Vysokokmen



host - 80.89 (?)
9.3.2007 20:26
Zdravim, obe odrudy mam. Chcete rouby nebo na podzim stromky?  Muzete mi napsat na sbocek@centrum.cz. Jeste bych reagoval na pana Vyslouzila. Vsechny  jablone nemusi mit vzajemne výbornou kompatibilitu. Kulturni jablone jsou vysledkem mezidruhovych krizeni. Napr stara odruda Borovinka (Charlamowski) mi dela s Jadernickou nekdy problemy. Jadernicka si mnohdy z vetsi zcasti ponechava vlastnosti matky, proto se driv mnozila i presevem, nemusi byt vzdy 50 % od otce, 50 % od matky (matroklinni dedicnost).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 80.89 (?), 9.3.2007 20:26
Zdravim, obe odrudy mam. Chcete rouby nebo na podzim stromky?  Muzete mi napsat na sbocek@centrum.cz. Jeste bych reagoval na pana Vyslouzila. Vsechny  jablone nemusi mit vzajemne výbornou kompatibilitu. Kulturni jablone jsou vysledkem mezidruhovych krizeni. Napr stara odruda Borovinka (Charlamowski) mi dela s Jadernickou nekdy problemy. Jadernicka si mnohdy z vetsi zcasti ponechava vlastnosti matky, proto se driv mnozila i presevem, nemusi byt vzdy 50 % od otce, 50 % od matky (matroklinni dedicnost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 11.3.2007 23:44
Nevím úplně jak to spolu souvisí. Jaderná DNA se dědí 50:50 v každém pohlavním  množení po meioze  Matroklinní dědičnost chápu jako přenos mimojaderné DNA -z mitochondrií a plazmidů. Ty se dědí po matce, (např. centriol zase po otci).  Vliv na srůstání jednotlivých odrůd to ale bude mít stěží. Růstová potence (tedy i srůstová rychlost) se u odrůd liší,  přesto si myslím, že příčina roubovacích neúspěchů je nejspíš jinde než v kompatibilitě pletiv.  U dřevin, kde bývají se srůstem mproblémy  - např u hrušně a kdouli,  je tato skutečnost obvykle uvedena v lteratuře a doporučeno mezištěpení. O něčem podobném u jabloní jsem dosud neslyšel. Zeptám se na zahradnické fakultě Mendlovky. Konkrétně Grávštýn i Oldenburg se ovšem ujímaly na všechno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 17.3.2007 8:14
Takzvana afinita snasenlivost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.89 (?), 21.3.2007 17:41
Dědičnost se týkala přesevu Jaderničky. Prostě si snáze udržuje mateřské vlastnosti, čehož se dlouho využívalo - proto tolik typů, nejedná se o mutace, jak je tomu běžně u jiných odrůd; ale opravdu nemusí jit o matroklinní dědičnost, tak dalece jsem to nezkoumal). O ne vždy 100% afinitě u jabloní jsem psal v souvislosti s jejich mnohdy mnohonásobnou mezidruhovou hybridizací. V knize Jablka od Dvořáka a kol. (Academia, 1976) se mj. píše, že starší odrůdy jako Wealthy, Borovinka, Car Alexandr, Orleánská reneta, Baumannova reneta mají původ v Malus sieversii. Kohout (1960) v Malé pomologii u odrůdy Borovinka (= Charlamowski) uvádí, že " k mnoha odrůdám má špatnou afinitu". To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, Borovinka někdy opravdu po naroubování (na semenáče Jaderničky) živoří. Jinak je to ale překrásné jablko:-). Stanislav Boček (ZF MZLU Brno)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 21.3.2007 18:26
Děkuji Vám, pane inženýre, za přesné a vyčerpávající vysvětlení. To jsem skutečně nevěděl a ani jsem se s tím nesetkal. 
  Tedy, ne že by se mi vždycky všechno ujalo, ale bylo to způsobeno, myslel jsem,  špatným materiálem nebo gramlavýma rukama. Před 2 lety taky voskem Kambilan v tubě, to byla kalamita (a ostuda u známých, kterým jsem štěpoval) . Výrobce se mi sice omluvil za vadnou šarži (nebyl jsem zdaleka sám), ale neposlal mi ani nový vosk, natož slíbenou kompenzaci za to, že o kauze pomlčím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 23.3.2007 6:46
Take jsem mel vosk kambilan v krabyci byl pekne vlacny i v chladu stepoval jsem angresty a rybiz y vsechny zaschly pak jsem se docetl ze neni vhodny pro roubovani angrestu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 23.3.2007 6:54
To mě velmi zajímá, myslel jsem, že štěpařský vosk je 100% přírodní produkt, co se na tom dá zkazit ? Může být, prosím, pane Vysloužile, konkrétnější?
děkuji Tomáš 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.3.2007 10:34
Neznám přesné složení dnešních štěpařských vosků (nebudou všechny stejné, podle starých receptur obsahují pryskyřici (kalafunu), včelí vosk (nebo parafín),   nějaký tuk (užíval se lůj nebo sádlo), ředidlo ( u vosků tažných za tepla někdy vynecháno) a komerčně vyráběné taky konzervační činidlo. Dřív se používal jako rozpouštědlo líh, vosk ale rychle tvrdl v krabičce, dnes se preferují pomaleji těkající látky (snad trietanolamin)  100% přírodní produkt ještě neznamená, že nemůže poškodit pletiva dřevin. Tuky na vzduchu teplem a světlem žluknou - odštěpují se mastné kyseliny od glycerolu a tím vosk nejen  ztratí krycí vlastnosti, ale může obsahovat agresivní sloučeniny. To se mi taky stalo asi před 5 lety  s velmi šikovným voskem ing Práška z Opavy, který vyráběl vosk z rostinného oleje a včelího vosku. Krásně se s ním pracovalo, jenže jednou zežlukl, řezné rány pod ním zčernaly. Zaslal jsem jej výrobci, moc se omluvil poděkoval za upozornění a zaslal mi několik balení nového. Chyba byla právě v absenci konzervační látky (asi benzoanu). Kde byla chyba u Kambilanu nevím, ale když viděl neujaté rouby jeden známý, který navštívil mou zahradu, zvolal? "Vy jste použil Kambilan v tubě! Mně se to letos stalo taky!"  Jinak by mě to nenapadlo. Vyrobce ovšem po příslibu diskrétnosti zahrál mrtvýho brouka. Tak si vosk vyrábím sám anebo volím jiné značky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.229 (?), 26.3.2008 19:09

Štepársky vosk sa dá vyrobiť aj doma:  pripravíme si npr. 300 g včelieho pretaveného vosku, asi 2-3 dcl aj horšieho jedlého oleja a niečo tak 5 dag. živice s jedle, sosny či smreka.
Do vhodnej nádoby vložíte vosk a položíte na oheň), najlepšie vonku a zohrievate, pridáte olej a živicu a miešate, vytvoríte redšiu masu. Ak je veľmi riedky vosk, pridajte ešte vosk a znovu miešajte, ak je hustý, pridajte podľa potreby olej (štep. vosk nemá byť hustý, ťažko sa roztiera). Živica sa len preto pridáva, aby hotový vosk mal k vlhkému drevu lepšiu priľňavosť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 26.3.2008 20:54

To je zajímavá receptura, stála by jistě za vyzkoušení. Procentuelní obsah drahého včelího vosku mi připadne poměrně vysoký.  Letos jsem štěpovací vosk vyráběl svařením sádla,  smrkové pryskyřice, vč. vosku a lihu. Včelího vosku jen trocha, hlavní součástí byla pryskyřice, dá se snadno nahradit levnou kalafunou na paření prasat. Pracuje se s voskem výborně, jedinou nevýhodou je rozdílná tuhost v chladnu a teple. Řeším to krabičkou v kapse. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika