Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Výchovný rez - pomoc začiatočníkom

Výchovný rez - pomoc začiatočníkom

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.38 (?)
15.4.2018 18:42
Tvarovanie hrušiek je väčšinou o niečo náročnejšie než u jabloní, predovšetkým pre častú tendenciu hrušiek smerovať rast výhonkov v ostrom uhle alebo takmer kolmo nahor. Platí to najmä ak máte stromček na semenáčovom podpníku. Tu sa pri tvarovaní korunky uplatní odkláňanie konárikov viac k horizontále. Dá sa to spraviť buď vyviazaním, alebo rozperkami. Druhý spôsob je na fotkách - ide o mladý stromček hrušky Bieloruská zimná (Bieloruskaja pozniaja) na podpníku Pyrus pyriaster. Na dosiahnutie tvaru pyramidálnej koruny so stredníkom je použitých niekoľko rozperiek, aby sa tvar korunky blížil k ideálu. V tomto prípade sú použité rozperky z bazového dreva. Vhodná je na to napr. aj lieska, ktorej drevo je tiež ľahké a pevné. IH
Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.250 (?)
12.3.2017 18:43, počet návštěv: 44057
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Mnohí začínajúci záhradkári máte asi pocit, že keď si čítate v knihe o reze tak je Vám všetko jasné, a potom stanúc v záhrade pred konkrétnym stromom akoby Vám všetko vyšumelo z hlavy a nastane panika - veď ja vôbec neviem čo mám strihnúť...😃. Preto by som chcel založiť vlákno kde by skúsení matadori mohli vkladať inštruktážne fotky, ktoré by začiatočníkom pomohli (hovorí sa že radšej raz vidieť ako 100x počuť). Kedy ak nie teraz, keď je rez najaktuálnejší. Na úvod si dovolím odprezentovať hrušku Nojabrskaja na duli Adams, zasadenú v okt.2013. Rez robený dnes, na 1.fotke stav pred rezom, na 2.fotke po reze. (Doplním toľko, že Nojabrskaja rastie dosť bujne aj na duli a ako žltá hruška nepotrebuje veľmi veľa slnka, takže stromček som nechal trochu hustejší než keby to bola napr.jabloň vyžadujúca na vyfarbenie plodov výdatnejší prístup slnečných lúčov k plodom). IH
Obrázky:

Připojit reakci   

12.3.2017 19:07
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Rez na prevod. Viď predchádzajúci príspevok- rez hrušky Nojabrskaja. Na fotkách je detail tzv. rezu "na prevod". Pri ňom odstránime príliš kolmo a silno rastúci výhonok, a konárik ktorý tvarujeme "odvedieme" na nižšie položený slabší výhonok, rastúci vo vhodnejšom tupom uhle. Dosiahneme tým lepšie tzv. "otvorenie" koruny, teda konáre smerujú viac vodorovne a skôr vytvoria plodonosný obrast, než ak by sme tam ponechali silné "kolmice". Na 1. fotke schematicky: červenou silné a kolmejšie výhonky ktoré sme odstránili, zelenou ponechaná vhodnejšia línia "na prevod". Na 2. fotke reálny stav po reze. IH (Tzv. dvojstupňový sektorový rez (DSR) - viď rovnomenné vlákno - je v podstate aktívne vytváranie si možnosti rezu na prevod, tým že v prvom kroku režeme na vnútorný púčik a následne v druhom kroku na prevod).
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.48 (?)
21.3.2017 19:33
Zdravim, je podla vas dobry postup, strihat predlzujuce vyhonky na vnutorne očko, a potom v lete alebo na druhy rok prevodom na nizsiu von smerujucu vetvicku? Jablon je mladsia, dobre zapestovana, ale malo bocneho obrastu vytvara. Minulorocne prirastky su cca 20 cm dost, dvojrocne drevo s kvetnymi pupenmi tiez cca 20 cm. Alebo ako postupovat aby sa nevyholovali vetvy?
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.103 (?)
22.3.2017 0:21
Záleží aj od toho aká je to odroda. Ale 20cm prírastky za rok nie sú dlhé, to by som neskracoval vôbec. Ten postup na vnútorné očko a potom na prevod na nižší prírastok je DSR (dvojstupňový sektorový rez), používa sa najmä na "otvorenie" koruny pri príliš vzpriamene rastúcich konárikoch, ale aj na oslabenie bujného rastu a dosiahnutie tvorby rodivého obrastu na bujných prírastkoch. Neviem či som Vášmu príspevku správne porozumel, lebo 20cm prírastky nie sú veľa a je možné ich nechať bez zásahu, nech sa spontánne rozvetvia. Asi by bolo najlepšie keby Ste dali fotku stromčeka. IH
Připojit reakci

vyslouzil (16822) - xxx.xxx.92.38 (?)
22.3.2017 11:36

Souhlasím, že řez na vnitřní očko (DSŘ) u stromků s malými (20 cm) přírůstky není ideální, neboť růst spíš brzdí a odebírá delší výhon. Na druhé straně nezkracovat přírůstky proto, že jsou příliš krátké, bych se bál. Další přírůstek bude ještě kratší a jeho rozvětvení nejisté. Ale bez fotky je to jen teoretizování.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.114.80 (?)
22.3.2017 12:39

Chcelo by to fotku, pojmy "jabloň je mladšia... vytvára málo bočného obrastu..." sú príliš vágne než aby bolo možné poskytnúť nejakú radu. Vhodné by bolo uviesť aj lokalitu, podpník, odrodu a presný vek stromu.  IH

Připojit reakci

12.3.2017 19:35
Občas (zriedka) môže byť výchovným rezom aj to, že stromčeka sa v podstate nedotkneme. Na foto je hruška Erika na duli Adams, zasadená v okt.2015. Povýsadbovým rezom sa dosiahol stav že konáriky budúcej korunky smerujú v tupom uhle resp. takmer vodorovne od stredníka a sú zakončené silnými rastovými pukmi. V takomto prípade by bol rez (odstránenie koncových vegetatívnych pukov) kontrakroduktívny. Pripomínam, že takáto situácia v druhom roku po výsadbe je zriedkavá a v drvivej väčšine prípadov výchovný rez treba použiť. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.189.156 (?)
14.3.2017 6:58

Krásné fotky a výborný nápad Ivana Hlavatého, jak vnést světlo do špatně chápané řezové problematiky. K té mladé hrušni, tam mám jednu poznámku, ty velké pupeny nejsou růstové, ale velice pravděpodobně květní, nebo i květní... V podstatě to tak mají všechny ovocné druhy, na koncích růstových větví zakvétají o pár let dříve, než na obrostu uprostřed koruny. Já v rámci výchovných zákroků se snažím o to, aby stromy přinesly první plody až na kvalitním obrostu uprostřed koruny, takže v prních letech, kdy zakracuju růstoé větve z důvodu vyšší pevnosti koruny, souuměrnému vývoji koruny, i z důvodu, aby se probudily pupeny i na bázi výhonu, tak tyto květní pupeny odstranuju zakrácením na růstový pupen. U hrušní je zakracování v prvních letech dost důležité, nakolik ty vůdčí výhony mají pak tendenci sklonit se k zemi a stát se plodnými, což ale v této fázi nehceme. Neříkám samozřejmě že přímo do této konkrétní hrušně je důvod nějak zasahovat, ale mluvím obecně...

U těch dalších korun jsem měl taky pocit jako paní Lída, že tam bylo nechané trochu víc růstových a tedy konkurenčních výhonů, než by bylo optimální, ale to je asi dáno tou fotkou, sám vím, že fotky pro potřeby kursů musím ještě trochu upravovat, aby se docílilo maximálního efektu... Na příkladu stromu pana IH jasně vidíme, že je možno řez opravdu minimalizovat, mistr řezu František Dohnálek dokázal zapěstovat dokonalé koruny stromů, jež u nevyžadovaly systematické zákroky za pouhé 3- 4 roky...

Ing. Fidla

Připojit reakci

12.3.2017 19:57
Niekedy stojíte pri výchovnom alebo už udržiavacom reze pred problémom, že strom vytvoril veľa bujných výhonkov, z ktorých viaceré sú nežiadúce (rastú dovnútra koruny, alebo kolmo nahor). Na fotke je sektor koruny jablone Prima na MM106 s bujnejším rastom a množstvom novovytvorených silnejších výhonkov (obr.1). Rezom by sme mali docieliť odstránenie zbytočných - neperspektívnych resp. nevhodných výhonkov, ktoré pre tvorbu či udržiavanie koruny nepotrebujeme, ďalej presvetlenie a ponechanie vhodných výhonkov pre rodivosť (obr.2 - po reze). IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.66 (?)
12.3.2017 20:51

Malý dotaz - prosím z jakého důvodu necháváte na jabloních někde konkurenční výhony, když se pak větve dvojí (nemyslím tím úmyslné ponechání koncového nahoru s jeho pozdějším odstraněním)?   Lída

Obrázky:

Připojit reakci

12.3.2017 21:01
Fotka trochu opticky skresľuje (priestorovo), medzi tými výhonkami je dosť veľká vzdialenosť. Napovažujem ich za konkurenčné, ale za vetvenie kostrových konárov (niekedy u mňa trochu netradičné). IH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.248.66 (?)
12.3.2017 21:14

Díky smiley, asi fotka fakt zkresluje.    Lída

Připojit reakci

bunny (757) - xxx.xxx.67.176 (?)
13.3.2017 15:08

čo s týmto "čudom"?! :) buď je to konferencia alebo williamsova, dá sa to podľa stromčeka určiť? ako jedinú v okolí nezožral hryzec. neviem, či ja som ju tak zle ošklbal, alebo sama sa takto rozhodla. mám sa pokúsiť vyviazať konáre na tupší uhol alebo to zastrihúť na vonkajší do dvojročného dreva? 

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (16822) - xxx.xxx.67.66 (?)
13.3.2017 17:30

Konference to asi není, ta má pupeny na letorostech postavené kolmo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.31 (?)
13.3.2017 17:57

rez ovocnych stromu, ondrej dovala na youtube, velmi poucne video na pochopenie podstaty rezu stromu...

pan ivan nechcem sa vas nejako dotknut, neberte to zle, ked pozeram na vase stromceky myslim ze cielom je zapestovanie poloprirodzenej pyramidialnej koruny kde je terminal+3-4 kostrove konare neskor dalsie poschodie... vy to mate nejak nahusto, dufam,ze sa neurazite, to by som nerad, viktor

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.227 (?)
13.3.2017 19:29
To je v pohode Viktor, ja viem že tie moje stromy nie sú podľa učebnice 😉. V tomto zastávam možno trochu kacírsky názor, a síce že dôležité sú jablká a nie konáre (teda nie výzor stromu, ale úroda). Aby som len nekecal, ako argument pridám pár fotiek (vždy príslušný strom v kvete a potom s úrodou). Inak na záhrade mám aj pár "skvostov tvarovania", ktoré sa tu zatiaľ neodvážim ukázať, lebo by ma klasici rezu asi roztrhali v zuboch. Možno časom. IH. (P.S.: Toto vlákno som založil s úmyslom pomôcť začínajúcim záhradkárom aby sa rez naučili a nemuseli sem strkať fotky "nakreslite mi ako to mám orezať". Je tu veľa povolanejších ohľadom rezu, verím že sa svojimi radami a skúsenosťami pridajú).
Obrázky:
Merkur
Merkur
Merkur
Merkur
Golden Del.
Golden Del.
Golden Del.
Golden Del.
Florina
Florina
Florina
Florina
Rubinola (fotku v kvete nemám).
Rubinola (fotku v kvete nemám).
Rubinola (tá istá pár rokov dozadu)
Rubinola (tá istá pár rokov dozadu)
Připojit reakci

13.3.2017 20:03

ta rubinola je krasna kludne by som ju dal do nejakeho atlasu ovocnych drevin, hrejivy pocit pri srdci ked na nu pozeram... na com ju mate?tipujem ze na mm106,krasny stromcek ani velky ani maly žobrak, krasne zarodeny a tvarovany ako sa mne paci... vidno ze sa starate pan ivan, klobuk dole, viktor

Připojit reakci

vyslouzil (16822) - xxx.xxx.11.248 (?)
14.3.2017 9:22

Když vidím ty jabloně dr. Hlavatého, musím se stydět (hambiť). Nejenom krásné tvary stromů, ale i precizně střižený trávník bez nežádoucích bylin, úhor pod stromy bez plevelů, žádný krtinec. Ještě, že to nevidí moje žena...

Připojit reakci

14.3.2017 10:05

keby bolo s manzelkou velmi zle, tak som ochotny nafotit moju zahradu, tráva, krtince. vsetko mam :) 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.6 (?)
14.3.2017 10:11

Ano, panu Hlavatému je třeba vyjádřit velký respekt k jeho práci, zahrádkařím už 20 let ale na takové výpěstky si musím jěště počkat.Vladimír.

Připojit reakci

14.3.2017 12:31

Nechcem tu obracať pozornosť na seba, radšej na názov tohto vlákna. Pôvodný nápad pomôcť začiatočníkom radami o reze mi teraz pravdupovediac príde trochu (dosť) naivný, resp. idealistický. Na to sú asi lepšie tie inštruktážne videá (excelentné z proveniencie ing.Fidlu). Prípadne školiace akcie záhradkárskeho zväzu priamo v teréne.  Možno nejaká tá rada aj tu na fóre pomôže, ale problematika rezu je príliš široká a aj relatívne zložitá než aby to vyriešilo pár fotiek. Asi aj preto skúsení záhradkári, ktorí tu na fóre vstupujú do diskusií sa držia zatiaľ stranou. Navyše na "správny rez" môže byť (akože aj je!)  viacero pohľadov a názorov aj u ostrieľaných ovocinárov, ktorí ho robia desiatky rokov. Ak by sme tu pomohli aspoň so základmi začínajúcim adeptom záhradkárčenia (na moje potešenie je ich dosť!), bol by som veľmi rád.    IH

Připojit reakci

14.3.2017 15:22

Je pravda, že pravidla výchovného řezu platí víceméně univerzálně. Ale rozdíly v nárocích na řez daných lokalitou, jsou velké. U nás stromkům po výsadbě - ani nikdy později, tak velké a silné přírůstky, jako dr. Hlavatému (např. ve vlákně Topaz), nenarostou. A to sázím, do jam s kompletně vyměněnou půdou a jako podnože beru jen semenáče, A2, jen pod výjimečně bujné odrůdy (Admirál, Bohemia, Sirius, Dukát...) o něco slabší MM 106. Výchovný řez tak musím dělat hlubší, naopak letní řez minimální, někdy žádný. Krásná Rubinola na fotce se bez letního řezu zřejmě neobešla.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.14 (?)
14.3.2017 17:05
Veľmi správna "behaviorálna" poznámka dr.Vysloužila. Lokalita v ktorej ovocinárčite je významným faktorom, ktorý treba brať do úvahy už pri výbere odrôd a podpníka (nadmorská výška, kvalita pôdy, oslnenie svahu, vlahové pomery...). A potom aj pri reze. Ja si na teplej slnečnej nížine môžem dovoliť z Coxovky na M9 spraviť štvrťkmeň (inak aj tá Florina na foto na tomto vlákne je na M9, aj keď tomu asi nebudete veriť). A keď dám niečo na A2-ke, tak to nezvládam... Tá Rubinola ja na MM106, a naozaj som ju trochu "dolaďoval" letným rezom. Každopádne všetkým ktorí záhradkárčite v drsnejších podmienkach vzdávam hold a fandím. Nie všetci si môžu váľať šunky medzi figami, hurmikaki a asiminami 😃. IH
Připojit reakci

14.3.2017 20:35

Každopádne všetkým ktorí záhradkárčite v drsnejších podmienkach vzdávam hold a fandím. Nie všetci si môžu váľať šunky medzi figami, hurmikaki a asiminami

Kažná poloha má svoje. my si můžeme válet šunky v aronii, rybízu a jeřabinách. Ale vážně. I drsnější poloha má své výhody, pravda je jich míň.
1. V horší poloze nebývá tak silný tlak škůdců a chorob. Platí to pro mšice, padlí, obaleče, špačky, naopak neplatí pro kadeřavost, strupovitost, úžeh.
2. V horších polohách je cena pozemků a půdy nižší, menší zájem o její využití, proto není tolik problémů s místem
3. Jádrové ovoce z vyšších poloh má delší skladovatelnost, některé odrůdy (Matčino, Bohemia) dokonce vyšší kvalitu plodů
4. Teplomilné peckoviny - broskvoně meruňky - jsou extrémně krátkověké, proto máme stále dost prostoru k výsadbě 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.130 (?)
16.3.2017 22:48

Jsem trochu meteo fanoušek a k bodu:

1)tlak škůdců bude poměrně rychle podobný alespoň stř. polohám

2)Vyšší polohy nemají orniční vrstvu dostatečně hlubokou na absorbci výkyvů v případě rostoucí extremity srážek

3)Vhodné odrůdy by s rostoucím kvapíkem nárůstu teplot musely být vysazovány každých cca. 25let

4)Bohužel teploty sice dosáhnou v průměru vhodnější pěstebních rozsahů, ale výkyvy budou i opačných směrem znemožňující spolehlivou plodnost a životnost většiny teplomilných stromů.

Připojit reakci

14.3.2017 14:55

hanbiť, nie hambiť, je to odvodene od slova hanba, ale i vela domacich tu robi chybu, viktor

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.22 (?)
16.3.2017 22:22

Dobrý den. Rubinola (viz foto) má za sebou řez po výsadbě. Před rokem. Teď má na koncích véčka. Prosím o radu co s nimi. Děkuji pěkně. Mějte se fajn. J

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.181 (?)
17.3.2017 5:21
Upraviť takto (foto). Po rozvetvení konárikov ponechajte výhonky ktoré budú rásť vodorovne, nadol alebo mierne šikmo nahor. Kolmo dohora rastúce odstraňujte. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
17.3.2017 7:33

Já některé krátím na dva puky-pokud je kolem velká, volná kubatura. Letos pomůže jejich listová plocha, narok pěkně plodí. SPCH

Připojit reakci

17.3.2017 12:44

SPCH: Zrejme myslíte skrátiť na 2 puky tie koncové "véčkové" výkonky. Ja by som to nerobil, lebo nie sú vhodné z hľadiska budovania koruny. Musíme brať do úvahy, že ide (podľa informácie zadávateľa) o niečo vyše ročný stromček, takže prioritou by malo byť zapestovanie peknej korunky, čo pri Rubinole nie je vždy jednoduché. Rodivosť by som teraz neforsíroval, tá má ešte čas, teraz ide o ten výchovný rez v pravom zmysle tohto slova. IH

Připojit reakci

13.3.2017 18:34
Bunny, z tej fotky vidno najmä nehostinné prostredie pre stromy... A ani tými hryzcami by som si nebol istý (teda že na ňu zabudli). Ťažko radiť, ja sa v podstate so stromčekmi v takomto stave nestretávam. Môj názor (možno bude mať niekto iný): To prvé poschodie sa mi zdá veľmi nízko (aj keď fotka to neumožňuje posúdiť jasne), ja by som ho odstránil a pokúsil sa zapestovať korunku z tých vyššie položených výhonkov, tam by sa ale muselo rezať na 1-2 púčiky, ktoré sa ešte zdajú byť ako-tak v poriadku. Druhá možnosť je ponechať to prvé poschodie a terminál skrátiť. IH
Připojit reakci

13.3.2017 19:15

p. Vyslouzil, dakujem za tip

p. Hlavaty, dakujem :) jasne, ze to nie je ani idealne, ani vhodne prostredie, aj hryzec robí problémy, ale zatiaľ som najväčšie škody urobil ja sám výberom nesprávnych odrôd a podnoží. dám tomu ešte jednu šancu, tentokrát správne. 

Připojit reakci

13.3.2017 17:52
Coxova reneta po reze - 7-ročný strom, zapestovaný ako štvrťkmeň, napriek podpníku M9. Celková výška asi 3,3m. Rast (pochopiteľne) je slabší, pri reze je snaha udržiavať zhruba pyramidálny tvar koruny a zároveň aj zmladzovať starnúce rodivé drevo. Takže ide o akýsi udržiavaco-zmladzovací rez. Tu je to dané najmä podpníkom, ale sú odrody ako napr. Šampion alebo James Grieve, ktoré rastú slabšie a majú tendenciu vekom zdrobňovať plody, takže pri nich je včasné zmladzovanie veľmi dôležité. IH
Obrázky:

Připojit reakci

13.3.2017 18:06
Rez muchovníka - trochu mimo témy, vlákno by malo byť venované najmä jadrovinám, ale muchovník mnohí z Vás pestujú tiež. Ker muchovníka je na jar prehustený (foto 1), takže cieľom by mal byť prieklest pri ktorom sa odstránia celé zahusťujúce konáre (na to sa veľmi dobre hodia pákové nožnice). Treba to ale robiť uvážlivo, aj s perspektívou obnovy starých konárov mladými. Keďže najkrajšie plody bývajú na vrcholových rozvetvených výhonkoch, tých sa nezbavujte. Môžete ich len nožnicami trochu preriediť, ak sú metličkovito husté. Foto 2 - po reze. IH
Obrázky:

Připojit reakci

PaKo (12) - xxx.xxx.237.133 (?)
28.3.2017 22:10

Dobrý den všem,

rád bych požádal o názor na návrh střihu jabloně a hrušně. Cílem je (štíhlé) vřeteno z důvodu nedostatku místa a lepší obslužnosti ze země.

Přiznám se, trochu se v tom topím. Stromky jsou pro tchýni a já s tímto typem ovoce nemám vůbec zkušenosti. Původně jsem si myslel, že prostě zasadím a budu nějak střihat, ale jsem studijní typ :-), tak jsem začal vyhledávat nějaké informace... až jsem dospěl k záměru pokusit se vypěstovat vřeteno. Ale jak píše pan Hlavatý v úvodním příspěvku, když to člověk čte, je mu to jasné, ale pak stojí s nůžkama před těmi stromky a je v podstatě bezradný...

Z toho, co jsem si vyčetl, jsem dospěl k následujícímu návrhu řezu po výsadbě:

Jabloň Rubinola na M26 z kontajneru: Můj záměr je v podstatě jen zakrátit terminál a možná lehce vyvázat zbylé výhony do více vodorovné polohy. Zatím bych je ale nekrátil. OK? Nebo úplně blbě? viz foto 1

Hrušeň Bohemica na kdouloni BA29: Tam by toho řezu bylo víc. Na fotce je aktuální stav, navrženy řez a stav po řezu. Otázka stejná jako v předchozím případě. viz foto 2

Předem moc díky za reakce... a buďte prosím shovívaví k naivnímu ale nadšenému začátečníkovi :-)

Obrázky:
Rubinola M26
Rubinola M26
Bohemica BA29
Bohemica BA29
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.129 (?)
29.3.2017 0:28
PaKo: Dá sa s tým súhlasiť. Ak chcete štíhle vretená, nesmú sa zapestovať kostrové konáre, ale všetky budú tzv. polokostrové (foto). Dôležité je dostávať ich do približne vodorovnej polohy, ak treba tak vyväzovaním, prípadne závažiami. Snáď by som Váš postup trochu korigoval tak, že v oboch prípadoch nechať terminál o niečo dlhší a vyslepiť (odlúpnuť) 4-5 púčikov pod najvyššie položeným púčikom. Tým sa dosiahne smerovanie bočného obrastu v tupšom uhle (čím je výhonok bližšie k vrcholu stredníka, tým strmšie nahor a silnejšie rastie). Na tej Bohemice by som nechal na pravej strane ešte jeden výhonok - ten najspodnejší (aby boli po 2 na každú stranu), zdá sa že by mohol byť vyviazateľný do vodorovnej polohy. IH
Obrázky:

Připojit reakci

29.3.2017 12:44

prosim vas, povysadbovy rez u teto jablone rubin? ja by som dal prec cely pravy terminal. su dva rovnocenne, druhy skratil a nechal napr. 20 cm a tie konare na 10 cm, tie by boli kostrove. moze to takto byt? dakujem. 

Obrázky:

Připojit reakci

PaKo (12) - xxx.xxx.73.162 (?)
29.3.2017 13:26
Děkuju! Ten obrázek znám, pro mě byl hlavním zdrojem inspirace.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.184.133 (?)
29.3.2017 14:32

To je jeden obrázek z mnoha. Když se podíváte na Seznam - obrázky - štíhlé vřeteno, bude tam tenhle a spousta dalších. 

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.10 (?)
2.4.2017 21:45
Tvarovanie hrušky - niekedy nás okolnosti donútia k vytvoreniu menej štandardného tvaru. Na fotkách je (z dvoch rôznych strán) Lucasova na semenáči na začiatku kvitnutia. Rastie v záhrade kde je menej miesta (kamarát ktorému pomáham si to nasadil pekne nahusto). Keďže väčšina odrôd hrušiek rodí dobre aj na zvislo rastúcich konároch, strom je pustený viac do výšky a je pomerne úzky. Výška stromu je cca 4m, mnohým sa bude zdať prehustený, ale takýto neštandardný tvar naozaj "funguje" dobre. Samozrejme, nevýhodou je potreba použitia rebríka pri reze a oberaní. Bonusom je úroda - ak sa nič mimoriadne nestane, dá sa očakávať úroda kvalitných Lukasiek najmenej 80kg. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.1 (?)
18.4.2017 14:59

Dobrý den, koupil jsem si kdouloň a protože byla poslední je to jen proutek dlouhý tak 140cm. bez větviček, je třeba s ním něco dělat nebo počkat rok až vyraší větve? Nechtěl bych moc vysoký stromek tak nevím jestli terminál zastřihnout a nebo počkat co udělá? Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.83 (?)
18.4.2017 17:54
Zastrihnúť (skrátiť) ten špičiak treba. Premyslite si aký chcete mať vysoký kmeň, k tomu prirátajte 30-40cm a zastrihnite v tejto výške. (Napr. ak chcete kmeň vysoký 70cm, tak špičiak skráťte na 100-110cm). Korunku potom tvarujte z výhonkov ktoré Vám vyrašia nad predpokladaným kmeňom, tie čo budú nižšie tak hneď v štádiu pukov vylúpnite. IH (A nezabudnite mu dať kolík a uviazať ho).
Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.1 (?)
19.4.2017 13:49

Děkuji.

Připojit reakci

Kamil Severa (73) - xxx.xxx.187.206 (?)
18.4.2017 19:53
Dnes jsem zakoupil knihu o řezu ovocných stromů, keřů, drobného ovoce i pokojových a skleníkových rostlin. Pro laiky je myslím za ty peníze (lehce přes stovku) dost dobré vodítko jak na to. Nechci nikomu dělat reklamu, takže když do vyhledávače zadáte - řez proč kdy jak - tak vám nabídka jistě naskočí.
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.45 (?)
1.5.2017 17:40
Hruška Nojabrskaja (syn.Xenia, Oksana) - podpník dula Adams, termín zasadenia okt.2013. Na 1.fotke stav v marci 2017 pred rezom, na 2. fotke po reze. Na 3. a 4. fotke je výzor dnes (z oboch strán). Túto odrodu hrušky z hľadiska kvality odporúčam do pozornosti. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.131 (?)
16.5.2017 16:15
Článok na tému klik - rezu (snáď to bude čitateľné). Tento spôsob rezu jadrovín nie je príliš známy ani frekventovaný, ale v intenzívnych výsadbách môže mať svoje miesto a opodstatnenie. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Mikeš13 (1796) - xxx.xxx.26.169 (?)
16.5.2017 19:38

U dvou vřeten jabloní trochu modifikovaný řez na klik praktikuji. Znám pár lidí, kteří jej používají pravidelně - stromky někdy vypadají divně, ale funguje to.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.182 (?)
18.5.2017 21:44
Admiral na podpníku M26 (na foto 1 po jarnom reze). Admiral je triploid a traduje sa že rodí na "dlhom dreve". To je pravda len čiastočne, ten môj nasadzuje kvety najmä na kratších rodivých tŕňoch (foto 2). Autoregulácia násady plodov je slabá, v ružici neraz zostane aj 4-5 plodov (ďalšie fotky). Prebierka je potrebná už z princípu, ale aj vzhľadom na krátku stopku plodov Admiralu. Takže aj ponechanie 2 plodov v jednej ružici môže byť veľa. IH
Obrázky:

Připojit reakci

1.7.2017 21:34

mám pár zákerných otázok.

1) na jar vysadená slivka (špičiak) a prišiel mráz, nevyhnala letorasty na kostrové konáre, ale len jeden terminál. je asi 40 cm dlhý. mám to nechať tak a na jar zakrátiť s tým, že kostrové konáre urobím z toho nového terminálu alebo môžem už teraz?

2) ringlota, asi 3 roky, na začiatkom leta som orezal spodne pochodie, nechal vrchne, kostrove konare skratil asi o polovicu. terminál už narastol asi 80 cm, kostrove mozno 50 cm (strielam), rastie to ako besne (na moje podmienky). mam to nechat tak a na jar strihat alebo v lete to nejako zakratit. este su vyhonky zelene samozrejme. 

3. ceresna. mala uz kotlovitu korunu (kupenu), zase po jarnom reze letorasty rastú ako besné, ale pod uhlom mozno 70 st. mám skúsit vyviazať jeden letorast na terminál? upraví sa tým trochu uhol rastu ostatnych alebo ich bude tiez treba vyviazat sikmejsie?

dakujem za odpoved, kludne aj strucnejse :)

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.98 (?)
2.7.2017 8:18
Bunny: Keďže je to bez fotiek, tak rady bez záruky. 1.) Závisí od toho v akej výške Ste zastrihli špičiak po výsadbe a aký chcete mať vysoký kmeň. Takže podľa toho buď skrátiť, alebo ponechať bez zásahu do jari. 2.) Terminál skráťte, kostrové konáre ak treba vyviažte aby nerástli v príliš ostrom uhle nahor. Prípadne použite DSR (dvojstupňový sektorový rez) na ich skrátenie a "otvorenie" korunky stromu. 3.) Pri čerešni kotlovitá koruna nie je najvhodnejšia, pre ňu je prirodzená pyramidálna s poschodiami. Vhodné by bolo vybrať jeden terminál, vyviazať ho kolmo nahor, odstrániť jeho najbližšieho konkurenta na konárový krúžok a vyviazať budúce kostrové konáre do šikmejšej polohy. Neperspektívne odstrániť. Zasa ale platí - ťažko radiť bez fotky stromu. IH
Připojit reakci

vyslouzil (16822) - xxx.xxx.236.1 (?)
2.7.2017 9:50

Zkusím stručněji.

1. Můžete i teraz.

2. Zakrátit v létě. Menší riziko vylomení, podpora obrostu.

3. Tak, jak radí IH. Nebo můžete nechat třešeň růst bez řezu. Obvykle si vytvoří optimální korunu sama.

Připojit reakci

2.7.2017 19:31

velmi pekne vám obom ďakujem, tú slivku (terminál) skrátim tak nejako ako na foto 1. na foto 2 je ceresna, mam povazovať ten spodny letorast ako konkurent a dat ho prec? ide v rovnakom smere ako kostrovy, len pod zlym uhlom. na foto 3 je ringlota. bola strihana asi dva mesiace dozadu, ked uz mala listy. ma take prirastky. jeden pokracovanie terminalu, dva bocne. zastrihnut v lete vsetky o 3 očka alebo co s tym? 

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.116 (?)
10.7.2017 21:18
Nízke tvary jabloní. Riešenie do menšej záhradky, ak Vás tlačí priestor. Na rozlohe ktorú by zabrali 4 vysokokmene môžete mať aj 15 nízkych tvarov stromčekov (zákrpky, štíhle vretená a pod.). Umožní Vám to podstatne širší sortiment odrôd. Výška stromkov do 2m umožňuje robiť všetky práce zo zeme (rez, postreky, prebierka, oberačka). Výhodou je aj skorý nástup do rodivosti a vysoká kvalita plodov (takmer všetky "extra class"). Podmienkou sú slaborastúce podpníky, nutnosťou je intenzívnejšia starostlivosť než pri extenzívnom sade. Nevýhodou je kratšia životnosť stromčekov a nutnosť závlahy v prípade sucha. Tento typ výsadby sa nehodí do drsnejších pôdno-klimatických podmienok. Na fotkách je viacero stromkov nízkych tvarov z mojej záhrady, viaceré z nich zasadené v r.2014-2015. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.174 (?)
15.3.2018 18:10
Trochu netradičný povýsadbový rez - hruška General Leclerc na duli, zasadená v okt.2017. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.44 (?)
3.9.2017 13:35

Dobry den,

je to sice mimo temu jadrovin ale tyka sa to vychovneho rezu sliviek.

Na jesen som zasadila dve slivky Katinku a Hanitu na podpniku StJulien.

Na jar bol uplatneny povysadbovy rez. Katinka rastie "normalne". A Hanita ma aj vyse 1,5m prirastky hlavne ten strednik. Mozem ju zrezaz teraz alebo cakat az na jar na dalsi vychovny rez?  Tie dlhokanske prirastky sa ohynaju a bojim sa ci bezpecne preziju zimu.

Dakujem za radu, Jana

Připojit reakci

3.9.2017 14:54

A čeho se bojíte, že by se těm dlouhým přírůstkům mohlo přes ziomu stát?   UJstřižený letorost nepřežije zimu určitě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.119 (?)
3.9.2017 16:06

..som pochopil, ze ich chce len skratit

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.188 (?)
3.9.2017 18:27
Jana: To zrezanie môžete nechať na jar, výhonkom sa nič nestane. Ak odroda rastie bujne a tvorí veľmi dlhé prírastky, ktoré nemajú tendenciu sa spontánne vetviť, je vhodné použiť tzv. dvojstupňový sektorový rez. Ním stlmíte nadmerný rast, dosiahnete vodorovnejšie smerovanie výhonkov a aj ich vetvenie, resp. obrastanie plodonosným drevom. Pozrite si tu na fóre vlákno s názvom "DSR-dvojstupňový sektorový rez" (môj príspevok v ňom z min.roku je na fotke). Ešte jedna dôležitá vec - keďže píšete o stredníku, budete tvarovať zrejme klasickú pyramidálnu korunu s poschodiami. Tu je mimoriadne dôležité dostatočne skrátiť stredník pri výchovnom reze, inak sa naruší dominancia v postupnom zapestovávaní poschodí. Nebolo by zlé prípadne dať fotku tej neporiadnej Hanity. IH
Obrázky:

Připojit reakci

3.9.2017 18:33

ináč už keď sa spomína Hanita, tak tiež ma cvičí ale trochu ináč. stredník má prírastok cca 50 cm a je tenký a jedeb kostrový konár cez meter a o dosť hrubší. čo s tým mám urobiť? vyviazať kostrový mohutný konár na stredník aj za cenu, že na tej strane už iný konár nebude a súčasný stredník dať na jar preč alebo sa snažiť pestovať v tom tvare ako doteraz s tým, že ten kostrový konár skrátim na jar o 2/3? dakujem.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.188 (?)
3.9.2017 18:38
Bunny, to chce fotku.. Ak ten konár o 2/3 skrátite, vyvolá to ešte bujnejšie výhonky na ňom. Naozaj to chce fotku (aspoň z 2 strán), skúsime poradiť. IH
Připojit reakci

3.9.2017 19:16

p. Hlavaty, ďakujem. ked bude lepsie počasie, tak to odfotím. 

Připojit reakci

27.12.2017 17:45

dnes som nafotil tie moje "zázraky". na prvých foto je hanita, zasadená na jar ako špičák. viem, konáre majú ostrý uhol, stále mi to "uletí", aj keď to vyviažem.  neviem ako to strihnúť na jar, lebo jeden kostrový konár je príliš hrubý (rast je bujnejší ako terminál). na posledných foto je stará slivka. neviem ako vyriešiť tie vlky, tie ktoré sú blízko pri sebe, tak odstránim ale ako rezať, tvarovať alebo čo robiť s ostatnými. viem, že je to zlé, akurát potrebujem poradiť čo s tým, aby to bolo dobré. ďakujem :)

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.92 (?)
27.12.2017 22:49
Bunny: K tej mladej slivke: cieľom by malo byť oslabenie rastu najhrubšieho výhonku (na fotke ten vpravo) a podporiť rast ostatných, ktoré sú v porovnaní s ním slabšie (na fotke vľavo). Iba rezom sa to dosiahnuť nedá, riešil by som to vyviazaním (jeho schéma je na foto 1). Teda ten najsilnejší výhonok (vpravo) vyviazať až takmer vodorovne, čo oslabí jeho rast. Naopak, rast spodného výhonku vľavo podporiť jeho vyviazaním smerom nahor (do ostrejšieho uhla k stredníku). A napokon horný výhonok vľavo mierne odkloniť nadol (do tupšieho uhla), aby nebol konkurentom terminálu - zároveň by to malo podporiť trochu slabší terminál v raste. Výsledný stav je znázornený na foto 2 žltou farbou. Mieru skrátenia výhonkov z fotky nemožno určiť, závisí to aj od ich celkovej dĺžky (čo na fotke nevidno) - možno o tretinu, možno až o polovicu ich dĺžky. V ďalšom tvarovaní korunky je možné použiť aj DSR (dvojstupňový sektorový rez) a neperspektívne výhonky vylamovať ešte v ich zelenom štádiu. Pri príliš bujnom raste do dĺžky použiť eventuálne aj zaštipovanie. IH
Obrázky:

Připojit reakci

28.12.2017 0:10

p. Hlavatý, ďakujem. zase som sa niečo nové naučil. na jar to vyviažem do lepšej polohy, snáď tu slivku trochu usmerním, lebo zatiaľ mi skáče po hlave dosť. 

Připojit reakci

28.12.2017 8:39

Hanita je typická ostrým úhlem větvení. Nemá moc smysl proti tomuto bojovat, prostě to tak je a ničemu to vlastně nevadí. Při zakládán korunky, vyřízněte ty větve, které svírají až příliš ostrý úhel, v tomto případě ten jeden konkurenční. Ještě k té fotce staré slivky. To myslíte vážně že to sprasené torzo nešetrným řezem ještě chcete nějak zapěstovat? Chyba se stala, když jste do toho stromu takto brutálně šel, ten strom je samozřejmě odepsaný a o něco se ještě snažit, postrádá smysl...

Ing. Fidla

Připojit reakci

28.12.2017 8:54

Chyba se stala, když jste do toho stromu takto brutálně šel, ten strom je samozřejmě odepsaný a o něco se ještě snažit, postrádá smysl...

Ten starý strom byl ořezán způsobem, který by snad snesla vrba, ovocná dřevina těžko. Každý z nás se podobnými chybami učil. Možná, že autor za to úplně nemůže, větve byly třeba suché, kdo ví? Nicméně i takovýto strom může ještě pár let sloužit, i když jeho konec je v dohlednu. Co pro něj můžeme udělat?
1. Řezné rány na silných větvích upravit tak, aby na nich nestále voda, tedy seříznout došikma a zatřít hustou barvou.
2. Nově narostlé vlky nezkracovat, neprobírat. Strom trpí brutálním nepoměrem mezi kořeny a nadzemní částí, každý střih vlků by ten nepoměr ještě zvýraznil. Na to je dost času až kdyby se vytvořila nová koruna.
   I tak lze čekat, že kůra na kmeni a silných větvích začne časem usychat a odpadávat.

Připojit reakci

PP. (5382) - xxx.xxx.9.135 (?)
28.12.2017 9:01

Chyba se stala tím, že autor se ptá až PO tom, co to takhle zprasil. Je už na fóru dost dlouho a že by se měl zeptat PŘED tou prdou, ho nenapadlo. U nás v rodině takovému řezu říkáme "habešskej". Vzniklo to tím, že soused pražák se navrátil po dvouletém pracovním pobytu z Etiopie a takhle upravil celou zahradu.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.101 (?)
28.12.2017 9:01
Ing.Fidla: "...ničemu to vlastně nevadí...". Samotné ostré uhlenie iste neprekáža, kôstkoviny dobre rodia aj na strmo nahor rastúcich konároch (na rozdiel napr. od jabloní). Pri danom stromčeku ale môže byť problémom prílišná dominancia toho jedného (najhrubšieho) bočného výhonku, čo by mohlo viesť k asymetrickému vývoju koruny, v najhoršom prípade až k jej úplnej prestavbe. Vyviazanie výhonkov v tomto prípade nemyslím ako korekciu uhlenia à priori, ale ako nápravu dyskordantného vývoja budúcich hlavných kostrových konárov (v zmysle pravidla, že strom preferuje rast kolmejších a oslabuje rast vodorovnejších konárov). IH
Připojit reakci

28.12.2017 10:59

čo sa týka toho mladého stromčeka, tak ide mi hlavne o dominanciu toho jedného konára, ako to oslabiť a "prinavrátiť" dominanciu stredníku.

no a tá stará slivka bola rezaná postupne, presvetľovaná, odrezané suché konáre (snáď 20 rokov rezaná nebola a roky ani nekvitla a nerodila) a teda to nebolo barbarsky urobené hneď. mohol som ju vyrezať úplne, ale na to miesto neplánujem sadiť nič, tak som sa rozhodol takto s tým, že snáď sa bude dať založiť koruna. keď nie, tak nie. nič sa nedeje. 

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.101 (?)
28.12.2017 11:15
Bunny: S tým presvetľovaním Ste sa trochu "rozšoupli"...😃😃😃 IH
Připojit reakci

28.12.2017 11:21

Podobným způsobem kdysi "prořezal" tchán starou zelenou ryngli. Strom vypadal hrozně, kmen byl zpola suchý, nicméně vlky se rychle rozplodily a ryngle ještě dobrých 10 let úspěšně plodila.

Připojit reakci

28.12.2017 12:17

p. Hlavatý, to počas 3 rokov som to tak dobabral, nie hneď. ale latexom som to zatrel celkom kvalitne :) nevadí, nové stromčeky už rastú a ďalšie čakajú na výsadbu.

p. Vysloužil, tak snáď to podobne dopadne aj u mňa a keby aj nie, tak nevadí. každopádne už viete, kto je pokračovateľom "brutálnych rezov" :) 

Připojit reakci

Mikeš13 (1796) - xxx.xxx.83.35 (?)
28.12.2017 22:04

Také jsem kdysi brutálně zneuctil jednu... starou zelenou renklódu. Polehčující okolností bylo, že ty odříznuté větve byly polosuché, odumírající. Zatím ještě plodí, ale už jí moc let nedávám.

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.220 (?)
28.12.2017 22:52
Mikeš 13: Krásne spravené "záchranné" zmladenie. Ukážka ako radikálnym zásahom predĺžiť život stromu. Inak tá ZR musí mať najmenej 70 rokov, ak nie viac (?). IH
Připojit reakci

Mikeš13 (1796) - xxx.xxx.83.35 (?)
29.12.2017 8:02

No, věk této ZR si netroufám odhadnout, ale přes padesát mít určitě bude.

Připojit reakci

29.12.2017 17:10

Zatím ještě plodí, ale už jí moc let nedávám.

Možná budete překvapen. Ta tchánova vypadala o hodně hůř.

Připojit reakci

28.12.2017 17:05

Osobně při zakládání korunky žádné rozpěrky nepoužívám, ale vyberu si prostě větve, které vlivem podřízenosti svírají s kmenem lepší úhel. U odrůd jako právě Hanita, Domácí, Durancie, nebo Top taste, odstraním třeba i tři,4, nebo i více dominantních výhonů a vyberu si 3-4 podřízené.  Je to mnohem méně pracné a celkově tím, jak jsou ty výhony podřízené od prvopočátku, tak nemají zdaleka takovou tendenci konkurovat terminálu.

Ing. Fidla

Připojit reakci

4.9.2017 15:11

Aj ja dakujemsmiley

Prilozim fotku v blizkom case.

Jana

Připojit reakci

10.9.2017 8:07

Dobry den, pripajam fotku Hanity, Jana

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.228 (?)
10.9.2017 19:51
Pani Jana: To čo máme je stromček s veľmi dlhými prírastkami, ktoré rastú v príliš ostrom uhle a nevetvia sa. Mohli Ste už v lete spraviť ich skrátenie (DSR) a najmä ich vyviazať do tupšieho uhla. Ale nevadí, na jar výhonky skráťte (asi o polovicu - tie 2 horné ostro nahor rastúce, tie pod nimi menej). A najmä ich vyviažte tak aby smerovali od kmienika v tupom uhle, bližšie k horizontále. To je dôležité najmä pri tom najvyšie odstupujúcom výhonku vľavo, inak sa stane konkurentom terminálu. A terminál treba tiež dostatočne skrátiť. Zhruba tak ako je to schematicky na fotke. Na jar a v lete Vám vyrašia nové výhonky, z nich si ponechajte tie ktoré budú vhodné na tvorbu symetrickej a kompaktnej korunky, podľa potreby ich vyväzujte aby smerovali viac horizontálne. Kolmo nahor rastúce, križujúce sa a zbytočne zahusťujúce vylamujte ešte za zelena. Snažte sa vytvoriť kostrové konáre tak aby smerovali na všetky strany a rozvetvovali sa. IH
Obrázky:

Připojit reakci

10.9.2017 20:16

Dobry vecer pan Hlavaty,

dakujem pekne za cenne rady, zariadim sa takto na jar ako pisete.

Jana

Připojit reakci

Mičurin II (897) - xxx.xxx.165.146 (?)
12.9.2017 20:29

Opravný řez a založení nové korunky pro štíhlé vřeteno (zákrsek) z nevhodně zapěstovaného stromku.Měl jsem obdržet zákrsek.Foto 1 - výška kmínku 150 cm + štětka - vysazeno po dodání počátkem září 2016.Foto 2 a 3 zakrácení kmínku - březen 2017.Foto 4 a 5 korunka s výškou kmínku 70 cm - září 2017.Sice ztráta roku ale s tímto tvarem se dá už pracovat

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

16.3.2018 16:49

p. Hlavatý, nechce sa vám trochu ten netradičný rez "obkecať"? :) na fotkách stromčekov a rtg. snímkoch nikdy nič nevidím, ale jeden konár smeruje dole, z neho druhý hore. ten, ktorý ide dole, tak dáte preč neskôr? pýtam sa aj preto, lebo mám dve konferencie, jedna má peknú korunku a druhá má kostrové konáre v ostrom uhle veľmi (budem musieť vyviazovať) a či by nebolo lepšie, keby do budúcna nerežem na vonkajší púčik ako doteraz, ale na vnútorný s tým, že potom vetvu dovnútra koruny odstránim a nechám tu von smerujúcu? mám hrušku a pestujem topoľ :)

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.74 (?)
16.3.2018 17:16
Bunny: Predpokladám že reagujete na môj príspevok zo včera (15.3.), to len pre ujasnenie, lebo ten Váš sa nejako divne zaradil. Hrušku General Leclerc som kúpil v okt.2017, pôvod je nejasný, zrejme ide o presvetľovaciu vyorávku z hustej výsadby štíhlych vretien (stromček je najmenej 2-ročný). V povýsadbovom reze som vychádzal z tohto tvaru, ale neplánujem klasické štíhle vreteno s periodickým obmieňaním konárov, ale chcem mať viacero fixných konárov odstupujúcich postupne nad sebou od dominantného stredníka. Nazval by som tento tvar "havarovaný rebriňák". To čo sa Vám zdá na fotkách ako nadol smerujúce "konáriky" sú v skutočnosti len rozperky. Všetky ponechané konáriky (je ich 12) smerujú mierne šikmo nahor, rozperky ich len udržiavajú v správnom uhle. K tomu čo uvádzte vo svojom príspevku ďalej (aby koruna hrušky nebola úzko topoľovitá) sa vyjadrujem v inom mojom dnešnom príspevku na inom vlákne (len pred pár minútami - viď tam) - ide o tzv. rez na prevod, máte tam aj foto. To čo píšete úplne na záver je tzv. dvojstupňový sektorový rez, tiež vhodný na tento účel. Myslím že tu existuje aj vlákno s názvom tohto rezu. IH
Připojit reakci

16.3.2018 17:42

p. Hlavatý, ďakujem. už tam vidím rozperky aj ja (od včera som nad tým rozmýšľal). pozriem tiež na druhú tému. 

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.208 (?)
9.5.2018 21:25
Hruška General LeClerc na podpníku dula, zasadená v okt.2017. Povýsadbový rez je na foto 1, súčasný stav na foto 2,3. Charakter vyorávky (išlo o minimálne 2-ročný stromček s bohatým koreňovým systémom) umožnil postupovať trochu netradične. Po výsadbe som ponechal 12 (!) budúcich kostrových konárikov, zámyslom je zapestovať korunu v tvare vretena so stredníkom a rebríkovite nad sebou odstupujúcimi kostrovými vetvami, ktoré ale budú trvalé - teda nepôjde o štíhle vreteno s cyklicky obmieňanými konármi. Na fotkách sú aj "rozperky" udržiavajúce konáriky v tupšom uhle v odstupe od stredníka. Vyrašenie stromku na jar je sľubné. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.14 (?)
28.3.2018 21:18

Zdravím, prosím o radu. Jsem začátečník, něco jsem si nastudoval a pár stromků již prořezal, ale s tímto si nevím rady.
Čistecké lahůdkové, vysokokmen. Zastřiženo při sázení na podzim, první jaro bez zásahu.

Napadá mě nasměrovat kosterní větve a terminál za pomoci vyvazování, radikálně seříznout, nebo počkat ještě rok a potom teprve stříhat. Nedovedu ale odhadnout, jak bude stromek reagovat.

Nenechte se zmást fotografií, větvičky mají sotva 40cm. Na podzim vyrůstaly na podnoži malé větévky – přes zimu výrazně narostly. Evidentně na úkor koruny - ta vypadá stejně jako před půl rokem.  Posunutí plodnosti mi nevadí.

Charlie

Obrázky:
Čistecké
Čistecké
Připojit reakci

PP. (5382) - xxx.xxx.9.135 (?)
28.3.2018 21:52

Asi uvažujete správně. Některé stromy rostou jako podle příručky, kam směřuje pupen, tam jde výhon. Čistecké na to kašle. Roste si jak ho napadne a dělá to tak pořád. Něco střihněte, něco vyvažte. Stejně to po sezóně udělá něco jiného než chcete.

Připojit reakci

Ratatosk (2) - xxx.xxx.49.14 (?)
30.3.2018 23:41

Koukám, vhodné pro začátečníky :) Máme ještě jeden starší strom a tímto novým ho chci do budoucna nahradit. Čistecké zkrátka musím mít. Ale z něj neodkoukám jak ho tvarovat. Pravděpodobně ho nikdy nestříhal kdokoliv zkušený. Nemá terminál, pouze tři kosterní větve rostoucí prudce nahoru...

(první příspěvek jsem psal bez účtu)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.81 (?)
31.3.2018 0:55

Pane Ratatosk, problémem jablůňky na vašem obrázku byly přeci mšice! Loni (2017) byl stromeček obalen a decimován mšicemi. Asi celé jaro i léto. To vedlo ke zkrácení a pokroucení všech výhonů. V tomto roce musíte především něco udělat se mšicemi, pokud se zase vyskytnou. Nejlíp Mospilan za dvacku a použít podle návodu.
Škoda jednoho roku. Pokroucené výhony odstraňte. Při spodních koncích vhodným směrem odstupujících výhonů si vyberte pupeny, ze kterých necháte narůst nové výhony, ze kterých budou základy kosterních větví. Ty se nechávají obyčejně čtyři (do všech stran) a terminál. Na výšku mohou být klidně v rozmezí 20 cm (nejspodnější, nejhornější). Pokud budete mít dojem, že je potřeba něco rozepřít nebo vyvázat, tak to rozepřete, vyvažte. Hlavně, ať se neopakují ty mšice. JG

Připojit reakci

Ratatosk (2) - xxx.xxx.49.14 (?)
25.4.2018 23:41

Děkuji za odpověď. Vůbec si nevybavuji, zda-li jsem tam nějaké mšice viděl, ale letos si na ně dám pozor. Netušil jsem, že mohou způsobovat takovéhle komplikace. 

Připojit reakci

TomNR (194) - xxx.xxx.129.168 (?)
8.1.2018 7:50

Ahojte zahradkari,

hruska Jana, podnoz semenac, zdroj prodej stromku, vysadba jesen 2017.

Poradite s povysadbovym rezom? cielom je zapestovanie koruny, nech je to pekny dlhoveky stromcek, nie je potrebne tlacit na skoru urodu..

Tom

Obrázky:

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.27.169 (?)
8.1.2018 11:32

Stromek pořádně uvažte za kmínek mezi kosterními větvemi. Optimální je pružný širší materiál uvázaný ve tvaru osmičky, který se nazařezává. Hrušeň je rozvětvená poměrně pěkně. Stačí zakrátit kosterní větve o polovinu délky, přibližně do stejné výše, terminál nechte o 10 - 15 cm vyšší. Řez je možno použít i hlubší pro podporu růstu, protože hrušně někdy v prvních letech přirůstají neochotně.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.26 (?)
8.1.2018 17:21
Tom Tom: Tak ako Vám radí pán Hasman, skúsený pestovateľ. Vyviazanie o kostrový konár k opore nie je vhodné, už vôbec nie takto natesno ku kolíku (možnosť zodretia kôry pri vetre). Treba to previazať "na osmičku" o kmienok. Keďže je to na semenáči, nechal by som 4 kostrové vetvy + stredník. Možností Vám stromček dáva viac, ja by som sa asi zbavil toho najsilnejšieho výhonku. Okrem rezu na miazgovú rovnováhu (teda priblibližne v jednej vodorovnej rovine) je možné zastrihnúť vetvičky a stredník tak aby vytvárali náznak pyramídy (viď foto). IH
Obrázky:

Připojit reakci

TomNR (194) - xxx.xxx.167.218 (?)
11.1.2018 7:29

Ahojte,

dakujem za rady. 

Aky ma Jana habitus? Prve rozkonarenie sa mi zda nejak nizko...

vyviazanie o konar - samozrejme docasne riesenie, ten konar som planoval dat prec

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.5 (?)
30.3.2018 20:59
Nielen výchovný, ale aj UDRŽIAVACÍ REZ v období plnej rodivosti stromov má svoj význam. Hrušky na semenáčových podpníkoch dosahujú nielen veľké rozmery, ale majú aj tendenciu vytvárať zahusťujúce nové výhonky najmä v hornej časti koruny. Ich ponechanie bez zásahu redukuje prístup svetla a prevzdušnenie korún, dôsledkom čoho je postupná tvorba čoraz brakovitejších plodov a tiež väčšia šanca pre hubové choroby. Na fotkách sú stromy hrušiek Williamsova, Clappova a Lucasova pred rezom a po reze, všetky na semenáčovom podpníku. Výška stromov je od 4,5 do 5,5 metra. Takýto rez je už časovo (a niekedy aj fyzicky) náročnejší, občas aj trochu nebezpečný, ale jeho benefit pre kvalitu úrody je nepopierateľný. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.107.19 (?)
15.1.2018 9:09

dobrý den,

žádám o radu jak zkrotit jablon pidi. Letos na podzim jsem vysadil malou stenu sloupovitych jabloni (moonlight, redspring..) celkem 4ks, jedna se o proutky 50-70cm, u nich se budu snazit pri pestovani drzet bocni obrost na 20cm max.

Ale jedna jablon odruda Pidi je znacne rozvetvena a neudrzovana, vypada to jako kdyby zivorila ve skolce ci prodejce 2-3 roky, viz foto, podnož neznama.

Tedy co s ni? Moje reseni je vsechen obrost uriznout na vetevni krouzek a nechat terminal az znacne krivy rust dal, mozna se pokusit o vyvazani a castecne narovnani terminalu.

Pak mne napadlo udelat z toho obrostu par patek (5-10cm) a nechat na tom neco zivorit, ale jelikoz mam nulovou zkusenost s temito sloupy, tak prosim o pomoc jak tuto jablunku zkrotit.

Obrázky:
pidi
pidi
Připojit reakci

SteSvo (9) - xxx.xxx.246.12 (?)
9.4.2018 19:36

Prosím o posouzení, zda je POVÝSADBOVÝ (teď na jaře) řez této Rubinoly v pořádku, případně, co a jak opravit. Podnož MM106, polokmen. Děkuji za rady. Štěpán

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.219 (?)
15.1.2018 18:03
107.19: Pidi (Britemac x Prima) nie je typická stĺpovitá odroda. Skôr by som ju označil ako spurtypovú, slaborastúcu odrodu - teda výhonky majú veľmi krátke internódiá a rodí na veľmi krátkom rodivom obraste. Snažiť sa z nej vytvoriť monolitný "stĺp" nevidím ako najvhodnejšie riešenie. Stále bude mať tendenciu k tvorbe konárov a vybudovaniu úzkej štíhlej koruny. Moje odporúčanie: zabudnite na stĺpovitý tvar, ponechal by som 3 hlavné konáre ako je to zobrazené na foto 1 a na nich budoval postupne rodivý obrast. Cieľom by malo byť vytvorenie pomerne úzkej kompaktnej korunky, ako je na foto 2. Rodivý obrast na krátkych brachyblastoch na 3 hlavných kostrových konároch potom udržiavať krátky a po čase ho vhodne obmieňať (zostarnuté drevo odstraňovať a nahrádzať novým, tu je potom možný aj rez na pätku). Zároveň ale dbať na zachovanie dominancie 3 hlavných konárov. IH
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.89.174 (?)
21.1.2018 7:37
Mate pravdu, oproti ostatním sloupům má jiný charakter rustu. Mám se tedy pokusit o kotlovitou korunku? Tedy seříznu ty kosterní větve a budu se snažit roztáhnout korunku do stran.
Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.124 (?)
21.1.2018 8:07
89.174: Skôr by som ten tvar nazval "trojzubec". Jednoducho namiesto jedného stĺpa budete mať tri. Korunku by som ani nerozťahoval, len prípadne použil mierne vyviazanie alebo rozperky, aby pri pomyselnom pohľade zhora tieto 3 konáre boli vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Aby tá korunka bola symetrická, a konáre nech si rastú hoci aj kolmo hore. Na každom z nich by potom mal vzniknúť krátky rodivý obrast na ktorom bude "trojzubec" plodiť. Niečo na spôsob (približne) tej 2.fotky z môjho príspevku 15.1.18. IH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.80 (?)
3.2.2018 12:11

Zdravím,

chtěl bych využít tohoto tématu a připojit dotaz. Mám druhým rokem vysazné tři jaderničky na A2, chci zapěstovat na vysokokmeny.

Vůbec nevím co jsem loni dělal, ale mám z nich takové smetáčky. Nedokážu říct jestli to bylo střihem, ale prostě se mi zdá, že měly malé přírůstky. V literatuře jsem četl, že u stromy s malými přírůstky by se střih nemusel provádět vůbec, je tomu tak? Nebo je mám na jaro zkusit zakrátit a doufat, že vyrazí?

Boční větve mají něco mezi 10-20cm.

Zdenek

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.8 (?)
3.2.2018 12:34
Zdenek: Chcelo by to fotku. IH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.28 (?)
3.2.2018 13:03

rubin na A2 rok po druhy rok po vysadbe ma asi taketo prirastky... navrh rezu?(teda mam predstavu ae ked už)

Obrázky:

Připojit reakci

viktor111 (137) - xxx.xxx.168.28 (?)
3.2.2018 13:11

rubin je druhy rok po vysadbe... planujem nastepit na jednu vetvu gold bohemiu(mutacia rubinu) a este by som na druhu vetvu matčino(vruble uz mam)...mozem tam dat to matčino?viem aky charakter vetvenia a rastu ma rubin preto sa pytam, viktor

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.13.107 (?)
3.2.2018 13:29

Nebyl jsi přihlášený :-)! G.B. je bez problémů, Matčino roste též poměrně bujně. Neumím úplně dobře posoudit, zda-li dosahuje intenzity růstu Rubínu (G.B. a Matčino mám na různých podnožích a v různém stáří). Obecně je lepší přeroubovávat slaběji roustoucí odrůdy kultivary s bujnějším růstem. Nicméně ten stromek Rubínu je pěkný a k přeroubování nevybízí. Kam teď s těmi rouby :-))???

Připojit reakci

3.2.2018 13:38

Mně se přiroubování jiných odrůd k Rubínu neosvědčilo, charakter růstu, vyholování, řezu je přeci jen dost specifický. Do Rubínu bez problému naroubujte Bohemii a její mutace - Gold Bohemii, Top Bohemii, Dark Rubín, Stoklasův Rubín,... V nejhorším křížence s podobným růstem - Goldstar, Rubinolu, ale jen v krajním případě. 
   Matčino sice taky roste bujněji a plodí na dlouhém dřevě, ale jinak má jiné vlastnosti (špatně snáší hlubší řez a zmlazení)

Připojit reakci

3.2.2018 13:48

dik, za odpovede, v podstate si mysim to iste čo tu zaznelo... kamile mam semenace jabloni o hrubke ceruzky(je pravda ze som ich poctivo hnojil krystalonom gold)takze vruble maju viacero moznosti, bud na stromek ci na vlastne semenače... uz ma svrbia ruky chlapi z tej nedočkavosti, koniec februara je moj vrublujem ako o závodwink,viktor

Připojit reakci

3.2.2018 13:54

viktore, to je dobře. Matčino se na semenáč do volného prostoru hodí. Já jsem si vypěstoval stromek Matčina na M26, ale plodnost je stejná (nižší) jako ze starých vysokokmenů. Vzhledem k použité podnoži roste velmi bujně.

Připojit reakci

3.2.2018 13:20

Máte hezky založené první patro ze tří kosterních větví, prodloužení terminálu je ideální. Bujný růst se dá vzhledem k odrůdě a podnoži očekávat. Pro zapěstování pevné kostry koruny doporučuji zkrácení loňských přírůstků o cca 50%. Slabší větvičky rostoucí v tupém úhlu nemusíte zkracovat vůbec. Terminál zastřihněte o 15cm výš než první patro.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.207 (?)
3.2.2018 14:00
Viktor: Tak ako radí pán Hasman. Fotka môže skresľovať, ale asi by som odstránil tie 2 silné výhonky (viď foto). Jednak sú súčasťou nie najvhodnejšieho "véčka", jednak rastú príliš kolmo nahor a svojou hrúbkou sľubujú byť konkurentmi stredníka. Po skrátení ďalších výhonkov možno bude vhodné niektoré z nich vyviazať, aby nerástli v príliš ostrom uhle nahor. Korunka sa tým viac "otvorí" a malo by to prispieť aj k ich rozvetveniu. IH
Obrázky:

Připojit reakci

3.2.2018 14:18

ono je to takto, načitane mam dost, skusenosti z praxe menej... rubin som zakupil cez net ako špičiak(hadam aj 2.5metra mal, možno i viac, ked mi dosiel)ramena som zapestoval sam, ale po prvom zakrateni mi vyhnal prirastky najma v podobe konkurentov, ktore som chcel vsetky odstranit, ono z fotky sa az tak dobre neda posudit co a ako si myslim(rady si cenim:)lenze pri odstarneni vsetkych konkurentov by mi ostali zase len tri ramena a zopar tenkych vetvičiek...

Obrázky:

Připojit reakci

3.2.2018 14:29
Viktor: Nemusíte odstraňovať "všetkých konkurentov", len pri reze treba rešpektovať princíp dominancie a podriadenosti. Tá sa týka nielen vzťahu medzi hlavnými kostrovými konármi a stredníkom, ale aj vetvenia 2., 3. rádu na samotných kostrových a polokostrových konároch. Ak tam niečo nežiadúco "uletí", následkom môže byť nevhodná prestavba koruny. IH
Připojit reakci

3.2.2018 14:38

rozela, druhy rok po vysadbe, ak sa vam chce mozte ponuknut vas sposob upravy, cielom je pyramidova koruna, podpnik mm106,dakujem+rubin este raz z opacnej strany

Obrázky:

Připojit reakci

3.2.2018 15:15
Viktor: Tá Rozela je veľmi podobná Rubínu, takže postup rovnaký. Okem skrátenia by som ale budúce kostrové konáre vyviazal aby nesmerovali takto kolmo nahor. Keď začnú obrastať bočným vetvením, vylamovať hneď za zelena výhonky smerujúce kolmo alebo v ostrom uhle nahor, zbytočne zahusťujúce alebo križujúce. A vytvoriť postupne ďalšie poschodie. IH
Připojit reakci

3.2.2018 15:42
Viktor: Pyramidálnu korunu je možné vytvoriť aj tak že budete mať viacero poschodí na stredníku (foto 1-4 Coxova reneta, foto 5 Golen del.). Tak aby zostal zhruba zachovaný tvar pyramídy a (čo je dôležité) aj podriadenosť rozvetvujúcich vetiev dominantným kostrovým konárom. IH
Obrázky:

Připojit reakci

3.2.2018 13:30

V literatuře jsem četl, že u stromy s malými přírůstky by se střih nemusel provádět vůbec...

Kde jste to četl?  U výchovného řezu platí spíš přesný opak.

Připojit reakci

pkovarik (1352) - xxx.xxx.143.244 (?)
3.2.2018 13:53

Opravdu? V čem spočívá ta růstová reakce - je to reakce na ránu? Mám tedy u špičáku, který přirostl o 20cm, ušmiknout centimetr a vytvořit ránu - má to nějaký vliv? Mám u hrušní, pokud měla přírůstky 10cm, opět vytvořit řez? Má krásně nalité vrcholové pupeny, takže pryč s nimi, ať na jaře roste z těch horších dalších v pořadí na výhonu?

Připojit reakci

3.2.2018 14:48
Petr z H.: K tým vrcholovým pupeňom - hruška niekedy vytvorí už v druhom roku kvetné pupene na konci krátkych konárikov. Tie by rozhodne bolo treba odstrániť, čiže konáriky skrátiť. Ak ale ide o rastové (vegetatívne) pupene, tak ich treba ponechať, nerezať. Ak by Ste si neboli istý či sú kvetné alebo rastové, vyčkajte kým to bude jasné a potom buď skrátite, alebo ponecháte výhonky bez zásahu. IH
Připojit reakci

pkovarik (1352) - xxx.xxx.179.243 (?)
3.2.2018 17:45

Ano, jde o růstové pupeny na konci výhonů. Na krátkých výhonech jsem se je snažil zachovat, zakrátil jsem jen ty výrazně delší.

Krátký přírůstek na špičáku jsem taky nezakracoval - nevěřím, že by to pomohlo v dalším růstu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.69.80 (?)
3.2.2018 15:37

Řez ovocných stromů a keřů od Grady.

Obrázky:

Připojit reakci

3.2.2018 17:56

Ukázkový případ - Rubinola po výsadbě, ačkoli v kvalitní zemině, dostatek vláhy a slunce, bez plevele, narostly jen slaboučké krátké přírůstky. Takže evidentně nechat a počkat, co to udělá v dalším roce. Co taky jiného...

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.172 (?)
3.2.2018 20:54

Na tomto stromku bylo ponecháno 13 pupenů. Přirostly v průměru kolem 15 cm. Pokud by jste ponechal 5 pupenů, přirostly by kolem 40 cm.

Stromek přirostl přiměřeně , a přirostl velmi slušně na to jak byl proveden povýsadbový střih.

Připojit reakci

3.2.2018 21:52

Co to je za nesmysl? Povýsadbový řez byl proveden naprosto vzorově (fotka zkresluje, ale byl). V životě jsem neslyšel, že by se měly vyštipovat pupeny na větvích (vím jen o tom, že se to dělá na terminálu kvůli zapěstování 4 kosterních větví). Nikdy jsem to nedělal a stromky rostly normálně. Toto je extrém, dřív se mi to nikdy nestalo a nesouhlasím, že z 5 pupenů by vyrostly výhony 40cm dlouhé.

Připojit reakci

3.2.2018 22:25

Lidi neměl jsem odvahu číst příspěvky obhajovačů dnešního výsadbového materiálu a hledačů chyb kde nejsou.Pamatuju si časy kdy po výsadbě a provedeném výchovném řezu narostly 20 ÷ 30 cm letorosty.Jakto že nyní narůstají 10 cm ocásky.Prodává se zavirovaný a nekontrolovaný materiál (za všechny viz hrušně).Stále vám však budou tvrdit, Je to vaší chybou.Proč myslíte, že je najednou omezen přístup pro zahradkáře k podnožím a roubům.Já osobně si rozhodně už nekoupím stromek od prodejců.Nechci si na zahradu zavléknout nějaké svinstvo.Dnes jsem si kopulací založil dva stromky.Nebudu dělat pokladničku nepoctivým lidem.Poznatek.Na Slovensku lze ještě sehnat kvalitní výsadbový materiál.Jasně tomu napovídají zdejší příspěvky. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

4.2.2018 7:53

Na jednu stranu bych souhlasil, hlavně s těmi hrušněmi, kde přírůstky po výsadbě jsou opravdu zoufalé. Netuším proč, ale děje se mi to skutečně u všech hrušní (a že jsem jich do dneška vysadil kolem 10). Ale je pravda, že po 2 či 3 letech zase začaly přirůstat, což zavirovanost zase popírá. Také je pravda, že jsem na podzim při likvidaci jedné nejzoufalejší vysazené hrušně našel na kořenech nádory, což muselo být už ze školky, boť jsem ji sázel doprostřed louky, kde nemohl být žádný parazit z dřívějška.

Pokud byste měl pravdu, jak si ale vysvětlit, že kupuju krásné stromky, silné kmínky a silné kosterní větve, a po výsadbě jsou takto mizerné přírůstky? To by přece nebyly tak nádherné přírůstky před výsadbou ve školce. Spíš bych to viděl na špatné zacházení (delší dobu na suchu) či na výrazné zakrácení a poškození kořenů, než zavirovanost.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.210 (?)
4.2.2018 9:18
Petr z H.: Nádorovitosť koreňov je spôsobená baktériou Agrobacterium tumefaciens. To sme tu napokon pred pár mesiacmi rozoberali. Faktom je, že toto je takmer vždy neželaný "darček" zo škôlky. Na druhej strane - tvrdenie že za neprosperovaním stromkov po výsadbe stojí plošné zavírenie výsadbového materiálu mi príde prehnané (a aj nespravodlivé voči tým škôlkam, ktoré poskytujú kvalitný materiál). Je to podobné ako tvrdiť, že človek ktorý chronicky kašle, chudne a občas vykašliava krv má určite tuberkulózu. Paušálne hodiť všetky predávané výpestky do jedného "zavíreného" vreca bez jasnej (laboratórnej) diagnostiky zostáva vždy len v podobe (samozrejme - bez verifikácie nevyvrátiteľného) predpokladu. IH
Připojit reakci

4.2.2018 9:19

Ano napsal jsem to záměrně ostře abych probudil o této vážné problematice diskuzi.Jak si vysvětlit ten nesoulad mezi zakoupeným stromkem který má parametry a tou proměnu po výsadbě při zachování všech zásad výsadby, řezu a doplňkové závlahy.Neznám přesnou příčinu, mohu se jen dohadovat používají se snad nějaké stimulátory růstu či co.Nebo se ve školkách neošetřuje proti chorobám (spála a jiná závažná napadení).Před 18 lety jsem koupil v Litenčicích hrušeň která neměla podle školkařů parametry.Byla pohozená v rohu na likvidaci.Vzal jsem si ji a po výsadbě měla normální přírusty a vývoj dnes plodí vysoce kvalitní ovoce.

Kolega v práci si také zakoupil hrušeň a jabloň.V obou případech přírustky mizerné.Viděl jsem ty stromky, měly po zakoupení normální růstové parametry, po výsadbě mizérie.Radili jsme se, před výsadbou připravil výsadbovou jámu, provedl správný výchovný řez a výsledek nula.Zálivku samozřejmě během vegetace prováděl.Před výsadbou je nechal natáhnout ve vodě.Tak kde je sakra chyba? V kupujícím, jak se nám tu mnozí snaží namluvit a řeší se to přihnojovací radou.A co ty hrušně které mají po výsadbě nekrotické fleky, prýští sliz a usychají a lidé se zde zoufale ptají po příčině.To není náhoda.

Tedy jsem kolegovi nabídl, že mu stromky udělám sám.Vlastně mě požádal.V prosinci jsem obdržel větší množství podnoží M7,M26 v kvalitě C/VF třída A.Jak je tomu po novém roce nevím ale nedělám si iluze.Tedy jsem mu kopulačkou včera udělal 7 stromků jabloní.Chvíly to potrvá ale jak doufám budou to kvalitní stromky.Časově to výjde stejně s nekvalitní vysadbou.Jak se psalo v Zahradkáři :Nekvalitní stromek nebude nikdy plodit kvalitní ovoce i když se nakonec přinutí k nějakému růstu. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

4.2.2018 9:58

Nikdy jsem to nepaušalizoval na všechny školkaře.Je nutné dobře zvažovat od koho budete nakupovat.Před třemi lety jsem koupil stromky z Litenčic (Red Jonaprince, Gala),růst po výsadbě normální i přechod k plodnosti.Tuším, v té době jsem zakoupil Delikates u prodejce kam už nevkročím(největší široko daleko).Ještě nezaplodil a přírustky přes veškerou snahu neuspokojující pro podnož M7.

Shrnutí: Vysadím li stromek podle všech pravidel a řezem vyrovnám poměr nadzemní části stromku vúči poškozeným kořenům z dobývky u zdravého stromku je přirozenost obnovit tuto odebranou hmotu korunky novým dřevem.Pokud to neudělá je to způsobeno nedostatečným řezem po výsadbě a nebo nekvalitní sadbou. - Mičurin II (470m)

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.198 (?)
4.2.2018 10:27
V.Polehla: Áno, s druhým odstavcom súhlasím. Možno by som len doplnil "pokud tak neudělá do dvou let". Vyorávka a presadenie je pre stromček šok, niektoré to zvládnu ľahko, iným nové zakorenenie trvá trochu dlhšie (paradoxne to nie vždy závisí od mohutnosti a kvality zachovaných koreňov). Obzvlášť hrušky niekedy prvý rok "postoja" a rozbehnú sa až v druhom roku. Ale aj napr. Ligol na M9 ktorý som kupoval pred 2 rokmi mal po výsadbe minimálne prírastky, ďalší rok už vyrašil bujne. Určite predstavujú problém neseriózni predajcovia (priekupníci) s neraz pochybným alebo nedeklarovaným pôvodom výpestkov. Tam je to riziko viróz neodhadnuteľné a určite vyššie. Možno by to chcelo prísnejšiu legislatívu, aj keď tej byrokracie v rámci EÚ už máme dosť. IH
Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.6.48 (?)
4.2.2018 11:22

Jisté aklimatizační období je nutné, v případě hrušní může být i delší, v tomto s Vámi souhlasím. V ČR si zákazník může koupit certifikovaný materiál bezvirózní (Vf) nebo testovaný (Vt). V případě konformního materiálu (CAC) musí zákazník počítat s tím, že mu žádná bezviróznost není garantována, taktéž u ziskuchtivých dovozců by s touto skutečností měl počítat. Z různých zdrojů jsem se dočetl, jak kombinace nejrozšířenějších virů u jabloní (ApMV, ASGV, ASPV, ACLSV) snižuje plodnost stromů, nikoliv jejich vzrůstnost. Nechci obhajovat nepoctivé prodejce, ale je to zákazník - pěstitel, kdož má možnost rozhodování a výběru. Zůstává otázkou, do jaké míry má smysl se pídit po naprosto bezvirózním materiálu, když si malosadař stromek zasadí do oblasti zamořené viry.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.197 (?)
4.2.2018 11:57
K.Hasman: Je to tak, my kupujúci môžeme veci ovplyvniť. Ja sa riadim 2 zásadami: 1. Nakupujem tam kde mám dobré skúsenosti z minulosti. 2. Stromček si vyberám osobne (nie zásielka). Občas ale zásady poruším, ak veľmi chcem niektorú odrodu a inak sa nedá (ale takto zhreším len raz za niekoľko rokov). Naposledy teraz v októbri - kúpil som hrušku General LeClerc, síce u overeného predajcu a stromček je pekný, ale... Na fotke sú všetky (!) informácie o stromčeku. Odkiaľ pochádza a aký typ dulového podpníka to je, netuším. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.6.48 (?)
4.2.2018 12:36

V tomto ohledu jsem větší hříšník, neboť netestovaný rostlinný materiál v podobě roubů přenáším na své stromy každoročně. Při striktním nákupu pouze certifikovaných roubů a oček bych více než polovinu jabloňových odrůd neměl. Nicméně i odrůdy "bez záruky na původ a zdravotní stav" bujně rostou a bohatě plodí. Rad k (ne)nakupování stromků bez uvedení tvarů a podnoží je dost v jiných vláknech, stejnětak zkušeností s různými zásilkovými prodejci. Považuji tedy za chybu objednavatele, pokud si stromek neznámého tvaru, na neznámé podnoži, s velkým rizikem záměny, přesto "přidá do košíku".

Připojit reakci

4.2.2018 13:54

Takže jak je tu zvykem, zametání pod koberec a hlavní viník je kupující í když znalosti kupujících hrají neznedbatelnou roli.Jistě jste četli moji anabázi se scháněním roubů.Domino jsem nesehnal ale po soukromé domluvě s jedním pracovníkem jsem obdržel alespoň Angold za což mu děkuji.Dostupnost VF materiálu pro malopěstitele je tabu, proto mě ty kvalitní podnože mile překvapily.To se mě jaště nestalo.A údaje na vysačkách nic neříkají o kvalitě podnoží jenom jejich označení a mnohdy ani o stupni šlechtění ušlechtilé odrůdy. Já vím nekupovat ale řekněte to 95 % kupujících pokud nevědí co to znamená.

Marně tedy pane Hasmane pátrám proč se ten bazvirozní materiál vůbec testuje, když po výsadbě je zavirován.Proč to ten Fytos dováží z Holandska a veškerá produkce je poskytována převážně velkopěstitelům.Jejich sady jsou snad v bezvirozních prostorech? Musí být tedy časem také zavirované.Proč tedy ta péče a náklady pokud je to zbytečné.No můj instinkt a selský rozum mě říká že je něco pro malopěstitele hodně špatně a ohlasy mnohých kupujících o problémech důrazně varují.Toliko konec konspirační teorie jak to tu bude jistě na moje příspěvky nalepeno. - Mičurin II (470m)

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.4.11 (?)
4.2.2018 15:03

Pod koberec nic nezametám, mám rád čisto, proto dávám přednost jiným podlahovým krytinám. Co jsem mluvil se známými školkaři, tak všichni nakupují jabloňové podnože ze Sempry, jak jste nakonec učinil i Vy. Výše jsem uvedl, že některé studie se zabývají snížením plodnosti jabloní při kombinaci různých virů, tudíž je pro velkovýrobu kladoucí důraz na vysoké sklizně vztažené na jednotku plochy, nákup bezvirózního materiálu celkem pochopitelný. O tabuizaci Vf materiálu pro malopěstitele mi není nic známo. Každý si může nakoupit materiál od ověřeného školkaře, třeba i v zahraničí, pokud k tuzemské produkci nemá důvěru. Též testování na viry a fytoplazmy je možno si objednat.

Připojit reakci

4.2.2018 15:14

Proč to ten Fytos dováží z Holandska a veškerá produkce je poskytována převážně velkopěstitelům.Jejich sady jsou snad v bezvirozních prostorech?

Tak trochu ano. Když velkopěstitel vysadí produkční sad - nedaleko od nás takové jsou, včetně zastřešení.- jedná se obvykle o panenskou novovýsadbu a k dalším (starým) stromům stejného ovocného druhu je přeci jen dost daleko. Plantáže jsou krátkověké a je naděje, že výsadba zůstane po většinu své životnosti zdravá.   
   Naproti tomu vysadím-li si bezvirózní stromek do zahrádky, kde roste plno dalších v bezprostřední blízkosti, je ta jejich bezviróznost velmi brzy relativní.
   Osobně však na zavirovanost prodávaných stromků jako příčinu horšího růstu po výsadbě nevěřím. Už proto, že po pár letech stromky zakoření a "rozjedou" se parádně.  Příčinu vidím jinde. Když si koupím nový stromek - jedná se o nejvýše dvouletý výpěstek se zapěstovanou korunkou, často jen jednoletý s předčasným obrostem. Kmínek je dole silný jak předloktí a ramena jsou tvořená předčasným obrostem délky desítek cm a síly malíku. Jak dokázala školka vyrobit takový stromek? A ještě k tomu na zakrslé podnoži? Začátkem října k tomu bez listí!   Kdo si někdy pěstoval stromky sám, ví, že v domácích podmínkách to nelze dokázat. Nevím, jak to dělají, ale bez mimořádně intenzivního režimu (půda, výživa, zálivka jistě,  stimulátory růstu s otazníkem) to nejde. Jak vypadá kvalita a vyzrálost kořenů i nadzemních pletiv se můžeme jen domnívat. Přesadíme-li takový stromek do běžných zahrádkářských podmínek, musí to být pro něj šok. A vůbec se nedivím, že stromek, který za rok vyrostl z očka do dvoumetrové výšky a ještě se rozvětvil, přiroste jen o 15 cm. Prostě se jen dostal do normálních podmínek.

Připojit reakci

4.2.2018 16:35

Kupujeme tedy zřejmě rychlokvažky které při přesazení dostanou pořádný šok který mnohé stromky nezvládnou.Jaké stromky tedy dostávají profesionální pěstitelé.Nemohou si dovolit čekat několik let než se stromky rozjedou.I malopěstitelé vysazují do panenské půdy ale stromky sedí.Nechcete prostě slyšet problém těchto lidí ale to ať si čtenáří posoudí samí.Já tomuto romělňování příčin nevěřím.Nebývalo to tak.To je odemě vše. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.128 (?)
4.2.2018 19:38
Mne sa v 95%-ách prípadov stromky po vysadení "rozjedou" rýchlo, dokonca aj hrušky. Názorne: na foto 1 je Nojabrskaja na duli Adams, zasadená v okt.2015, fotená koncom júna 2016 (teda 8 mesiacov po výsadbe). Na foto 2-5 je iná Nojabrskaja, tiež na duli Adams, zasadená v okt.2013. Foto 2 je z marca 2017, foto 3 z júna 2016, foto 4-5 z okt.2016. Bola to jej prvá úroda, 3 roky po výsadbe. Aby tak mladý stromček priniesol 16 hrušiek a pri ich veľkosti ich uniesol, musí byť dostatočne vitálny a mať pevnú korunku. Moja skúsenosť je rovnaká ako pána Hasmana - na kvalitu kupovaných výpestkov sa nemôžem sťažovať. Konkrétne tieto 2 stromky som síce kupoval na Slovensku, ale oba pochádzali z Čiech. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.9.137 (?)
4.2.2018 18:08

Stromky pěstuji již dlouho nejen pro sebe, je to moje velká záliba. Přiznám se, že jsem jenodnoletého očkovance o takové síle (předloktí?) kmínku ještě nikdy neviděl, zato dvoumetrové výšky očkovanců jsem dosáhl již mnohokrát. Nejbujněji mi rostly stromky za následujících předpokladů:

1. Podnože byly očkovány až následující rok po vyškolkování, v období listopad - srpen tedy kořenily, přirůstaly a mohutněly.

2. Lépe mi očkovanci rostli na mých vlastních podnožích, jež měly víceúrovňové zakořenění (podle přihrnování matečnice). Na zakoupených jabloňových podnožích jsem dvoumetrových nárůstů nedosáhl.

3. Roubovanci v prvním roce nikdy nedosáhli výšky očkovanců.

4. Za nejdůležitější považuji pravidelnou zálivku, bez ní je přirůstání mnohem pomalejší.

K odlistění v říjnu muselo dojít mechanickou nebo chemickou cestou, neboť jablůňky ve školce jsou ještě v prosinci značně olistěné. Půdu před zaškolkováním podnoží hnojím jen vlastním kompostem a následující dva roky žádná jiná hnojiva nepoužívám.           

Připojit reakci

4.2.2018 19:15

A chcete říct, že za sezónu máte z očka přírůstek s průměrem 1 palec (2.5cm) a délky ke 2m, tak jak se běžně prodávají třeba broskvoně, meruňky nebo třešně?

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.22.201 (?)
4.2.2018 19:59

Ano, na podnoži M26 mají jednoletí očkovanci běžně výšku 160 - 170cm, na MM106 je to obvykle podobné, na A2 jsou dvoumetroví očkovanci běžní. U středně vzrůstných podnoží v kombinaci s bujným troploidem jsou finální výšky po první sezóně také okolo dvou metrů. Fotky jste již viděl v jiném vlákně, jenom bych se opakoval. Broskvoně vyrývám zásadně jako jednoleté očkovance s předčasným obrostem, dvouleté mám jen v případě jejich nevyzvednutí nebo nevysazení. Meruňky si pěstuji na semenáčích ZR a myrobalánech, tam je růst taktéž velmi bujný. S těmi moderními slabšími podnožemi zkušenosti nemám. Třešně a ořešáky ve školce nepěstuji.

Připojit reakci

Janík 1 (14) - xxx.xxx.195.71 (?)
6.2.2018 10:56

potřeboval bych poradit jak ostříhat tento 3letý stromek jabloně. odruda topaz.

Obrázky:
topaz
topaz
Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.142 (?)
6.2.2018 13:40

Nazdar

Tak toto je učebnicová ukázka neprovádění výchovného řezu po výsadbě.Zakrnění bočního rozvětvení a dominance terminálu bez řezu.Bude se to zdát drastické ale proveďte pane Janík dle obrázku.Levé boční rameno není vidět celé, zakrátit a přihnout provázkem k terminálu do roviny řezu ostatních ramen.Ta štětka na terminálu je nepoužitelná pro založení nové korunky nehledě k tomu kam by se posunul výškově kmínek.Podnož jste neuvedl. - Mičurin II (470 m)
.Zapoměl jsem se přihlásit.

Připojit reakci

Mičurin II (897) - xxx.xxx.73.142 (?)
6.2.2018 13:51

Tady je obrázek.

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (16822) - xxx.xxx.67.66 (?)
6.2.2018 13:53

Jestli, jaký a kolikrát byl výchovný řez proveden, si z obrázku netroufnu posoudit. Stromek je prý tříletý, mně se zdá, jako by měl jeden, max 2 roky. Každopádně stromek předvedl apikální dominanci v praxi. Sesadíte-li terminál těsně nad úroveň ramen, náprava nebude složitá.

Připojit reakci

Janík 1 (14) - xxx.xxx.35.122 (?)
6.2.2018 14:03
Byl to špičák.prvni rok vůbec nerostl a minulý rok udělal tyhle přírůstky.
Připojit reakci

Mičurin II (897) - xxx.xxx.77.140 (?)
6.2.2018 14:57

Pane Janík ten obrost vespod není rozhodně jednoletý.Přiblížil jsem si to lupou v počítači a jediné napojení se mi zdá zelená čára.Tedy nechal jste špičák po výsadbě buď bez řezu a nebo ten řez byl neúměrně dlouhý a neodstraňoval jste spodní obrost.Založení korunky ze špičáku: Po výsadbě změřte výšku budoucího kmínku která Vám vyhovuje.Od té kóty napočítejte 5÷6 pupenú a zastřihne se.Ve vegetačním období po střihu se odstraňuje veškerý obrost pod šesti horními pupeny až k zemi.Podpoří se vývin obrostu v zóně šesti ponechaných pupenů pro budoucí korunku. -M ičurin II (470 m)

Obrázky:

Připojit reakci

Janík 1 (14) - xxx.xxx.195.71 (?)
6.2.2018 15:21

děkuji za rady. Já nechal ten špičák jak byl a vubec nic jsem s tím nedělal..teď to musím dát do pořádku.

Připojit reakci

6.2.2018 15:41

Ještě jste neuvedl, jak vysoký plánujete mít kmínek. Soudě podle délky opěrného kůlu, patrně chcete zapěstovat korunku z té "štětky" nahoře.  V tom případě by to spodní patro mělo přijít pryč.

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.6 (?)
6.2.2018 16:27
Janík 1: Nezvládnutý povýsadbový rez. Nesprávne zapestované 2 poschodia. Na foto 1 je obrázok tejto chyby zo starej učebnice rezu, ktorý je analgický s Vaším stromčekom. To 1.poschodie (nižšie) je o rok staršie než 2.poschodie (vyššie). Možno si mýlite pojmy "špičiak" a "terminál". Ale či už Ste na začiatku vychádzali zo špičiaku, alebo z 2-ročného stromčeka s už založenou korunkou, je v princípe úplne jedno. Podstata problému je v tom, že terminál Ste nedostatočne skrátili. Postupoval by som tak ako Vám to načrtol pán Polehla vo svojom prvom príspevku - teda ponechať prvé poschodie, skrátiť stredník (2.poschodie odstrániť) a budovať postupne korunku z 1.poschodia. Teda vlastne sa vrátiť k tomu ako mal správne vyzerať pôvodný povýsadbový rez (foto 2). IH (Existuje aj možnosť - ak by Ste chceli vyšší kmeň - zrušiť prvé poschodie odrezaním jeho konárikov na konárový krúžok a vychádzať z 2.poschodia. Podmienkou tohto postupu ale je, aby bol podpník aspoň MM106 (alebo MM111, M25, A2). Ja by som ale uprednostnil ten postup, ktorý Vám odporučil p.Polehla).
Obrázky:

Připojit reakci

6.2.2018 16:54

Popdíváme-li se na obrázek A dr. Hlavatého, vidíme, že je to přesně ten problém p. Janíka. Řešení je dvojí, obrázek to nabízí:
1. Odstranit horní patro a ze spodního zapěstovat korunku
2. Odstranit spodní patro a korunku zapěstovat z horního.
Záležší samozřejmě na tom, co chce pěstitel. Já si osobně myslím, že p. Janík skutečně zasadil špičák, ale ne čistý ale s několika bočními výhony předčasného obrostu. V jaké výšce byl obrost, a jestli je to výška očekávané korunky, to nevíme. Vzhledem k délce kůlu trochu pochybuji.
   Vrátím-li se k obrázku A, pak bych asi upřednostnil spíš to horní patro.  Bez znalosti podnože a hlavně bez znalosti výšky kmínku je to beztak jen teorie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.94 (?)
6.2.2018 19:45

Meruňky si pěstuji na semenáčích ZR a myrobalánech, tam je růst taktéž velmi bujný.

Pán Hasman akej veľkosti dosahujú staršie stromy marhúl na ZR oproti marhulám na myrobalánoch? Marhule na myrobalánoch sa mi zle ošetrujú.

Připojit reakci

6.2.2018 20:47

Jak může někdo doporučit vytvoření korunky sprominutím z té horní štětky.To jsou základní nedostatky o založení korunky.Když pominu tvorbu asi 2 metrového kmínku je tu další základní fakt.Zatímco na obrázku A pana Hlavatého je vidno že u obrostu budoucích kosterních větví je jistý prostorový odstup po obvodu terminálu ve Vašem případě vyrůstají skoro z jednoho hnízda což je v budoucnosti na pevnost a nosnost korunky vražedná kombinace, zvláště když Topaz právě v těchto místech podléhá nekrotické rakovině.No zařiďte se dle Vašeho uvážení ale doporučuji si koupit letošního únorového Zahradkáře kde je mimo slovního popisu pro zapěstování korunky z vysazených špičáků a další opravné řezy také základy střihu po vysazení školkařských výpěstků.Jsou tam velice dobré ilustrované názorné ukázky řezu po výsadbě.Bude to pro Vás pane Janíku mnohe přínosnější než tisíc slov tady. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

Kamil Hasman (476) - xxx.xxx.26.106 (?)
6.2.2018 21:00

Nemohu Vám odpovědět přesně, protože výsadbu mám poměrně mladou a současně na obou podnožích jen dvě odrůdy (Radka, Harogem). U osmiletých stromků jsou ty na semenáčích ZR asi o pětinu nižší. Ve školce je rozdíl v růstu nepostřehnutelný. V roce 2013 jsem ještě zkoušel podnož Wa-Ko, ale ta se mi vůbec neosvědčila. Pro snazší ošetřování a sklizeň pěstuji meruňky buď s kotlovitou korunou, nebo s výrazně potlačeným terminálem. Nejmenších rozměrů mi dosahují zakoupené meruňky na podnoži St.J.A.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.23 (?)
11.2.2018 16:02

Dobrý den,

prosím o radu ohledně střihu stromků (foto přidávám). Jedná se o zděděnou zahradu a především o sloupovité a zakrslé stromky.

Obrázky:

Připojit reakci

11.2.2018 16:06

sloupovitá třešeň

Obrázky:

Připojit reakci

11.2.2018 16:08

zakrslá švestka

Obrázky:

Připojit reakci

11.2.2018 16:10

a sloupovitá hruška

Obrázky:

Připojit reakci

11.2.2018 16:22

nektarinka - klasická

Myslíte, že jsou stromky hodně zanedbané? Může se u těch sloupovitých nechat růst větev i odspodu jako jakýsi druhý terminál?

Obrázky:

Připojit reakci

Mičurin II (897) - xxx.xxx.77.142 (?)
12.2.2018 8:42

Pane 168.23,korunky u tzv. sloupovek se založily samy.Ctěte v těchto případech vůli stromků.Sloupcovky z nich nikdy nebudou.Co je pod korunkou na kmínku odstraňte a pokračujte ve výchovném řezu v založených korunkách.Nevypadá to vůbec špatně.Je nutný půklest všech stromků v korunce.Jsou velmi zahuštěné přitom proveďte výběr kosterních větví pro zapěstování stabilní korunky po obvodu stromku a jednoho terminálu s ponecháním slabšího obrostu.Uplatňujte řez ven z korunky. - Mičurin II (470 m)

Připojit reakci

12.2.2018 9:34

Moc děkuju za radu. Učiním tak.yes

Připojit reakci

23.2.2018 17:33

Dobrý den,

v reakci na pana Polehlu, který radil se střihem těchto zakrslých stromů, bych se chtěla zeptat, zda by se nemohly nechat růst alespoň i nějaké ostatní výhony ze spodních pater. Na stromcích by pak mohla být větší úroda. Se světlem by neměl být problém a pokud by je pán, který je má na zahradě, občas zavlažil, tak by také mělo být v pořádku. Co říkáte ostatní na střih jednotlivých stromků? Myslím, že tyto malé stromky jsou teď velkým hitem a zajímalo by hodně začínajích zahrádkářů.

Děkuji

Květa

Připojit reakci

3.3.2018 14:02

asi pred 3 týždňami som pre vás nafotil aspoň kúsok zimy a snehu :) no a teraz vážne, strom má asi 25-30 rokov, ja som odrezal len suché vetvy pred 2 rokmi, na foto som naznačil jeden konár, ktorý sa mi nepáči (tie vlky sa mi npáčia tiež), ten by som dal preč, ale keď sa bude vám páčiť, tak ho nechám. prosím naznačiť čo a ako mám aspoň približne porezať, na tom strome mi celkom záleží, lebo je to jediná jabloň, ktorá mi rodí... prosím nekritizovať, toto som zdedil a nechcem byť koncový záhradník, u ktorého skončí život každý ovocný strom. 

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.142 (?)
3.3.2018 14:16
Bunny: Kostrový konár ponechať, jeho odrezaním by Ste nič nezískali a strom by to mohlo iba ak poškodiť. Nevidím žiadny dôvod ho odstraňovať. (Tie vlky na ňom len skráťte a použite ich na vytvorenie rodivých vetiev, keďže ten kostrový konár o ktorom sa bavíme je značne vyholený). IH
Připojit reakci

3.3.2018 18:16

ďakujem, zachránili ste mu život. ked zmizne sneh, tak to skúsim nejako "odborne" orezať :) 

Připojit reakci

17.4.2018 20:10

môžem zapestovať korunu slivky opál na myrobaláne 60 cm nad zemou, alebo mám z výpestku urobiť špičák, počkať rok a potom založiť korunu vyššie? viem, že je to nízko, ale je to nejaký zásadný problém? ďakujem za odpoveď.

Připojit reakci

29.4.2018 19:14

na 1. foto je jabloň james grieve, pred rokom zasadená ako špičiak, prírastky len 15 cm, na konci kvety. stačí keď odstránim len kvety, alebo mám trochu aj zakrátiť vetvičku?

na 2. foto je hruška konferencia na plánke, zasadená minulú jar. prírastky asi len 10 cm. zase na koncoch kvety. stačí len dať preč kvety alebo aj zakrátiť prírastok, prípadne o koľko asi?

na 3. foto sú napadnutú listy hrušky, o akú chorobu ide? je to len pár listov na jednom konáriku.

a ešte bez foto. rubín, sadený na jar minulý rok, korunka zapestovaná, prírastky zase len 15 cm, konce konárov rozvetvené do V, končia opať kvetmi.  s tým sa ako vysporiadať?

toto je všetko, s ostatnými asi 30 stromčekmi si uz viem poradiť, ďakujem... 

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.221 (?)
29.4.2018 21:10
Bunny: Hruška na 3.fotke je napadnutá vlnovníkom hruškovým. Zhodou okolností o tomto roztočovi (aj ochrane proti nemu) sa tu dnes popísalo dosť - na iných vláknach, pozrite si to. Čo sa týka tých stromkov, rastú Vám nejako chabo. Ak jednoročný stromček nasadí kvety na konci výhonkov, najjednoduchšie je konárik trochu skrátiť - po najbližší vegetatívny pupeň, najlepšie smerujúci von z korunky. Vaše stromky ale majú tie prírastky veľmi krátke, takže tento postup by som Vám odporučil iba pri tej hruške na foto 2. Tam sú tie dva bočné konáriky trochu dlhé v pomere ku stredníku, takže spraviť 2 strihy ako je označené na mojej fotke. Ostatné kvety jemne odstrániť. Ten James Grieve by som asi nestrihal vôbec, len opatrne odstránil kvety a počkal čo vyraší tento rok. Podľa toho potom plánovať tvar, možno si stromček povie o štíhle vreteno. K tomu Rubínu sa bez fotky ťažko vyjadriť. IH
Obrázky:

Připojit reakci

29.4.2018 22:48

ďakujem p. Hlavatý, nečítam veľmi témy, blbne mi stránka a nechce načítavať, tak som ani tú tému o hruškách nevidel. skrátim to ako píšete. u mňa sú tie prírastky jadrovín prvý rok také malé, potom sa to rozbehne. pri kôstkovinách je to podstatne lepšie. 

Připojit reakci

30.4.2018 18:35

odroda rubín. na prvej fotke ako orezať konár, ktorý má po celej dlžke kvety (tie pôjdu preč) ale to "V" na konci, s tým si neviem poradiť. na druhej fotke som naznačil ako by som to strihol, ale zase sa dostanem na "V" na konci. už len toto chcem a budem celé leto ticho. ďakujem pekne za radu. 

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.30 (?)
30.4.2018 20:56
Bunny: Je to holt Rubín, ten nasadzuje kvetné puky prednostne na koncoch konárikov. Čo sa týka tých "Véčok", jedna možnosť je nechať ich bez zásahu. Ja pri rubinoidných odrodách v takomto prípade jeden konárik z véčka či vidličky skrátim tak, že ho zastrihnem za 3.pukom (foto 1 - len schematicky, keďže na fotke tie puky dobre nevidno). Takto skrátený konárik potom vyraší z pukov, ktoré by inak "spali" (tendencia Rubínu k vyhoľovaniu). K tej 2.fotke: opäť nie je moc prehľadná, ale zdá sa že Ste tam pri povýsadbovom reze zbytočne nechali "vidličku" a teraz máte 2 potenciálne stredníky, resp. silný konkurent stredníka. Rez ako ho máte modrou naznačený je možný. Akurát by som ho viedol precízne v línii ako je označené oranžovou, teda viac šikmo, nie vodorovne. Pri technike Vášho rezu sa ešte chcem zastaviť - tie vodorovné rezy vedú k tomu, že zostáva minipahýľček (na foto 2 v červenom kruhu + foto 3 Vašej hrušky). Tento potom vysychá a odumreté drevo na stromček nepatrí, ani v minimálnom množstve. Môže byť vstupnou bránou pre patogény. Takže strihať viac šikmo (nie ale príliš) - to sa týka strihu tak nad pukom, ako aj nad odstupujúcim konárikom. IH
Obrázky:

Připojit reakci

30.4.2018 21:33

p. Hlavatý, ďakujem. tie pahýle som už mohol zastrihnúť (opraviť), vtedy som mal zlé nožnice, nedalo sa dosť blizko konára strihnúť a poškodzovalo to kôru, preto je to zle. už mám nové. dúfal som, že si to nikto nevšimne, na hruške to je najviac vidieť :) tie Večka zastrihnem ako radíte. ešte raz veľmi pekne ďakujem. 

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.38 (?)
15.4.2018 18:42
Tvarovanie hrušiek je väčšinou o niečo náročnejšie než u jabloní, predovšetkým pre častú tendenciu hrušiek smerovať rast výhonkov v ostrom uhle alebo takmer kolmo nahor. Platí to najmä ak máte stromček na semenáčovom podpníku. Tu sa pri tvarovaní korunky uplatní odkláňanie konárikov viac k horizontále. Dá sa to spraviť buď vyviazaním, alebo rozperkami. Druhý spôsob je na fotkách - ide o mladý stromček hrušky Bieloruská zimná (Bieloruskaja pozniaja) na podpníku Pyrus pyriaster. Na dosiahnutie tvaru pyramidálnej koruny so stredníkom je použitých niekoľko rozperiek, aby sa tvar korunky blížil k ideálu. V tomto prípade sú použité rozperky z bazového dreva. Vhodná je na to napr. aj lieska, ktorej drevo je tiež ľahké a pevné. IH
Obrázky:

Připojit reakci

TomNR (194) - xxx.xxx.167.218 (?)
2.5.2018 6:50

Ahojte,

Jonathan (1,2), budovat novy terminal z tohto jedneho vyhonku?

Tipala (3,4), podpnik myrobalan, podla listov viete rozlisit co puci? je to z miesta stepenia a nerad by som par rokov pestoval plany myros :)

Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (3580) - xxx.xxx.234.36 (?)
6.5.2018 11:18
Letný rez väčšina záhradkárov asi nerobí. Niektoré stromy ho ani nepotrebujú, u iných ale môže byť veľmi prospešný. Predovšetkým ak je rast stromu veľmi bujný a koruna sa zahusťuje množstvom nových výhonkov. Letný rez má v takomto prípade (želaný) brzdiaci vplyv na nadmerný rast a presvetľuje korunu. Nemusí pritom ísť doslova o rez, niekedy je vhodnejšie neperspektívny resp. neželaný letorast vylomiť (vytrhnúť). Ak tieto výhonky necháme zdrevnatieť a zhrubnúť, ich odstránenie zimným rezom vedie jednak k zbytočným rezným ranám, jednak často vyrašia v mieste rezu nové výhonky z tzv.spiacich alebo náhradných pupeňov. Na fotkách ilustrujem takéto neželané výhonky na odrode Topaz na podpníku A2. Po skrátení konárikov okrem želaného predlžujúceho výhonku z vonkajšieho očka vyrašili aj nežiadúce silné výhonky z vnútorného očka, rastúce takmer kolmo nahor. Ich ponechanie by viedlo k tvorbe "vidličiek" alebo niekedy aj "trojzubcov", čo by korunu prehusťovalo a narúšalo jej architektoniku. Preto je vhodné tieto neželané výhonky vylomiť ešte za zelena (foto 1,2). Druhou možnosťou - ak to nález umožňuje aj výhodnejšou - je zbaviť sa nežiadúceho výhonku tzv. dvojstupňovým sektorovým rezom (DSR - foto 3). Dosiahneme tým predĺženie konárika žiadaným smerom, teda von z koruny a pod tupším uhlom. Koruna sa tak presvetlí a zároveň "otvorí" do strán. Tento DSR je možné tiež spraviť už v lete, pred zdrevnatením výhonkov. Zároveň treba upozorniť, že letný rez je nevhodný, ak stromky rastú slabo a nezahusťujú korunu. Tu je vhodnejší zimný rez, podporujúci rast. IH
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Prosím o pomoc s určením odrůd 512.12.2018647
Určení jablka dle fota 5712.12.201822687
TOP odrody sezóny 20181712.12.20182381
Lysice 20182411.12.20183686
Nepadá listí711.12.2018726
Joya 311.12.2018476
Jabloň Lucy9310.12.201853720
Ktoré odrody sú vhodné na vypestovanie semenáčov?359.12.201821326
Opět prosím o určení odrůdy 109.12.2018861
Fuji - červené mutace579.12.201819151
Evelina 147.12.201817090
Sklizeň jádrovin 20181006.12.201814769
Vetrani sklepa, kolisani teploty a vliv na jablka75.12.2018715
Bude vůbec úroda ovoce v příštím roce?45.12.2018542
České sady po sklizni 2018 1428.11.20181885
Které jablko považujete nyní (v listopadu) za nejchutnější?2927.11.20184660
Sezona výsadby ovocný stromků začala8026.11.201812366
Mletý dolomitický vápenec a hnůj společně?3324.11.20183442
Holiday 1624.11.20182067
Trhliny a díry ve starých stromech722.11.2018827
Envy 521.11.20184408
Určení odrudy 920.11.2018985
Koru 219.11.2018395
Staré odrůdy1819.11.20184062
Bakteriální boulovitost kořenů 2218.11.20182145
Stará odrůda jabloně 618.11.2018922
Jarka1718.11.20188899
Vysadba stromku - kvetinacovy efekt617.11.2018709
Povrchové kořeny1115.11.20181402
Praskliny v kmenu 415.11.2018861
Kedy odstrániť pásku1914.11.20183614
Opál 4814.11.201820066
Honeycrunch 1114.11.20182050
Staré odrody z chorvadska len jablk 603 odrôd 512.11.2018892
Hádanka 7812.11.201812278
Co to mám na jablůňce? 811.11.2018809
Výstava jabĺk Teplička n.váhom 110.11.2018379
Jesenno - zimné práce11010.11.201834428
Poznáte túto odrodu? 410.11.2018657
Déšť po delším suchu 510.11.2018699
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kolik a jaké krmivo?14:48
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů