nevyživí všechny větve? Pomůže vystříhat vnitřní?

2. pozvolna za ty roky je zastíněn přerostlými tůjemi (6m) z celé jižní strany, přímé slunce má jen v létě v ranních a dopoledních hodinách (na likvidaci tůjí se již pracuje). Půda je kvalitní, spousta rostlinného materiálu z opadavých keřů, spousta žížal, kyselá od sousedících tůjí. Mohlo by nové plné oslunění stačit?

3. v Průhonicích na jedné z komentovaných exkurzí se obecně hovořilo o tom, že roubovanci menších kultivarů naroubovaných na podnož z velkého stromu po cca 15.roce často uhynou (např. menší javory na klenu, které cíleně mění za semenáče). Je to možné i u modřínu? V létě se 2x pokusil vyhnat terminál z podnože, což ale může souviset i se snahou dostat se na světlo.

Pro moji zvědavost - jaký tvar kořene mohu v tomto věku stromu očekávat? Kůlový nebo už množství postranních? Půda je tu vlhká, stromek nic nenutí se příliš "snažit" hnát se za vodou.

Za postřehy a úvahy předem děkuji, M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 2.1.2014 21:17

Přes den jsem se podívala ke kořenům, jaké bylo překvapení, když jsem zjistila, že bývalý majitel pozemku, který strom sázel, ho vysadil jako bal - ale ne v jutě, ale v plastové tkanině - něco jako síťka na brambory, kterou ani nepovolil. Místy je znát, že jak byl bal svázaný, tak šel do země - včetně plastového provázku, který síťku držel. Na většině obvodu kmene (průměr cca 20cm) už síťka i motouz zarostl pod kůru. Máte někdo zkušenost, jak se s tímto strom umí vypořádat? 

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.227 (?), 10.1.2014 21:12

Nejpravděpodobnější příčinu chřadnutí jste objevila. Už jsem se s podobným případem také setkal.

Vzhledem k tomu, že modřín ještě nebyl úplně suchý, bych viděl šanci, že se z toho dostane. Provázek na kořenovém krčku zaškrtil cévní svazky. Provázek a ršlový pytel bych na několika místech ostrým nožem přeřízl, to by mělo stačit. Odstranil bych jen to, co půjde snadno odebrat bez dalšího poškození kořenového krčku.

Ať se Vám záchrana podaří Vám přeje

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 10.1.2014 21:47

Ještě proberte korunu, ať toho kořeny neživí tolik. Suché a polosuché, modříny dobře obrůstají. Kořeny podnože nebudou jen do šířky, počítejte s tím, že minimálně jeden silný půjde do hloubky. I v případě, že je ten modřín chráněný před větrem a bouřkami, doporučil bych dát mu na pár let oporu, aby se náhodou v místě zaštípnutí nevylomil. Podle vašeho podání má asi nadzemní část hodně na objem i váhu.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 11.1.2014 20:07

Oběma moc děkuji,

toho provázku koukalo posledních asi 5cm, už jsem to odstřihla, z plastové síťky taky už moc obrat nešlo, ale co bylo dostupné je pryč.

Zcela barbarsky jsem modřín vykopala (stejně bych se musela u kořenů víc šťourat kvůli přiškrcení) a přesadila o 20m dál, kde bude mít mnohem lepší stanoviště, ne tak vlhké a zcela osluněné. Kořeny byly rovnoměrně silné a po celém obvodu, dokonce i očekávaný silný kůlový nebyl zas takový problém, byl stejně silný jako kořeny postranní a jen metr a půl hluboko - možná právě díky původnímu přiškrcení síťkou.

Bal měl v nejužším místě 1,5m průměr, tahali ho 4 chlapi na paletě opatřené kolečky - na to bych opravdu nestačila indecision  (stačilo to celodenní kopání jámy k výsadbě) - tak uvidíme. Dostal 3 kůly, zálivku do jámy před výsadbou a bohatě mulče, živé větvičky v koruně jsem komplet ostřihala na 20cm - přemýšlím, že část živých silnějších větví půjde ještě na jaře pryč, až nebudou hrozit mrazy - ale bal se povedlo přesunout bez většího poškození, tak uvidíme, jestli to bude nutné, nejspíš počkám, jak se bude chovat na jaře. Je to hodně radikální, ale doufám, že to bude stromku nakonec ku prospěchu.

Jojo, my amatéři se občas rozhodneme pro celkem ztřeštěné akce laugh - před 3 lety přesazovaný 25-ti letý tis, byl jednodušší, měl velmi kompaktní bal a roste zcela bez následků, od té doby má dokonce o 20% delší přírůstky.

V létě ještě doplním, jak stromek dopadl, jestli se chytil. Ještě jednou díky, M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Frenkys - (9) - 144.100 (?), 22.5.2020 22:03
Hezký večer, jdu za vámi z dotazem jak tvarovat tento Modřín japonský 'Stiff Weeping'


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.157 (?), 23.5.2020 9:32

Jednoduchá odpověď by byla: libovolně, jak se Vám zlíbí.

Já bych terminál = nejvrchnější silný výon - vyvazoval k bambsové tyči jako pokračování kmene a postranní výhony bych zastřihoval, aby nedorůstaly až k zemi.

Po postupém, několikaletém vyvazování do Vámi zvolené výšky bych buď zapěstoval rovnoměrně na všechny strany rozloženou korunku anebo bych z terminálu nechal udělat oblouk jako "bránu" nad cestičkou.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Frenkys - (9) - 144.100 (?), 24.5.2020 9:18
Děkuji, myslel sem si to... A při postupném vyvazování mám postupně 'oholit' kmen a nechat jen od špičky nárůst převisy?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika