Zoufalá nabídka odrůd jabloní



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
10.1.2018 10:13

 Každý nekupuje jen jabloně. A ostatního zahradního sortimentu tam je, až si nejde vybrat.

To je pravda, nicméně hovoříte-li s pokročilejšími amatéry přes růže, cibuloviny, trvalky, skalničky, i oni radši volí sofistikovanější obchody, často za severní hranicí. Takže na těch kopretinových tetách cosi bude... 
A co se týče ovocné sadby, neuvádění podnoží je hrozný nešvar, který se rozhodně netýká jen tohoto shopu. Každému bych radil, aby koupi stromků s neuvedenou podnoží bojkotoval,  je to projev absolutní ignorace zákazníka. Bez ohledu na to, že někteří prodejci vám možná informaci o podnoži na požádání řeknou. Špatně zvolenou odrůdu přeroubujete za 10 minut, nevhodnou podnož nezměníte.
   Je smutná filozofie, že když obchod funguje, není nutné kultivovat jeho kvalitu. Málokdy to má dlouhé trvání. Vzpomeňme na motocyky Jawa, jejichž konstrukce se 40 let měnila jen kosmeticky díky stálému odbytu na východ.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.1.2018 10:13

 Každý nekupuje jen jabloně. A ostatního zahradního sortimentu tam je, až si nejde vybrat.

To je pravda, nicméně hovoříte-li s pokročilejšími amatéry přes růže, cibuloviny, trvalky, skalničky, i oni radši volí sofistikovanější obchody, často za severní hranicí. Takže na těch kopretinových tetách cosi bude... 
A co se týče ovocné sadby, neuvádění podnoží je hrozný nešvar, který se rozhodně netýká jen tohoto shopu. Každému bych radil, aby koupi stromků s neuvedenou podnoží bojkotoval,  je to projev absolutní ignorace zákazníka. Bez ohledu na to, že někteří prodejci vám možná informaci o podnoži na požádání řeknou. Špatně zvolenou odrůdu přeroubujete za 10 minut, nevhodnou podnož nezměníte.
   Je smutná filozofie, že když obchod funguje, není nutné kultivovat jeho kvalitu. Málokdy to má dlouhé trvání. Vzpomeňme na motocyky Jawa, jejichž konstrukce se 40 let měnila jen kosmeticky díky stálému odbytu na východ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 26.116 (?), 10.1.2018 10:20

Však to také nemyslím zle, komerčně úspěšná firma ve mně nevyvolává žádné negativní emoce. Už v prvním přespěvku jsem psal, že ovocná sadba je pro ně marginální záležitost. Malopěstitel ovoce u této firmy nakupovat nebude z těchto důvodů:

1. Shání novinky, které obvykle nabízejí jiná zasilatelství.

2. Koupí si sadbu v ovocné školce za nižší cenu, v příměru zvýší obrat Česka, nikoliv Číny.

3. Znalý zahrádkář chce být už při čtení katalogu zpraven o nejdůležitějších parametrech ovocné sadby, k těm použitá podnož určitě patří.

4. Vypěstuje si ovocnou sadbu sám.

Velkoproducent nakoupí ve školce za dohodnutou nižší VO cenu. Mnohé majitele zahrad ovocnaření nikterak nezajímá, potom tedy k většímu nákupu v zahradnictví přidají i nějaký ovocný stromek nebo keřík. Není to nic proti ničemu, je potřeba si přiznat, že zapálených ovocnářů je mezi majiteli zahrad naprostá menšina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.79 (?), 10.1.2018 10:23

přesně tak. Z pohledu profesionála nebo poučeného amatéra je takový přístup na první pohled nepochopitelný, jenže je třeba uvědomit si, že drtivá většina lidí chce prostě nějaký sladký jabko a když s tímhle požadavkem přijdou do Čiernej Vody a tamní obsluha se jich zeptá jakou odrůdu a na jaké podnoži, uvede je tím do rozpaků, mnozí pak ještě budou vykládat, jak tam na ně machrovali... ono není povinností zahradnické firmy šířit vzdělanost mezi prostý lid, může se nám to sice nelíbit, ale je to fakt a není na něm nic špatného, nelíbí, nakupte jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.1.2018 11:56

ono není povinností zahradnické firmy šířit vzdělanost mezi prostý lid,...je to fakt a není na něm nic špatného...

Podle mě to špatné je.  Něco to o našich lidech vypovídá, nejen o prodejcích, i zákaznících a o jejich nárocích na obchody. Nedivme se pak, že ve stejných obalech kupujeme horší jídlo než v zahraničí. Na tom v podstatě taky není nic špatného - nelíbí, nakupte jinde.  A koneckonců - složení uvedené na obale je pravdivé. Je snad povinností potravinářské firmy šířit vzdělanost prostých strávníků? 
    Hleďme, u potravin je povinnost uvádět složení. Bez ohledu na to, že drtivá většina kupujících, co chce prostě nějaký sladký jabko, si podle toho sýry nevybírá. Byl by problém mít vyhláškou danou povinnost uvádět odrůdu, podnož a původ i u e-shopů a katalogů? Nebyl, ale koho to zajímá...
   Tady nejde o šíření vzdělanosti, nýbrž o zásadní údaje o zboží. A to je rozdíl. Když uvedete u sadby podnož, současně dáte kupujícímu informaci, o vzrůstnosti stromu. Tedy je možnost, že takový se zákazníkovi nebude hodit. Zato sladká chruplavá jablka, co si zamilují děti - takové chtějí všichni,  tam to nehrozí. Zatajení podstatné informace je účelové a mrzí mě, že to zde diskutujícím, i těm,  co se v problematice vyznají, nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 95.205 (?), 10.1.2018 17:16

Pane doktore, máte pravdu. Informace o produktu by měla být v každém případě kompletní. Potraviny jsou samostatná kapitola. Co mám z toho, že na obalu je mikroskopickým písmem napsáno co vše se tam nachází, pokud jde o sdělení v éčkách, tak je to k ničemu, protože nikdo do obchodu nebude tahat mikroskop a tabulky, které mi řeknou co které éčko znamená. To jestli se vám to nelíbí, nechte a běžte jinam, je také jen na dvě věci, protože je to ve všech marketech stejné. O výběru se může hovořit jen v tom případě, že na to budu mít a že to lepší zboží bude také na našem trhu. No a to je věcí vás doktorů a státu. Oběma až tak moc na plebsu nezáleží. Co se týče stromečků, tak prodejce by opravdu měl vědět jakých rozměrů může strom dosáhnout a jaké ovoce na něm bude. Jdu si koupit jabloň, která ponese zelená jablka s líčkem a s bílou jemně nakyslou a hodně šťavnatou dužninou. Obchodník mi má říci - bohužel pane, takovou jabloň v prodeji nemám, nebo by mi měldoporučit odrůdy, které se svými plody budou blížit mému požadavku. Moje zkušenost je bohužel taková, že si vyslechnu přednášku, ve které nemusí být nic pravda, pak mi do ruky strčí nějaké koště, s tím, že to dělají Poláci a je vymalováno. Takto si obchod v žádném případě nepředstavuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 10.1.2018 17:21

Takto si obchod v žádném případě nepředstavuji.

Tak tam prostě nechoďte. Máme tržní hospodářství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.30 (?), 10.1.2018 17:34

To mi nemusíte radit, to vím již dávno. Nečtěte jen první a poslední větu. Pane PP, čtěte i to co je mezi nimi, a to pořádně. Pomáhám si sám, tak jako za vámi opovrhovaného socíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2018 22:22

Obchodník mi má říci - bohužel pane, takovou jabloň v prodeji nemám, nebo by mi měl doporučit odrůdy, které se svými plody budou blížit mému požadavku.

Obchodník se bude vždycky snažit prodat, je to normální. Nemůžete po něm chtít, aby Vás přesvědčoval, že to, co se Vám hodí, on zrovna nemá. Byl by blázen. Legislativa by měla být taková, aby potřebné informace o zboží uvést musel, ať se mu to líbí nebo ne, jinak zaplatí pokutu. Prodavač šunky taky není nadšený, že musí mít na výrobku napsáno 50% masa. Taky by radši uváděl, že skvěle chutná a že si ji zamilují děti. 
   Existují údaje, které na visačkách ovocné sadby musejí být. A to stačí. Jenže všichni víme, že mnohdy je nahradí něco načmárané rukou a že v katalozích a e-shopech tyto údaje většinou chybí. Teď pomíjím, že nápisy i tam kde jsou, často vyblednou dřív než stromek přinese první plody.
   Ad PP: I v tržním prostředí by měly platit předpisy, pravidla i jistá kultura prodeje. Souhlasím, že za jejich nedodržování částečně můžeme my zákazníci, že je nevyžadujeme. Radši se necháme opít fiktivní slevou nebo dobarveným snímkem z fotoshopu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2018 17:18

V této souvislosti musím znovu vyzdvihnout jednu školku s e-shopem ze Střílek, jejíž majitel považuje podnož za natolik důležitou, že ji nejen uvádí, dokonce každou odrůdu nabízí ve více podnožových variantách. 
   Kupdivu jásavě dobarvené nereálné fotky a údaje o chrupkavé chuti na jejich stránkách nenajdete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.142 (?), 16.1.2018 14:26

Nazdar, jak víte loni jsem přeroubovával palmetu odrůdami Jarka a Deliga.Dodání roubů bez problémů.Potřebuji ještě doroubovat Jarku a Domino ale ouha.V Litenčicích tyto odrůdy vytrhali z matečnice pro malý zájem.Obrátil jse se tedy na genovou banku v Holovousích.V půli prosince přislíbeno a potvrzeno. Včerejší mail mě šokoval.Pracovník píše zrovna jsem se dověděl že nebudou letos poskytovat rouby tedy mě nevyhoví.Zřejmě asi napořád.Komupak teno náhlý novoroční obrat asi vyhovuje.Co příjde následně, omezení dostupnosti podnoží pro zahradkáře, zrušení ochranných postřiků a nahrazení placebem? Ve finále nám budou prodávat stromky v odrůdové rozmanitosti kterou určí ti vyvolení.Nepotřebují zdatné a znalé zahradkáře co si mnohé umí zapěstovat ale hlupáky kteří se nechají zmanipulovat propagandu (viz.zázrak jménem rezistence která nefuguje) kterým budou prodávat co určí oni.Jsme nežádoucí.Mamon nadevše.

Abych jen neláteřil.V půli prosince jsem obdržel z Litenčic podnože M26 a M7 v kvalitě množení C/VF což mě potěšilo.Problém je, nemohu sehnat kvalitní rouby

Zahradě zdar manipulátorů zmar - Mičurin II (470 m

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika