Spolahlivo rodiace jablone



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
21.1.2017 9:40

Asi nejméně naročbnou odrůdou na pěstování, odolnou proti všem nešikovným zásahům pěstitele,  je zapomenutá odrůda Selena. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.38 (?), 19.1.2017 17:20

Nojo, v himalájské oblasti. Jenže paní Jana zahradničí pri Svatom Jure, a to je snad někde kousek od Bratislavy. Tak myslím, že i tu těžkou a zamokřenou půdu lze brát s rezervou.
   Já bych na jejím místě začal s tím, co roste sousedům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 19.1.2017 17:43

pán Vysloužil, má to logiku čo píšete, ale keby napr. sa mám podľa toho riadiť ja, tak mám plnú záhradu sliviek, ktoré ťažko odchádzajú od kôstky a dozrievajú niekedy v októbri. nehovorím o tom, že typický záhradkár (tu nechodia typickí) väčšinou netuší aké odrody má na záhrade, pozná len kedy to dozrieva a ako dlho sa to dá skladovať, či to chutí... napr. u nás su len dve odrody sliviek. oddeľuje/neoddeľuje sa od kôstky :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 19.1.2017 20:31

Paní Jana píše, že je začiatočník. Říkal jsem, že na jejím místě bych tak začal, ne skončil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.250 (?), 20.1.2017 9:21

Rada si dam poradit. A momentalne som v stadiu citania zahradkarskych knih a tohto fora. A dala by som prednost nenarocnym odrodam na zaciatok. Toho Sampiona teda skrtam. Este sa chcem spytat na Rubinolu, kedze rodi na dlhsom dreve, nie je to tiez narocnejsia odroda na rez pre zaciatok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.255 (?), 20.1.2017 9:31
Rubinolu neškrtajte! 😱 S tým rezom u nej to nie je až také hrozne zložité. Ak budete chcieť, pozrite si úvodný príspevok na vlákne Pocta Rubinole z 5.3.2016, je tam o nej trochu písané a sú tam aj nejaké fotky. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.1.2017 9:40

Asi nejméně naročbnou odrůdou na pěstování, odolnou proti všem nešikovným zásahům pěstitele,  je zapomenutá odrůda Selena. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.250 (?), 21.1.2017 12:27

Dakujem za dalsi tip.

Ak by som brala do uvahy postreky. Kedze si prajem minimum postrekov ako konzument. Napr. ak si vysadim resistenta napr. Selenu a nerezistenta Jonagored. Mozem to brat tak, ze rezistentov nemusim striekat? A cca minimalne kolko postrekov za rok potrebuje nerezistent? Ak sa to da takto zovseobecnit.

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.212 (?), 21.1.2017 14:48
Pani Jana, počet postrekov sa nedá dopredu nalinkovať, veľa závisí aj od počasia v danom roku. Teplé vlhko zvyšuje riziko chrastavitosti, suché teplo zasa múčnatky. Absolútna "rezistencia" neexistuje, aj u tzv. rezistentov je táto v posledných rokoch už niektorými kmeňmi chrastavitosti za pre ňu priaznivých podmienok "prelamovaná". Uvediem ako som robil postreky jabloní v r.2016 ja (medzi N.Zámkami a Nitrou), bez nároku na to že "iba takto a nijako inak". Takže: 9.3. postrek Kuprikolom (u jabloní nie je nevyhnutný, ja ho dávam na rozhraní febr.-marca, ak som ho nedal neskoro na jeseň. Teplota by mala byť nad 7°C). Potom 2.4. tzv. predjarný postrek (kombinácia olejovej látky a insekticídu, zväčša Calypso alebo Karate.Teplota by mala byť nad 15°C, robí sa v štádiu pučania, najneskôr do tzv.myšieho uška. Tento postrek tiež mnohí nepovažujú za nutný, ja ho dávam). Potom 29.4. postrek fungicídom+insekticídom, tesne po odkvitnutí- proti piliarke (včasnej červivosti). Ďalší postrek bol 15.6.- proti 1.generácii obaľovača, +fungicíd iba u "nerezistentov. Ďalší 19.7. -insekticíd proti 2.generácii obaľovača +fungicíd všetky (teda nerezistenty i "rezistenty"). Ďalší postrek bol 15.8. -fungicíd iba nerezistenty. Posledný postrek fungicídom bol 4.9.-fungicíd, iba nerezistenty. Takže ak nerátam Kuprikol tak nerezistenty dostali fungicíd celkom 5x a "rezistenty" 2x. Okrem toho som dával od júla postrek kalciom na list všetkým jabloniam v cca 10-dňových intervaloch, spolu 5x. Ako insekticídy som striedal Calypso, Karate a Mospilan, ako fungicídy Talent, Zato, Chorus a Topas. Do postrekov som (nie vždy) pridával aj Harmavit alebo Humix Bio. Pripomínam, že postreky proti obaľovačovi sa robia podľa tzv.signalizácie, postrek proti piliarke ihneď po odkvitnutí. V minulosti som skúšal postreky obmedziť (boli roky keď takmer úplne), ale postupne som sa dopracoval približne k takejto schéme, pretože pri zredukovaní chemickej ochrany boli výsledky dosť žalostné. Každý rok je ale osobitý a postrek fungicídmi tomu treba prispôsobiť podľa tlaku choroby. V r.2016 napriek uvedeným realizovaným postrekom bola časť plodov citlivých odrôd (Golden Del., Jonagored) aj tak chrastavitosťou postihnutá. V r.2015 zasa naopak, aj "citlivky" boli čisté a to som dal o 1 postrek menej. Rezistenty boli čisté v oboch rokoch. Aj v tzv."zlom roku" ale nad tých 5 fungicídnych postrekov ísť nechcem. Pestovatelia vo vyšších polohách to môžu robiť zasa inak, od polohy resp. mikroklímy veľa záleží. Tiež je dôležitý výber odrôd a formovanie korún stromčekov tak aby boli primerane vzdušné a svetlé, ale to je už iná téma. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.15 (?), 21.1.2017 15:07

Pani Jana - tu zahradku mate v tej dolinke medzi krajinskou cestou a zeleznicnou tratou smerom na Pezinok? Ked chodim okolo vlakom, vzdy tak rozmyslam, ci by som tu lokalitu bol ochotny zobrat, ak by mi ju ponukali zadarmo. A vzdy si poviem - nie. Smutny pohlad prakticky od jesene do jari, ked tam stoji voda, vzhladom na uzavretost lokality tam musia byt aj zasadne problemy s mrazovymi poskodeniami, najma na jar. Netvrdim ze sa tam nic neda pestovat, ale musi to byt neskutocne namahave a s neistym vysledkom. A pri porovnani s okolitymi ovela vhodnejsimi lokalitami je to este viac do oci bijuce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.250 (?), 22.1.2017 12:34

Ano uhadli ste :) Lokalita nic moc. Lenze zahrady v okoli Bratislavy su pre mna drahe. A ja som vdacna ze zahrada vobec nejaka je. Pre mna je to relax. Myslim ze jablone by mali prezit. Susedia pestuju jonatanky, golden a red deliciusy. Je pravda, ze minuly rok pomrzlo vsetko od hrozna cez jahody. Tak uvidime ako dopadne tato jar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika