Škůdce na jabloni



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?)
7.7.2013 8:15

Julie je jen velmi odolná (což potvrzuji - neošetřuji), ale není rezistent.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 38.5 (?), 4.7.2013 20:55, zobrazeno: 7445x

Prosím, poraďte mi, co mám s jabloní. Koupila jsem ji na jaře.

Moc děkuji za rady!



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 4.7.2013 23:39

Strupovitost. Co to máte za sortu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 16.243 (?), 5.7.2013 14:53

Tak pěknou ukázku strupovitosti jsem už dlouho neviděl - proč nekupujete rezistenty? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 5.7.2013 15:02

Takhle se nám letos předvedl Šampion, např. Rozela nebo Topaz úplně bez nákazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 5.7.2013 20:12

Strupovitost je u nás jako doma, ale v tuto dobu je ještě ve fázi matně šedých skvrn. Že by někde byla choroba až tak daleko?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
terezec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 38.5 (?), 5.7.2013 21:24

Je to Geneva Early, mám ji 2x.

Pro pana Jaroslava : nikdy jsem stromky nepěstovala a dosud jsem o strupovitosti neměla zdání. Letos k nám do vesnice přijel prodejce stromků, tak jsem u něj nějaké nakoupila. Ano, měla jsem si dopředu něco zjistit, ale příště už budu vědět.

Ještě mám Průsvitné letní-to je taky náchylné ke strupovitosti?

Můžete mi doporučit tedy nějaké vhodné odrůdy?

Mám něco podobného očekávat i u jiných ovocných stromů (hrušeň, třešeň, švestka)?

Díky za reakce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 15.101 (?), 6.7.2013 11:49

Geneva Early je středně náchylná k houbovým chorobám, průsvitné letní také. Uvidíte, jak dopadnou plody.

Z letních rezistentů dozrávajících v červenci je známa Julie, v srpnu jich dozrává více - Discovery, Ametyst, Mantet... Letní jablka neznám podrobně, pěstuji hlavně zimní cv na uskladnění, na léto mám peckoviny, zeleninu atd.

Ostatní ovocné stromy trpí také chorobami, na internetu je spousta informací ke konkretním odrůdám. Já si ve školce prohlédnu nabídku, ověřím si kvalitu na internetu, obchodníci mají také popisy a pak si vyberu.

Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 7.7.2013 0:31

Z mých zkušeností není Julie příliš chutná, lepší je Nela nebo Hana. Mantet jako rezistent - to považuji za překlep, protože jsem u této odrůdy nikdy nedopěstoval jablíčko do konzumní zralosti, vždy byla všechna velmi strupovitá, až jsem musel odrůdu i přes její vynikající chuť (kterou ale dosahovala pouze v jiných lokalitách) vyřadit ze sotrimentu. S odrůdou Geneve jsem měl podobné zkušenosti, Geneva Early nemám vyzkoušenu. 

Nicméně pokud se vrátím k původnímu dotazu, strupovitost je choroba, se kterou budete bojovat hlavně u jabloní a hrušní. Šíří se při vlhkém počasí. V sortimentu jabloní jsou vyšlechtěny odrůdy, které touto chorobou v podstatě netrpí, říkáme jim rezistenty. Bohužel v poslední době se objevily klony strupovitosti, vůči nimž nejsou ani tyto rezistentní odrůdy imunní, ale jejich napadení je podstatně menší než u odrůd k této chorobě náchylných.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 7.7.2013 8:15

Julie je jen velmi odolná (což potvrzuji - neošetřuji), ale není rezistent.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2013 20:26

Julie také zraje o měsíc dříve než Hana. A Hana se velmi špatně tvaruje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika