Vhodné moderní odrůdy jabloní pro extensivní způsob pěstování na vysokokmenu



host - 251.161 (?)
16.10.2012 18:03

Vaše názory chápu respektuji.Ale je třeba proti Vašemu uvědomit si potřebu pěstování ovoce ve volném terénu(neohrazenemu poli) nutnost minimálně polokmen.A také tito lidé mají právo na chutné ovoce.Proto bych pro jejich snahu měl pochopení.Nemyslím, že jejich snaha nemá naději na úspěch. Pěstuji Rubín a řadu dalších na polokmenu a mám slušné a chuťově dobré ovoce.  Pěstuji ve dvou odlišných oblastech-250m a 460m.Samazřejmě ne stejné odrudy.ale i v té vyšší je chutná Rajka Melodie, Karmína,James Grive i Rubín. Ale jak jste sám na diskuzích psal je nutné posuzovat individualně lokality.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
PavelRabek - (43) - 145.17 (?), 28.9.2012 22:56, zobrazeno: 48988x

Dobrý den,

chtěl bych se zdejších odborníků zeptat na zkušenost s extensivním pěstováním moderních odrůd na vysokokmenu.

Mám sad, kde je vysazeno několik vysokokmenů starých odrůd. Kolem stromů pouze mulčuji, kromě odstraňování uschlých větví žádný řez a stromy jsou každoročně ovalené ovocem.

Chtěl bych zde vysadit i nějaké moderní rezistentní odrůdy výborné chuti, ale na stejný způsob - tedy extensivně - na vysokokmenu a s minimální či žádnou potřebou řezu. Vysokokmen musím kvůli kamenité půdě ve svahu - jen ten si spolehlivě najde vodu (jabloně bych zřejmě narouboval na podnož jaderničky). Řezat nechci - jednak kvůli lenosti, druhak jsem zastáncem přirozeného vývoje stromu (a na mých starých odrůdách to tak funguje). A také pokud možno bez probírky plodů.

Z moderních odrůd jsem si vytipoval pouze jabloně výborné chuti:

Rubín, Rubinola, Orion, Topaz, Goldstar, Luna, Sirius, Opál, Admirál.

Leč po sběru střípků na internetu jsem došel k závěru, že mým požadavkům dostojí pouze:

Rubín (citace: "umožňuje vypěstovat kvalitní plody na volných tvarech i s minimálními nároky na řez")

Orion (citace: "silnější podnože pro vyšší tvary a horší půdy. Vyžaduje jen vhodný letní řez")

Goldstar (citace: "i pro extenzivní způsoby pěstování. Nemá zvláštní nároky na podnože.")

Luna (citace "plodí dobře na slabých i silných podnožích". Nenašel jsem jak je to s řezem)

Je můj výběr správný, nebo by jste poopravili výběr či doporučili ještě jinou odrůdu (výborné chuti)?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 29.9.2012 11:21

Moderní odrůdy, byly vyšlechtěné především pro brzkou a vysokou plodnost. Při extenzivním způsobu pěstopvání a nedostatečné agrotechnice brzy zastaví růst, zmenší se velikost plodů a zhorší jejich chuť. Pro tento způsob pěstování sloužily bujné odrůdy dlohého vývoje, často triploidní.
   Z moderních odrůd bych zkusil Anetu. Je nenáročná a na vyšších tvarech tolik nezdrobňuje plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 29.9.2012 15:11

Z Vámi vyjmenovaných odrůd pro extenzivní pěstování na bujněji rostoucích podnožích bych nepoužil ani jednu.

Kromě p. Vysloužilem zmiňované Anety, bych ještě doporučil strupovitosti odolné odrůdy Angold, Andego nebo Zvoša, podzimní Selenu i letní Petru, která středně trpí strupovitostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PavelRabek - (43) - 145.17 (?), 29.9.2012 21:53

Děkuji za odpověď.

Jen se zeptám, proč by jste vyřadil např. Goldstar? Máte s touto odrůdou nějakou negativní zkušenost s pěstováním na bujně rostoucí podnoži?

Např. na webu sumperacek píší:

"Je vhodná pro všechny intenzivní pěstitelské tvary i pro extenzivní způsoby pěstování. Nemá zvláštní nároky na podnože. Volba podnože závisí na pěstebních podmínkách a způsobu pěstování."

Taktéž proč ne Rubín? Např. se píše "umožňuje vypěstovat kvalitní plody na volných tvarech i s minimálními nároky na řez." (sumperacek) V některých zahradnictvích jsem dokonce viděl v nabídce Rubín roubovaný na podnož jaderničky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 30.9.2012 19:03

Jak piše pan Vysloužil, ne vše se hodi na pěstovani ve vysokmenne formě.Ani on ani ja to nezavrhujeme, ale vysledek nebude takovy jaky je běžny na vřetenovych zakrscich a podnožich pro ně určenych.-Volny tvar neznamena nic jineho, než omezeni tvarovaciho řezu většinou u soliteru.Takže jde spiše o vyzkoušni než o radu.Většina modernich odrud je šlechtěna a ve školkach roubovana se zřetelem nejen pro intenzivni snadnou sadařskou vysadbu ale i s ohledem na zahradkařske prostory kde se mnohdy s vysokokmenem neuplatnime.-Extenzivni zpusob pěstovani ovoce muže byt nostalgickym navratem do našeho dětstvi ale přinaši i na druhe straně problem v době sklizně s očesanim a ošetřenim.Proto když už uvažujete o vyššich tvarech stromku i kvuli udržbě nemělo by se zapominat na vysokmen ma vyšku kminku 180-200 cm, polokmen 130-150 cm, čtvrtkmen 90-110 cm.- Volny zakrsek 50-70cm.Počitano od paty kminku po nejspodnějši větevni patro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 29.9.2012 20:57

Mohu se zeptat, proč jste vyřadi Rubinolu? Mám ji na vysokokmenech a jsem s ní spokojen. Nicméně prořezávám všechny stromy, tedy i Rubinolu, hlavně kvůli vzdušné koruně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 29.9.2012 23:23

K oběma předchozím příspěvkům. Rubín i Rubinolu na bujné podnoži jistě pěstovat lze, ale nikoli bez řezu. Sám jsem měl kdysi naroubován Rubín na bastarda ze školky na podnoži M1 a vím, co to obnáší.

 Již asi desátý rok řežu jednomu známému (za protislužbu, protože jinak bych to určitě nedělal) Rubín, který mu někdy před více než 25 lety narouboval jeho strýc, na nějakou hodně bujně rostoucí podnož. Naštěstí byl zapěstován jako zákrsek a pak léta neřezán, nebo řezán špatně.

Pohled na plody, které skízel, než jsem ho začal pravidelně řezat, byl velice truchlivý (hustá změť všelijak překřížených větví a mezi tím drobné a příšerně strupaté plody).Dlouhé a převislé a vyholené větve i jednoroční výhony způsobily, že strom vypadal spíše jako smuteční vrba než ovocný strom. První rok jsem takto zanedbaný strom prořezával celé odpoledne. Na vysokokmen s mými zdravotními omezeními bych si ani netroufl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.10 (?), 30.9.2012 19:35

Je to tak jak píše Miloš.Když se podíváme z čeho se nové odrůdy šlechtí, nemůžeme očekávat že budou dlouhověké. Odrůdy Coxova, Mc Intosh, Jonathan či Golden, to vše jsou pěstitelsky i klimaticky náročnšjší odrůdy a podobné vlastnosti lze očekávat i u potomků. Abychom byli upřímní, krom větší náročnosti se samouřejmě přenáší i výborná chuť. Pěstovat nové odrůdy jako vysokokmen jistě lze, otázka je zda se hodí do horčích půdních a klimatických podmínek, a zda není dostatek starých chutově zajímavých odrůd, které jsou v těchhle podmínkách vyzkoušené. Vzhledem k rychlejšímu stárnutí je nutno provádět častěji zmlazovací řez než u většiny tradičních odrůd. Přesto si moc nedokáži představit nové odrůdy třeba v nějaké zarostlé aleji, ale mohu sse mýlit. Doporučil bych Vám provádět v prvních letech po zasazení aspon výchovný řez, bez něho těžko docílíte vzdušné a pevné koruny. Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.9.2012 22:10

Nelze si myslet, že extenzivním způsobem pěstování se rozumí jen o číslo bujnější podnož a o 40 cm vyšší kmínek.  Při adekvátní péči lze téměř každou odrůdu pěstovat na vyšším tvaru - ovšem více či méně intenzivně. Správně a podrobně extenzivní pěstování popsal zadavatel - pan Rábek. Do odpočaté a zorané půdy se vysadily polo či vysokokmeny a po zapěstování výchovným řezem se stromům věnovala jen minimální údržba. Nemyslím si, že by kterákoli z moderních odrůd při tomto pěstebním způsobu přinesla plody, na jaké jsme u ní zvyklí.  Kardinál ž., Matčino, Grávštýnské, Panenské - ty přinesou stejně kvalitní plody, ať o stromy budeme pečovat nebo ne. To většina moderních odrůd nedovede. Některé možná ano - např. Zuzana, ale ta zase svoji kvalitou nepřekoná ty staré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.161 (?), 16.10.2012 18:03

Vaše názory chápu respektuji.Ale je třeba proti Vašemu uvědomit si potřebu pěstování ovoce ve volném terénu(neohrazenemu poli) nutnost minimálně polokmen.A také tito lidé mají právo na chutné ovoce.Proto bych pro jejich snahu měl pochopení.Nemyslím, že jejich snaha nemá naději na úspěch. Pěstuji Rubín a řadu dalších na polokmenu a mám slušné a chuťově dobré ovoce.  Pěstuji ve dvou odlišných oblastech-250m a 460m.Samazřejmě ne stejné odrudy.ale i v té vyšší je chutná Rajka Melodie, Karmína,James Grive i Rubín. Ale jak jste sám na diskuzích psal je nutné posuzovat individualně lokality.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika