Vybíravý obaleč



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
1.10.2018 21:22

Zrovna dnes jsem řešil situaci, kdy mi chybělo doplnit půl bečky jablek na kvas. Všechna kazová jablka jsou už prakticky pryč a na stromě už zbyly jen krásné velké a bezvadné kousky. A já snad poprvé v životě lezl po žebříku a hledal zapomenutá jablíčka s červí dírou či jiným kazem, abych doplnil kvas, protože těch krásných mi bylo líto.

No, bude to letos oříšek co a kam s těmi metráky výběrových plodů... Bedýnky a bečky jsou prakticky naplněny, stromy ještě z poloviny plné...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.9.2018 9:48, zobrazeno: 3602x

Při sklizni jablek pozoruji zvláštní úkaz. Některé odrůdy jsou červivostí postiženy výrazně - např. Rubinola má napadených až 1/3 jablek. O 5 metrů vedle stojící Lipno nemá plody červivé prakticky vůbec!
   Salší jev, který vídám, je jiný vstup škůdce do plodu. Dřív bývalo postižení viditelné na slupce - obvykle v místě styku se sousedním plodem. Nyní většina "červů" vstupuje do jablka kalichem, takže červivost není na první pohled patrná. Je to problém při moštování, kdy je třeba plody rozkrojit - na povrchu jsou zcela bez vady a přitom mají úplně prožraný jádřinec.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.3 (?), 30.9.2018 11:35
Ťažko povedať, prečo to tak je. Ako milovník Rubinoly by som žartom povedal, že obaľovač (plodokaz jablčný) vie čo je dobré. Všetci asi vieme, že sršne a osy preferujú niektoré odrody (Rubín, Bohemia, Rubinola), všeobecne si vyberajú najmä červené jablká, riadia sa (asi) zrakom a čuchom, ale to už prebieha v čase dozrievania plodov. Ale trebárs Florinu doslova ignorujú. Nevedno, čím sa riadi samička obaľovača keď kladie vajíčka na ten-ktorý strom, v čase keď jablká ešte majú do zrelosti ďaleko. Dúfam že to neberie systémom "strížovice áno, holovousy nie" 😉. Inak, pri červivosti jednej tretiny úrody by možno bolo vhodné zvážiť či predsa len nepoužiť insekticíd. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 30.9.2018 13:49

Florinu jsem letos sklízel poprvé, z cca 20 plodů bylo sedm červivých. Zmoštoval jsem je s podzimními odrůdami.

Naopak ani jedno červivé jablko neměl Admirál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.9.2018 14:56

Nebýt Rubinoly, dalo by se říci, že zřetelně méně červiví jablka rezistentní ke strupovitosti. S barvou plodů nevím, zdá se mi, že Gold Bohemia je vosami napadána stejně jako Bohemia či Rubín. Celkově jsou však škody žravým blanokřídlým hmyzem u nás minimální. Při letošní úrodě se s nimi rád podělím. Horší jsou nepatrná poškození, která nejsou vidět a objeví se až hnilobou na skládce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.154 (?), 30.9.2018 15:03

U mne byla obalečem Gold Bohémie postižena asi nejvíce.To jsem se těšil kolik sklidím jablek.Možná nějak voní nebo má tenčí slupku.Mi chutná ještě o něco více než klasická Bohémie.Od známého ovocnáře pejsek má Gold Bohémii v oblibě, jiná jablka snad nekonzumuje, pozná ji.Lipno u mne také bylo postiženo obalečem méně, Rubinola více, také hmyzem-sršni a vosami..Údajně také sýkorky začínají Rubínem a jeho klony, končí Ontáriem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.9.2018 21:08

Pokusím se vytvořit hypotézu, která by mohla uvedené chování popsat. Začnu předcházejícím rokem. Část housenek první, druhé, případně i třetí generace (podle klimatické oblasti) se pouze obalí bílým hedvábím do zámotku (kokonu) a hibernuje. Hodně jich v zimě zmrzne nebo je sežerou predátoři a parazité. Predátoři se nevyskytují na všech stromech ve stejné míře. Zimující housenka umí v nepříznivých podmínkách opustit svůj zámotek a usadit se jinde. Na jaře se housenka v zámotku zakuklí a brzy se z ní vylíhne imágo - motýlek. Přezimování nebo dokonce změna polohy má za následek, že samičky motýlů první generace jsou lehčí a tím i více pohyblivé. Samičky začnou po páření létat a klást vajíčka. Vybírají si stromy, jejichž mladé listí vypadá nejlépe a nejlépe voní. Mladé housenky první generace ožerou šťavnatou špičku listu, na němž se narodily. Pak hledají plod. Do něj vstupují housenky prvé generace zásadně kalichem, protože dužnina je velmi tvrdá a málo výživná. Plody většinou opadají, někdy s housenkou a někdy už je housenka venku. Housenky, vytvářející další generace, se pak rychle zakuklí a vylíhnou se motýlci. Samičky těchto motýlků jsou těžší a mají více vajíček. Do oplození nelétají vůbec a po oplození kladou přednostně na plody stromu, na kterém se vylíhly. Pak uhynou. Housenky druhé a další generace nezačínají žraním tuhých listů, ale přímo plodů. Vstupují do plodu slupkou. Housenky vstupující do jablka jsou velmi tenké (odhadem 0,3 mm). Přesto je díra ve slupce veliká, ikdyž je housenka dosud uvnitř. Já si to vysvětluji tak, že housenka během svého vývoje opakovaně rozšiřuje chodbu, vylézá až k povrchu a zase se vrací do jádřince. Dvě housenky v jednom plodu bývají jen zřídka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 30.9.2018 22:25
Roky jsem nezaznamenal jediné červivé jablko. Letos také ne :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 1.10.2018 15:04

Představa, že všechna jablka, co letos dozrála, by byla zdravá a bylo je třeba zužitkovat, mě přímo děsí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 1.10.2018 21:22

Zrovna dnes jsem řešil situaci, kdy mi chybělo doplnit půl bečky jablek na kvas. Všechna kazová jablka jsou už prakticky pryč a na stromě už zbyly jen krásné velké a bezvadné kousky. A já snad poprvé v životě lezl po žebříku a hledal zapomenutá jablíčka s červí dírou či jiným kazem, abych doplnil kvas, protože těch krásných mi bylo líto.

No, bude to letos oříšek co a kam s těmi metráky výběrových plodů... Bedýnky a bečky jsou prakticky naplněny, stromy ještě z poloviny plné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika