Trvanlivé jmenovky s odrůdami



host - 231.226 (?)
21.10.2010 9:01

niektoré druhy linolea majú tmavý vzor, ale podkladový materiál je biely... akurát to chce pájku alebo výgravírovať názov... lino sa lahko strihá... dlho drží... a nápis na tmavom povrchu pekne svieti na bielo... Juraj

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 231.226 (?), 21.10.2010 9:01

niektoré druhy linolea majú tmavý vzor, ale podkladový materiál je biely... akurát to chce pájku alebo výgravírovať názov... lino sa lahko strihá... dlho drží... a nápis na tmavom povrchu pekne svieti na bielo... Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 21.10.2010 9:20

Dvojí barvy plastových destiček se kdysi využívalo na označování DKP. Ve vrchní např. červené vrstvě se vyfrézoval (nevím jakým postupem se to dělalo) nápis na spodní bílou vrstvu a nebo se používaly vytlačované samolepící štítky. Tyto ruční kleště se dají koupit za nějakých 350,- korun.  Například DYMO Omega 3D nebo Razící kazeta Fiskars. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 65.98 (?), 15.2.2011 17:46

Nafotil jsem moje jmenovky. Jsou poměrně malé (1,5x 5cm) a dírka udělaná kancelářskou děrovačkou je příliš velká. Několikrát se mi stalo, že zmrzlý plast byl moc tenký a snadno praskl. Příště dírku vyvrtám menším vrtákem do celého balíčku. U větších rozměrů praskání nehrozí. Tužka drží zatím dobře, ale popis by se dal i vyškrábat, časem se rýha zanese hlínou a písmo bude zřetelné.

Jmenovka
Jmenovka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 42.43 (?), 28.11.2016 8:49

Asi 15 let používám pistolovou pájku na spojování součástek cínem s kratším hrotem ze silnějšího měděného drátu k vypalování popisu do silnějších plastových obdélníčků, které řežu z cedulí od reklam atp.  Je fakt, že při vypalování je smrad, proto to vypaluji venku na povětří. Zdraví Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.2.2011 19:24

Pokud jsou tenké plastové profily vystaveny řadu let slunci i zimě, musí to být hodně kvalitní plast, aby neztratil pružnost, pevnost, aby v mrazu nezkřehnul. Běžné folie, obaly, cedulky ani interiérové podlahové krytiny se z takových nedělají. Proto plast popsaný čímkoli používám spíš na krátkodobá označení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 11.241 (?), 15.2.2011 20:25

Na nějaké dlouhodobé označení v řádu 5 a více let to není vhodné, ale to nebylo ani mým záměrem. Pro moji potřebu -  označení roubu na podnoži až po vypěstování stromku tj. 1-2 roky to bohatě postačuje. Pak už příjde stromek vysadit na trvalé místo a jméno si zapíšu do plánku. Výhody jsou v rychlosti a snadnosti označení. Také na označování roubů se tyhle jmenovky hodí. Viděl jsem něco podobného i z platstových kelímků od jogurtů, ale na to se asi tužkou hůře píše.

Pro vaše účely - dlouhodobé označení naroubované větve jsou zase lepší plíšky nebo PVC Novilonu pána, který se nepředstavil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 137.212 (?), 16.2.2011 18:14
Tiež sa pripravujem na dlhodobé označenie-tentoraz preočkovaného radu viniča niekoľkými odrodami (apríl 2011). Fóliu odmietam, pri neopatrnej maniplácii Vam ju odfúkne vietor a dá sa snadno roztrhnúť. Plasty typu PVC, lino apod. sú dobré, najmä tie dvojvrstvové, ale čím vyfrézovať písmenko, aby to nebolo prácne? Ak bol spomenutý Alkyton, možno by stálo za pokus vytvoriť negatív: do tmavého čerstvého náteru na bielom podklade tupým hrotom napísať text. Po zaschnutí je hotovo. Ale to všetko časom podľahne vetru, dážďu, UV-žiareniu... Asi nakoniec nastrihám medené pásky šírky 2 cm, ktoré používajú elektrikári, klincom či kirnerom prerazím dierku pre medený drôtik a pre jednoduchosť, min.prácnosť a pre úsporu materiálu razidlom či kirnerom vyťuknem do ceduličky iba počiatočné písmeno odrody. Našťastie sa neopakujú dve z rovnakým začiatkom. Vyrazený znak či text nezničí žiadny živel a mal by prežiť aj moje deti-dokedy budú na kmienkoch rodiť konkrétne odrody. Pretože sú to moderné rezistenty, verím, že sa budú pestovať dlho. Väčší problém ako v materiáloch (PVC, fólia...) ale vidím v kvalite samotného písma. Predvlani som si vrúbľoval prácne získané sorty jabloní Sirius, Luna, Angold... a netušil som, že čierna fixka je Made in China. Takže nápisy na slnku do mesiaca zmizli a už som len vzpomínal, kde som čo dával... Lepšia je obyčajná ceruzka, ale aj tá sa dá zotrieť mokrým prstom. Na PVC je veľmi dobrá čierná farba s obsahom HNO3, ktorú používali zootechnici na číslovanie ušných visačiek pre taľatá, ale bezpečnejšie bude kúpiť si v papierníctve kvalitnú fixku na textil či na plasty. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.2.2011 23:21

Dobrá je laková fixka - stojí přes 70 korun, ale 5 let vydrží (asi i víc ale nemám vyzkoušené) dá se psát skoro na všechno. 
Jinak ovšem jistotou je nastříhaná hliníková krytina - tabule za 100Kč asi na tisíc cedulek, provrtají se ve štosech po třiceti 5mm vrtákem,  otvorem se provlékne izolovaný měděný drát. Text buďto hřebíkem vyrýt, pro fajnšmekry gravírovací bruskou za 3 stovky - nápis je vidět v eloxované barvě z 20 metrů. Po 30 letech jsou cedulky jako nové.  Výroba trvá chvíli, jmenovky přežijí generace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 246.18 (?), 17.2.2011 15:26
Asi před rokem jsem zde psal o svých zkušenostech s jmenovkami vyrobené z podlahoviny Novilon a natřeného barvou Alkyton. Protože celkový počet těchto číselných cedulek pro stromky, rouby, podnože a semenáčky v zahradě neúměrně rostl (nyní dosáhl hodnoty přes 900 a stále se pomalu zvyšuje), byl jsem nucen přistoupit na přečíslování stromů s využitím podrobnějšího barevného odlišení. Na přiložené fotce vidíte jednotlivé barevné jmenovky, které jsou zvolené vizuálně s kontrastním černým matným popisem. Každá barva označuje jiné ovoce - jabloně, hrušně, sloupovité jabloně, podnože, semenáčky a ostatní druhy. Nachystat toto nové přečíslování mně trvalo asi 2 předchozí zimní měsíce, potřeboval jsem asi 2,5 m2 podlahové krytiny Novilon, ale s výsledkem jsem spokojen. Při takto velkém počtu značek jsem někdy míval problém najít na zahradě určitý označený potřebný stromek či roub a hledat a bloudit po zahradě, která má délku 195 m je po určité době unavující. Proto jsem z Novilonu vyrobil větší šedé číselné značky, které jsem drátky uchytil na každý kovový sloupek drátěného oplocení zahrady (viz následující foto). Tyto sloupky mám po vzdálenosti cca 3,30 m a stromky jsou v ploše zahrady sázené ve 3 podélných řadách označených písmeny A, B a C, takže nyní mohu do svého specializovaného kapesního fotonotesu ke každé číselné značce určitého stromku napsat poznámku např. : 6 – 7/B což v překladu značí, že požadovaný stromek je mezi sloupky 6 až 7 a je umístěn v prostřední řadě B. Tato polohopisná „ lokalizace „ má dostačující přesnost a zároveň někdy ušetří čas i námahu při hledání.
štítky
štítky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 17.2.2011 15:32
Fotku upevněnou na plotě posílám zvlášť, neboť se mi nepodařilo poslat 2 fotky současně v 1 příspěvku.
značka na plotě
značka na plotě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika