Zimní postřik jádrovin Nitrosanem 25



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
30.1.2014 18:49

Úč. látka cypermetrin patří mezi pyretroidy, a tak v sadech a zahradách nepoužívat. Je např. obsažena i v zde zmiňovaném Nurelle D.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 119.54 (?), 2.2.2014 21:35

Pre pána bez mena č.224.63: Nepochybujem o tom, že tých, ktorí sú presvedčení o väčšej nebezpečnosti organických fungicídov ako anorganických, je oveľa viac a nepripadá mi na tom nič zábavné. Každé extrémne používanie jedného či druhého vyvoláva následné problémy. Nie som ekologický aktivista, ale z Vami spomenutého Organic farming vytiahnem aspoň vytýčený cieľ: "Ekologickí poľnohospodári rešpektujú cenu pôdy starostlivým monitorovaním, čo do nej vložia a z čo z nej vezmú, a ako ich aktivity ovplyvnia jej úrodnosť a zloženie." Nevidím na snahe, dosiahnúť tohto cieľa, nič závadné. Pokiaľ chceme diskutovať o škodlivosti jedného či druhého na životné prostredie, potravinový reťazec a ľudské zdravie", potom by sme mali vychádzať z objektívnych a serióznych chemických analýz. V opačnom prípade sa môžeme donekonečna handrkovať a predkladať tendenčne písané ničím nepodložené články. Keď už ste ma nazval zastáncom používania medi, ktorú vinohradníci bez zjavného negatívneho dopadu na zdravie používajú už viac ako 100 rokov, v súhlase s Vami odporúčam pozrieť do wikipedie. Dočítame sa napr., že meď ako základný stopový prvok nevyhnutný pre všetky živé organizmy nachádzame v mnohých bežných potravinách vrátane strukovín, obilia a orechov. Odporúčaný denný príjem je 1-3 mg. Najviac medi máme v pečeni, svaloch a kostiach. U zdravého človeka bez genetických defektov sa chronická toxicita doposiaľ nezaznamenala. Meďnaté postreky sa prechodom cez pôdu do spodných vôd nedostanú. Meď zachytená v pôde podlieha bakteriálnej a mykorhíznej degradácii... V záhradke meďnaté postreky používam iba pri ošetrení broskýň. Oveľa viac aplikujem sírnaté, ktorými nahrádzam organické akaricídy. Na vinič event. zeleninu však namiesto kontaktných meďnatých postrekov používam organické s hĺbkovým čiastočne systémovým účinkom. Postupne prechádzam k pestovaniu interšpecifických odrôd viniča, ktoré nebude závislé na intenzívnej organickej chémii. Nie všetky organické pesticídy sa bezproblémovo rozkladajú účinkom UV-žiarenia alebo v styku s pôdou. Poznáte všetky ich rozkladné produkty a viete, kde skončia?wink Moji susedia vo vinohrade od mája do októbra striekali organiku 12 x. Voľba pesticídu záležala na každom z nich, viacmenej sa strafovali do čierneho- rezistencia nerezistencia. Nemyslím, že by množstvo týchto jedov, aj keď v nízkej postrekovej koncentrácii, bolo zanedbatelné a že sa ich reziduá neobjavia vo víne. Vynásobte si tieto reziduá množstvom konvenčných vinohradníkov, ktorí v nepriaznivom ročníku nechcú priísť o úrodu. To isté platí napr.v jabloňových a.i. produkčných sadoch...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.63 (?), 3.2.2014 0:09

Pisete: "Nepochybujem o tom, že tých, ktorí sú presvedčení o väčšej nebezpečnosti organických fungicídov ako anorganických, je oveľa viac..." o to prave ide. Mna nezaujima, co si mysli vacsina. Radsej si zistim odborne texty o pouzivanych chemikaliach, alebo sa spytam odbornikov, na fore napr. pan Vinsalek. Demokraticka vacsina je tu na velke gulove. Na pivne reci nie som zvedavy, ked ide o dolezite veci, co si vyzaduju experta.

Mne sa tiez nepaci paprat sa s chemiou v zahrade. Tiez by som radsej zahradku ako to je v niektorych prospektoch a peknych casopisoch, peknu, zdravu a bez chemie. Ale nie vzdy to ide. Samozrejme, odolne sorty je dobra strategia. Ale ak nastupi choroba, skodca, vyberam prostriedok bez akejkolvek mody a nepripustam si ziadne bio-nabozenstva. Myslim si, ze prevereny a kvalitny organicky postrek moze byt podstatne lepsi ako sice tradicny, ale zastaraly anorganicky. Nevyberam ani podla toho, ci ide o prirodny albo ciste synteticky produkt. Paralela s ludskymi chorobami. Pravdepodobne synteticke antibiotika mou byt neraz lepsie ako "prirodne", napr. tetracykliny, z ktorych vam vypadaju zuby.

Co tym myslite, ze med v pode podlieha bakterialnej degradacii? prosim vas ako mozu bakterie premenit med? na zelezo?smiley 

Co sa tyka rezidui z organickych latok. Dlhy vyvoj postrekovych latok si vyziadal miliardy eur. Z tisicov testovanych skupin latok sa nakoniec presadilo len niekolko. Vybrali sa tie, co maju ucinok pri nizkych koncentraciach, co sa rychle rozkladaju a maju minimalne ucinky na cloveka a prirodu. Testami sa preukazalo, ktore su vhodne. Keby vedeli, ze sa maju spytat bio-potravinovych aktivistov, mohli usetrit miliardy eur.crying Ako sa rozkladaju organicke postrekove latky sa testovalo v nakladnych experimentoch. Na zaklade dobrych vysledkov v niektorych pripadoch sa podarilo najst kvalitne postrekove latky a mozeme si dovolit zrusit pouzivanie niektorych menej bezpecnych latok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.146 (?), 30.1.2014 18:11

Dnes jsem objevil i Cymbush 10DP. Podle návodu je postřik proti obalečům a housenkám na jabloních 0,03% roztokem, ochranná doba 28dní, účinná látka : 10% Cypermethrin. Bude to lepší než ten Nitrosan?

Honza Kratochvíl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.1.2014 18:49

Úč. látka cypermetrin patří mezi pyretroidy, a tak v sadech a zahradách nepoužívat. Je např. obsažena i v zde zmiňovaném Nurelle D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Roman-Lesnictví a dř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 209.12 (?), 30.1.2014 23:26

Cymbush 10 DP je poprašový pyrethroid. Vyráběla jej v devadesátých letech anglická chemická společnost Zeneca I.C.I.,dnešní Syngenta. Dále vyráběla emulzní Cymbush 10 EC a 5 EC. Přípravek obsahuje Cypermethrin, buď 5% nebo 10%,dle názvu.  Výroba skončila v r. 1995. V současnosti POR obsahující 10% (100g/litr) cypermethrinu vyrábí Belgická společnost Agriphair. Přípravek se jmenuje Forester a je pouze určený pro lesní hospodářství.

V pravo v příloze POR Cydia 10 EC-obchodní název přípravku- Vaztak 10 EC-referenční název. obsahuje Alfa-cypermethrin, který je účinnější, než u Foresteru obsahující Cypermethrin. Oba přípravky jsou toxické pro člověka, tzn.že po vdechnutí, požití,proniknutí kůží i ve velmi malém množství může způsobit trvalé poškození zdraví, v horším případě i smrt.

Běžně v obchodě pro zahrádkáře tyto POR neseženete. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Roman-Lesnictví a dř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 209.12 (?), 30.1.2014 23:28

Zasílám část etikety přípravku Cymbush 10 EC, kde je tabulka použití.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 31.1.2014 9:27

Ono těch přípravků ze skupiny pyretroidů včetně Cymbusch bylo a je registrováno do sadů více.
To je jedna věc. Druhá věc je, že účinné látky těchto přípravků jsou pro pěstitele zařazené v SISPO zakázané. Neměli by je však v sadech a zahradách používat ani drobní pěstitelé. Proč, to už zde za ty roky bylo mnohokrát prezentováno.

Pro upřesnění. Syngenta vznikla oddělením agrodivize Novartisu. Ta zase vznikla někdy ke konci století spojením Ciba-Gaigy s firmou Sandoz. Nástupcem Zenecy, jestli se nemýlím, byla firma DowElanco, dnešní Dow Agro Science.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 31.1.2014 18:08

Neviem kde o tom bolo... ale skuste nam jednou vetou... preco su nejake latky povolene do sadov a nepovolene pre drobnych pestovatelov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Roman-Lesnictví a dř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 209.12 (?), 31.1.2014 21:33

Protože některé POR kromě cílových škůdců hubí i jejich predátory. Velký význam při ochraně rostlin je zaměřený na včely, ochranu vod, zdraví člověka, ochranu živ. prostředí a vodních organismů.

Nepovolené přípravky pro malospotřebitele jsou přípravky obsahující toxické a vysoce toxické látky pro člověka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.63 (?), 1.2.2014 11:41

OK, ale pyrotroidy sa bezne predavaju pre malospotrebitela, napr. Karate zeon.  Potom je aj otazka, ci sa nenapachaju podstatne vacsie skody a ci nebezpecensttvo nie je vacsie pre velkospotrebitela, ked ide o tony skodlivych latok, ako pre malospotrebitela, ktory si postrieka jeden krik, ked je napadnuty skodcom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika