Solax na slabo rastucich podpnikoch v 480 m.n.m



host - 90.185 (?)
9.9.2019 21:18

Velmi ste mi touto odpovedou pomohli. Pretoze som videl vela Vasich fotiek s naozaj bohato zarodenymi stromami, presne nad tym som rozmyslal: Oplati sa mi vreteno/solax ked Vy dokazete dopestovat tolko ovocia na "obycajnom/klasickom" tvare? Tym nechcem povedat, ze ja tu dopestujem to iste ako vy:), skor to, ze tie intenzivne tvary su asi viac vhodnejsie do velkovyroby, zrejme koli mechanizacii a pod a teda ja, miokropestovatel, by som dosiahol vacsich vynosov na "obycajnom" tvare.

Zaver: opustam solax a dam tam 1/4kmene na MM106 - nieco z toho, co doporucujete. cca 5-6 stromkov by sa tam s odretymi usami mohlo vojst a 5-6 odrod by mohlo celkom rozumne pokryt spominane obdobie konzumacie.

Este raz dakujem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 90.185 (?), 9.9.2019 18:10

p. Hlavaty, dakujem za odpoved. Co sa tyka spickovej chuti - to vobec neocakavam, v mojich podmienkach to zrejme ani nie je mozne. Na sutaz sa s nimi nechystam. Ide mi len o dopestovanie ovocia v co najlepsom pomere cena/vykon, t.j. rozumne mnozstvo kvalitnych jablk za podmienok akych mam, preto rozmyslam nad tym solaxom. Ak to ale nie je na moje podmienky najvhodnejsi tvar nebranim sa niecomu inemu - stihle vreteno asi nema cenu ani uvazovat. Proste mam volnu plochu, celodenne osvetlenu a prislo mi ze z toho Solax by sa dalo "vytazit" najviac ovocia - viac ako z tvaru "bezna/gulata koruna " - neviem, ako popisat klasicky pestovatelsky tvar stromu, ci uz 1/4kmen alebo 1/2kmen na MM106. - take ako mate vy na fotkach na fore.  Takze zakladna otazka celeho vlakna vlastne je: Aky pestovatelsky tvar by bol najvhodnejsi, aby som z toho pasu "vytazil" co najlepsiu urodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 9.9.2019 19:17
Takto: Ak si pozriete niektoré moje príspevky napr. na vláknach Florina, Pocta Rubinole, Heliodor či Golden Delicious, môžete vidieť, že zo štvrťkmeňa širokého do 3,5m zberám 7 až 10 debničiek jabĺk. Takú úrodu nikdy neoberiete z 3 solaxov, ak by Ste ich aj napratali na takú šírku. Výhodou Vami zamýšľaného projektu je ale to, že na danom úseku môžete mať podstatne viac odrôd stromov, a tým aj pestrejšiu, hoci objemovo menšiu úrodu. Na Vašom mieste by som si odrodovú skladbu rozvrhol tak, aby Ste mali ku konzumácii jablká od júla do apríla/mája. A tiež aby to boli jablká sladké, sladko-kyslé i kyslasté, červené, oranžové aj žlté. Čo sa týka tej kvality, niektoré odrody som spomenul preto, že vo Vašej oblasti jednoducho nemusia dozrieť, aj keď v teplejšej polohe sú kvalitou špičkové (Fuji, Topaz). Pinova ak aj dozreje, tak chuťovo nie je žiadny zázrak, preto som uviedol tie alternatívy. Bolo by hriechom nevysadiť vo Vašom prípade jednu z odrôd Rubín/Bohemia/Gold Bohemia event.Delor. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.185 (?), 9.9.2019 21:18

Velmi ste mi touto odpovedou pomohli. Pretoze som videl vela Vasich fotiek s naozaj bohato zarodenymi stromami, presne nad tym som rozmyslal: Oplati sa mi vreteno/solax ked Vy dokazete dopestovat tolko ovocia na "obycajnom/klasickom" tvare? Tym nechcem povedat, ze ja tu dopestujem to iste ako vy:), skor to, ze tie intenzivne tvary su asi viac vhodnejsie do velkovyroby, zrejme koli mechanizacii a pod a teda ja, miokropestovatel, by som dosiahol vacsich vynosov na "obycajnom" tvare.

Zaver: opustam solax a dam tam 1/4kmene na MM106 - nieco z toho, co doporucujete. cca 5-6 stromkov by sa tam s odretymi usami mohlo vojst a 5-6 odrod by mohlo celkom rozumne pokryt spominane obdobie konzumacie.

Este raz dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika