Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý den,

chtěl bych se zdejších odborníků zeptat na zkušenost s extensivním pěstováním moderních odrůd na vysokokmenu.

Mám sad, kde je vysazeno několik vysokokmenů starých odrůd. Kolem stromů pouze mulčuji, kromě odstraňování uschlých větví žádný řez a stromy jsou každoročně ovalené ovocem.

Chtěl bych zde vysadit i nějaké moderní rezistentní odrůdy výborné chuti, ale na stejný způsob - tedy extensivně - na vysokokmenu a s minimální či žádnou potřebou řezu. Vysokokmen musím kvůli kamenité půdě ve svahu - jen ten si spolehlivě najde vodu (jabloně bych zřejmě narouboval na podnož jaderničky). Řezat nechci - jednak kvůli lenosti, druhak jsem zastáncem přirozeného vývoje stromu (a na mých starých odrůdách to tak funguje). A také pokud možno bez probírky plodů.

Z moderních odrůd jsem si vytipoval pouze jabloně výborné chuti:

Rubín, Rubinola, Orion, Topaz, Goldstar, Luna, Sirius, Opál, Admirál.

Leč po sběru střípků na internetu jsem došel k závěru, že mým požadavkům dostojí pouze:

Rubín (citace: "umožňuje vypěstovat kvalitní plody na volných tvarech i s minimálními nároky na řez")

Orion (citace: "silnější podnože pro vyšší tvary a horší půdy. Vyžaduje jen vhodný letní řez")

Goldstar (citace: "i pro extenzivní způsoby pěstování. Nemá zvláštní nároky na podnože.")

Luna (citace "plodí dobře na slabých i silných podnožích". Nenašel jsem jak je to s řezem)

Je můj výběr správný, nebo by jste poopravili výběr či doporučili ještě jinou odrůdu (výborné chuti)?

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika