Spolahlivo rodiace jablone



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
19.1.2017 13:35

p. Hlavatý a nestačí, že vy ste si už natĺkol? :) keď nebudem počúvať skúsenejších, tak budem mať tú katastrofu na záhrade, ktorú mám teraz a ja veľmi pozorne všetko čítam a som vďačný práve za tie negatíva, lebo keby chcem čítať pozitíva, tak môžem študovať aj popis jednotlivých odrôd, lenže to mi nepomôže :) to že bývam v himalájskej oblasti ešte neznamená, že sa vzdám :D 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 249.250 (?), 18.1.2017 13:53, zobrazeno: 14436x

Dobry den

chcela by som sa spytat na vase odporucenia. Vo fore som narazila napr na dobre, pravidelne a bohato plodiaci Sampion ci Pinovu. Zahradku mame pri Svatom Jure, poda tazka a niekedy zamokrena. Som zahradkar amater a zaciatocnik.

Dakujem

Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.1.2017 14:30

Bohatě a spolehlivě plodící jabloně jsou v podstatě všechny. Potřebují k tomu ale aspoň trochu příznivé podmínky. K těžší půdě jsou jabloně docela přizpůsobivé, zamokřenou však nesnáší žádný ovocný strom.
   Máte-li těžkou a zamokřenou půdu, tak to nevyřeší výsadba pravidelně a bohatě plodící odrůdy.  Je třeba něco udělat s tou půdou - odvodnit, vylehčit, atd.
  Je to stejné, jako kdyby na benzinové pumpě tankovali nečistý a zvodnatělý benzít a Vy byste chtěla ten nedostatek napravit pořízením co nejrychlejšího auta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 102.6 (?), 18.1.2017 22:17

Paní Jano,

problém se zamokřenou a těžkou půdou lze částečně vyřešit výsadbou tzv. na kopečky, s vylepšením stávající zeminy kompostem a pískem. Zároveň se vyhněte podnožím typu M9, neboť tyto jsou do těžkých půd nevhodné.

Plodnost Šampionu je přebohatá, proto tato odrůda vyžaduje důslednou probírku. Jako začátečnici bych Vám raději doporučil odrůdy se střední plodností a odolné chorobám (Angold, Lotos, Rubinola, Freedom, Sawa, Katja, Beforest, Berlepschova r., Booskopské č. aj.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.250 (?), 19.1.2017 8:58

Dobry den

dakujem vam pan Milos a Kamil pekne za odpovede. Odvodnenie zatial nie je realne. Ale odlahcenie pody a ine podnoze s kopcekmi by som skusila. Vychadza mi to skor na MM106. M26tky nemaju radi tiez zamokrenie.

Nad Rubinolou som uvazovala, ta mne aj detom chuti.  A Angold je tiez v ponuke. Ostatne odrody nastudujem.

Rozmyslala som zatial nad tymito:

Letne" Allegro" - ale to je len na M9 a je tu na fore malo skusenosti s nim

Jesenne - Akane - ale to som v nasich zahradnictvach nenasla, Matkino - by som brala ale mame uzku zahradu takze vela miesta nemame a tu ho velmi neodporucaju do malych zahrad. Vysiel mi zatial z jesennych Sampion

Zimne - vo vybere som zatial mala ospevovany Admiral, nadejnu Lucy (tu som nenasla na silnejsej podnozi), Jonagored alebo ine jonatankove odrody- nie su rezistenty ale chutia mi.

tak do jesene :) si to ujasnim

jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.230 (?), 19.1.2017 9:38
Pani Jana, dobrý výber (Rubinola, Admiral,Lucy, Jonagored - všetko super). Len ten Šampion by som si na Vašom mieste rozmyslel. Z 2 dôvodov - má sklon k všetkým možným chorobám a charakter jeho rastu je taký, že si vyžaduje precízny zmladzovací rez, inak začne pomerne rýchlo zdrobňovať plody. Takže je skôr pre skúseného záhradkára, ktorým podľa Vašich slov nie Ste (zatiaľ 😃). Ako jesennú odrodu by som Vám odporučil Merkur - je to tzv.rezistent, jablká sú pekné, oberá sa už v septembri a má výhodu akú má ozaj málo odrôd: dá sa jesť okamžite po obratí a zároveň pomerne dlho skladovať (cca do februára). Akurát včera som jeden Merkur z pivnice jedol a na to že je v nej už 4 mesiace to bolo výborné. Ak by Ste chceli ozajstnú jesennú chuťovku, tak ňou je Desert (mimochodom pochádza z úplne rovnakého kríženia ako Šampion). Ale ten sa nedá dlhšie skladovať a na Slovensku je (pokiaľ viem) nezohnateľný. Ešte poznámka: v tom výbere zimných odrôd nemáte žiadne žlté jablko, ak by Ste nad ním uvažovali, tak vhodný je napr. Sirius, Opál,Heliodor, Orion. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 19.1.2017 14:30

Akane je dobrá volba, já bych ještě z podzimních připomenul Vandu - nenáročnou dobře plodící odrůdu s velmi chutnými plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.31 (?), 19.1.2017 12:52

V niektorej diskusi tu bolo spomenute ze najviac odolnejsi na podnu asfyxiu je podpnik m7 podla majitela udajne zvladol aj dvojmesacne zamokrenie uplne pod vodou bez poskodenia, co je to ale platne ze m7 vydrzi a uslachtila cast chyti z tej vody rakovinu, mozno nejaka kombinacia odolnejsej odrody na rakovinu s podpnikom m7 by bola uspesna ale nemam skusenost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 19.1.2017 13:11

zase ste ma nepotešili s tým šampiónom, ten som plánoval :( 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?), 19.1.2017 13:23
Šampion rozhodne neodsudzujem, sám som ho pred rokom znovu vysadil. Len som sa snažil pani Jane vysvetliť aj jeho mínusy, myslím si že pre začínajúceho záhradkára sú vhodnejšie iné odrody. Ale - ambíciám sa medze nekladú, prečo neskúsiť hneď aj náročnejšiu odrodu? (sám som to v minulosti neraz spravil, a neraz si aj "natĺkol hubu"). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 19.1.2017 13:35

p. Hlavatý a nestačí, že vy ste si už natĺkol? :) keď nebudem počúvať skúsenejších, tak budem mať tú katastrofu na záhrade, ktorú mám teraz a ja veľmi pozorne všetko čítam a som vďačný práve za tie negatíva, lebo keby chcem čítať pozitíva, tak môžem študovať aj popis jednotlivých odrôd, lenže to mi nepomôže :) to že bývam v himalájskej oblasti ešte neznamená, že sa vzdám :D 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika