Škodci jablon



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
23.6.2019 14:43

Přesně tak. Lienek (slunéček) je hodně, ale mšic je taky pořád hodně, takže lenky nestíhají ani náhodou. Do pirimikarbu už jsem nešel, oprášil jsem dneska Milanův pomerančový olej PREV-B2 s placebo efektem. Takové to sranda stříkáníčko, jen aby se neřeklo, že se sedí s rukama v klíně. Škoda, že to nefunguje, tu pomerančovou vůni mám moc rád. indecision

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
7majo7 - (2) - 233.36 (?), 22.6.2019 19:26, zobrazeno: 8675x

Dobry den, pred tyzdnom, ked je velmi teplo na jabloni a pod nou lezie tento "brouk". Viete prosim co to je a ako sa toho zbavit?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.72 (?), 22.6.2019 21:59
7majo7: Je to larva lienky ázijskej (východnej). Na porovnanie pridávam fotky - na foto 1 je larva našej užitočnej lienky sedembodkovej. Na ďalších fotkách sú larvy a dospelce invázneho druhu lienky ázijskej (pekne vidno výraznú heterogenitu sfarbenia dospelých lienok ázijských). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
7majo7 - (2) - 233.2 (?), 23.6.2019 9:43

Dakujem za odpoved. Tak uz aspon viem co to je.. je to na listoch jablone a poziera ich. 

Je nieco, cím by som sa ich zbavil... alebo ak uz nie tento rok, tak nabuduci.. preventivne? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.36 (?), 23.6.2019 10:11

To jste pochopil ale úplně špatně! Všechna slunéčka (sedmitečné i východní) jsou velmi užitečná, jejich larvy jsou dravé a očistí všechny vaše rostliny od mšic. Listím se rozhodně neživí. Proč jste se rozhodl je likvidovat? angry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.6.2019 11:29

Východní slunéčka jsou vitálnější a patrně vytlačí z naší přírody původní evropská slunéčka, zejména sedmi a dvojtečné. Živí se převážně mšicemi, na rozdíl od těch evropských někdy částečně i zralým ovocem. Listy asi neokusují. Jestli je to pro naši přírodu a zahrady dobře, nevím. Mšic je pořád stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.77 (?), 23.6.2019 14:33
Existuje niekoľko dôvodov, aby sme sa z populačnej explózie lienky ázijskej (slunéčko východní) až tak veľmi nevytešovali. Sú uvedené v článku na fotkách. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.6.2019 14:43

Přesně tak. Lienek (slunéček) je hodně, ale mšic je taky pořád hodně, takže lenky nestíhají ani náhodou. Do pirimikarbu už jsem nešel, oprášil jsem dneska Milanův pomerančový olej PREV-B2 s placebo efektem. Takové to sranda stříkáníčko, jen aby se neřeklo, že se sedí s rukama v klíně. Škoda, že to nefunguje, tu pomerančovou vůni mám moc rád. indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.36 (?), 23.6.2019 15:25

Nerozumím. Fakt je ten, že slunéčka východní jsou extrémně žravá. Moje stromy obalené mšicemi vyčistily za několik dní, po stromech se pohybovaly/pohybují stovky (možná i tisíce) larev. Ano, vytlačují slunéčko sedmitečné - a je to skutečně tak špatně? Způsobí to nějaký vážný problém? Jedinou nevýhodu vidím v možném okusování hroznů, ale to mi přijde jako naprostá prkotina oproti jejich kladu - možnost ustoupit od chemie v boji proti mšicím! Nevidím ale důvod, proč by měl zahrádkář záměrně likvidovat slunéčka. frown  Já si je naopak hýčkám - to, jak jsou efektivní, je paráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.84 (?), 23.6.2019 19:00
Petr z H.: Všetko závisí samozrejme od uhla pohľadu. Z aspektu záhradkára je požieranie vošiek veľmi vítané. Z aspektu vinohradníka/vinára nie je pachová kontaminácia vína žiadna prkotina, pre nich je to absolútna katastrofa (teda nie obhrýzanie hrozna, ale prítomnosť desiatok lienok ukrytých v strapci, ktoré svojimi páchnúcimi telesnými tekutinami v procese spracovanie hrozien úplne znehodnotia mušt/víno). Tiež je nepríjemné, ak do sršňami či osami vyhryzených kavitácií na jablkách či hruškách sa napáskujú tieto invázne lienky (s čím sa dá u nás stretnúť úplne bežne). Opäť - svojím pachom znehodnotia mušt, ktorý by sa z takto poškodených plodov dal vyrobiť. Vytriasať ich z takmer každého jablka je prácne a časovo neúnosné. Všeobecne si myslím, že akékoľvek extrémne premnoženie invázneho druhu (nielen hmyzu) nie je pre ekosystém práve prospešné. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 23.6.2019 21:11

Úplne súhlasím s Petrom z H. Každý rok netrpezlivo čakám, kedy nájdem prvé žlté "guľôčky" na spodnej strane listov,  z ktorých sa neskôr vyliahne armáda lariev lienok. Či sú východné alebo naše je mi úplne jedno, lebo zatiaľ žiadny negatívny vplyv na ovocie alebo na samotné rastliny som nezaznamenal. Jediné čo po nich ostatne je obrovské množstvo zlikvidovaných vošiek a ušetrená práca záhradkára. A aj keď by sem-tam načali nejaké plody, rád im to odpustím, len aby sa vrátili opäť o rok vyčistiť moju záhradu od vošiek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika