Solax na slabo rastucich podpnikoch v 480 m.n.m



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?)
9.9.2019 19:17
Takto: Ak si pozriete niektoré moje príspevky napr. na vláknach Florina, Pocta Rubinole, Heliodor či Golden Delicious, môžete vidieť, že zo štvrťkmeňa širokého do 3,5m zberám 7 až 10 debničiek jabĺk. Takú úrodu nikdy neoberiete z 3 solaxov, ak by Ste ich aj napratali na takú šírku. Výhodou Vami zamýšľaného projektu je ale to, že na danom úseku môžete mať podstatne viac odrôd stromov, a tým aj pestrejšiu, hoci objemovo menšiu úrodu. Na Vašom mieste by som si odrodovú skladbu rozvrhol tak, aby Ste mali ku konzumácii jablká od júla do apríla/mája. A tiež aby to boli jablká sladké, sladko-kyslé i kyslasté, červené, oranžové aj žlté. Čo sa týka tej kvality, niektoré odrody som spomenul preto, že vo Vašej oblasti jednoducho nemusia dozrieť, aj keď v teplejšej polohe sú kvalitou špičkové (Fuji, Topaz). Pinova ak aj dozreje, tak chuťovo nie je žiadny zázrak, preto som uviedol tie alternatívy. Bolo by hriechom nevysadiť vo Vašom prípade jednu z odrôd Rubín/Bohemia/Gold Bohemia event.Delor. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 90.185 (?), 9.9.2019 18:10

p. Hlavaty, dakujem za odpoved. Co sa tyka spickovej chuti - to vobec neocakavam, v mojich podmienkach to zrejme ani nie je mozne. Na sutaz sa s nimi nechystam. Ide mi len o dopestovanie ovocia v co najlepsom pomere cena/vykon, t.j. rozumne mnozstvo kvalitnych jablk za podmienok akych mam, preto rozmyslam nad tym solaxom. Ak to ale nie je na moje podmienky najvhodnejsi tvar nebranim sa niecomu inemu - stihle vreteno asi nema cenu ani uvazovat. Proste mam volnu plochu, celodenne osvetlenu a prislo mi ze z toho Solax by sa dalo "vytazit" najviac ovocia - viac ako z tvaru "bezna/gulata koruna " - neviem, ako popisat klasicky pestovatelsky tvar stromu, ci uz 1/4kmen alebo 1/2kmen na MM106. - take ako mate vy na fotkach na fore.  Takze zakladna otazka celeho vlakna vlastne je: Aky pestovatelsky tvar by bol najvhodnejsi, aby som z toho pasu "vytazil" co najlepsiu urodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 9.9.2019 19:17
Takto: Ak si pozriete niektoré moje príspevky napr. na vláknach Florina, Pocta Rubinole, Heliodor či Golden Delicious, môžete vidieť, že zo štvrťkmeňa širokého do 3,5m zberám 7 až 10 debničiek jabĺk. Takú úrodu nikdy neoberiete z 3 solaxov, ak by Ste ich aj napratali na takú šírku. Výhodou Vami zamýšľaného projektu je ale to, že na danom úseku môžete mať podstatne viac odrôd stromov, a tým aj pestrejšiu, hoci objemovo menšiu úrodu. Na Vašom mieste by som si odrodovú skladbu rozvrhol tak, aby Ste mali ku konzumácii jablká od júla do apríla/mája. A tiež aby to boli jablká sladké, sladko-kyslé i kyslasté, červené, oranžové aj žlté. Čo sa týka tej kvality, niektoré odrody som spomenul preto, že vo Vašej oblasti jednoducho nemusia dozrieť, aj keď v teplejšej polohe sú kvalitou špičkové (Fuji, Topaz). Pinova ak aj dozreje, tak chuťovo nie je žiadny zázrak, preto som uviedol tie alternatívy. Bolo by hriechom nevysadiť vo Vašom prípade jednu z odrôd Rubín/Bohemia/Gold Bohemia event.Delor. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.185 (?), 9.9.2019 21:18

Velmi ste mi touto odpovedou pomohli. Pretoze som videl vela Vasich fotiek s naozaj bohato zarodenymi stromami, presne nad tym som rozmyslal: Oplati sa mi vreteno/solax ked Vy dokazete dopestovat tolko ovocia na "obycajnom/klasickom" tvare? Tym nechcem povedat, ze ja tu dopestujem to iste ako vy:), skor to, ze tie intenzivne tvary su asi viac vhodnejsie do velkovyroby, zrejme koli mechanizacii a pod a teda ja, miokropestovatel, by som dosiahol vacsich vynosov na "obycajnom" tvare.

Zaver: opustam solax a dam tam 1/4kmene na MM106 - nieco z toho, co doporucujete. cca 5-6 stromkov by sa tam s odretymi usami mohlo vojst a 5-6 odrod by mohlo celkom rozumne pokryt spominane obdobie konzumacie.

Este raz dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika