Škodci jablon



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.62 (?) 
23.6.2019 21:51
Lienky plody nenačínajú, k tomu potrebujú niekoho iného (sršne, osy a pod.), ony sa už len "pasú" na načatých plodoch. Váš pohľad (Petr z H., Marek-TT) je z pohľadu záhradkára-ovocinára (likvidácia vošiek) v poriadku. Aj keď je tak trochu sebecký - chýba mi u Vás oboch empatia týkajúca sa pestovateľov hrozna a vinárov. To obžieranie načatých plodov je nepodstatné. Esenciálny problém je totiž v tom pachovom znehodnocovaní muštu a vína. Zopár lienok sedembodkových na zopár strapcoch zo zberu nepredstavuje hrozbu, ale desiatky lienok ázijských v takmer každom strapci sú ekonomicky pre vinárov likvidačné. Tie množstvá inváznych lienok na jeseň v čase vinobrania sú doslova katastrofálne - viem to z vlastnej skúsenosti, jazdím na bicykli aj v tam kde sú vinohrady a tie mračná letiacich lienok cez ktoré sa často treba doslova predierať by som Vám doprial vidieť. Stále sa hovorí (menej už koná) o podpore vinohradníctva na Slovensku, aby sme iba nedovážali vína zo zahraničia. Vinohradníctvo a vinárstvo predstavujú významný nielen ekonomický, ale aj kultúrno-historický fenomén a rozloha viníc na Slovensku sa povážlivo znižuje. Pritom Slovensko je šľachtiteľskou veľmocou, pani Dorota Pospíšilová je legendou, teraz štafetu prebrali otec a syn Korpásovci. Slovenské odrody hrozna čoraz viac pestujú vinohradníci nielen u nás, ale dostávajú sa svojou kvalitou do povedomia a vína z nich vyrobené žnú úspechy aj v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Francúzsko...). Odrody ako Dunaj, Devín, Hron, Nitria, Milia, Hetera, Nuria, Breslava a ďalšie dokážu konkurovať tomu najlepšiemu zo zahraničia. Takže nedívajme sa len na svoje stromy a vošky na nich, ale snažme sa vcítiť aj do situácie pestovateľov hrozna a vinárov. Verte mi, že Vaše nadšenie z ázijských lienok ani v najmenšom nezdieľajú. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.36 (?), 23.6.2019 21:42

Na tom se asi neshodneme. Zápach na révě mi přijde jako úplná prkotina (víno je věc naprosto zbytná) oproti zbytečnému používání chemie. Už teď hrozí kolaps ekosystému, díky chemii vymírá hmyz, ptáci a ryby, takže můj úhel pohledu je zcela jasný - zápach vína je směšné negativum oproti pesticidům v půdě a vodě, a reálné hrozbě ekologické katastrofy pro mé děti. Odmítám se na tomto znečišťování podílet víc, než je nutné, když existuje takto snadný dokonale ekologický způsob likvidace mšic.

Nesouhlasím, že to je sobecký přístup, právě naopak. Budoucnost Země a našich potomků je mi přednější než pěstování vína. Nepoužití chemie nemá nic společného s mou zahradou (snadnější a rychlejší by bylo okamžitě po napadení mšicemi stříkat), ale právě s životním prostředím a jeho už extrémním zamořením! Slunéčka budou mít pár dní prodlevu a mšice výhony trochu poškodí, nicméně se to dá skousnout, čímž nepřispěji dalšímu zbytečnému znečištění. Toto chcete nazývat sobecký přístup?

Přemnožení každého živočišného druhu jistě dobré není, ale zde nevidím nic tak katastrofického, že slunéčko sedmitečné je utlačované slunéčkem východním. Jeho záměrnou likvidaci (samozřejmě společně i se slunéčkem sedmitečným, protože žádný insekticid není slunéčko-selektivní) v kontextu, který jsem napsal, považuji za dost špatný počin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.62 (?), 23.6.2019 22:20
Petr z H.: "víno je věc naprosto zbytná". Tak to sa teda naozaj nezhodneme 😉. Hovorím teraz o kvalitnom víne a jeho striedmom pití 😉. A bolo by lepšie, ak vinohrady nahradia lány repky? Mimochodom, nikde som nenapísal, že sú lepšie postreky proti voškám než ich likvidácia predátormi, ani to že ázijské lienky treba hubiť. Len som vyslovil znepokojenie nad zbytočným zavlečením tohto nepôvodného hmyzu do našich končín, a napriek tomu že som amatérsky ovocinár tak odmietam jednostranne plesať nad ich úžasnou žravosťou vošiek. BTW - ak už spomínate deti, videl som už u nich niekoľkokrát nepekné toxo-alergické kožné reakcie na sekrét ázijských lienok. Povedali sme si svoje postoje, v ktorých sa nezhodneme, ale o tom je diskusné fórum. Váš postoj rešpektujem, jeho zmenu nepožadujem. Z mojej strany prevláda pocit, že je čas debatu na túto tému ukončiť IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 24.6.2019 8:04

Myslím si, že debata práve na túto tému má zmysel. V poslednom čase sa stretávam nielen tu na fóre s otázkami ľudí, ktorí pridávajú obrázky lariev lienok a pýtajú sa, čo je to za škodcu a ako ho prípadne zničiť. Príde mi to ako nejaký typ fóbie, kedy ľudia zbytočne podliehajú panike zo škodlivosti neznámeho hmyzu. Pritom existuje toľko rôznych druhov hmyzu, či už tuzemských alebo cudzokrajinných, ktoré predstavujú reálnu hrozbu Ešte na margo možného znehodnocovania vína. Vinári určite riešia oveľa závažnejšie problémy vo vinohradoch od hubových ochorení až po škorce a osy, ako lienky a ich výlučky. Dokonca si myslím, že väčšie škody dokážu napáchať dvojnohí bezkrídli návštevníci wink Preto sa domnievam, že nateraz klady lienok určite prevládajú nad ich negatívami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 24.6.2019 12:24
...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 24.6.2019 13:16

Článok vyššie je anglický. Z toho súdim, že tento problém s lienkami budú mať niekde v anglicky hovoriacich krajinách. To však ešte neznamená, že ho musia mať tunajší vinári. Doteraz som sa nestretol s vinárom, ktorý by sa v tomto smere na lienky sťažoval, a to ich poznám niekoľko. Väčšinou sa riešia problémy typu múčnatka, peronospóra, pleseň, mračná škorcov a pod... Lienky naozaj nie. Rovnako by sa potom mohlo pozerať aj na iný hmyz (napr. ucholaky), ktorý sa s obľubou zvykne skrývať v strapcoch hrozna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 24.6.2019 17:26
...






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 24.6.2019 22:28

Ten rozhovor s Jurajom Mikulom by som si rád pozrel, no nejde mi prehrať. Ja som čítal nedávno jeden článok s Ing. Pintérom zo SPU, v ktorom rieši škodlivosť lienky ázijskej vo vinohradoch. Je tam rozpísaných viacero rôznych pokusov, ktoré sa robili za účelom stanovenia prahu vnímania "lienkovej pachute" vo víne. No stále to nevypovedá nič o tom, v akom rozsahu sa tento problém vyskytuje v porovnaní s inými škodlivými činiteľmi vo vinohradoch. Okrem toho prikladám krátky úryvok z ešte iného článku, v ktorom sa píše, že lienka napadá ovocie až v prípade nedostatku živočíšnej potravy. Čo z toho vyplýva? Zabezpečme lienkam živočíšnu potravu, nebudú nám napadať plody a teda nebude lienková pachuť. Z pohľadu vinohradníkov je to asi nepodstatná vec, keďže vošky nezvyknú napadať vinič. No pre ovocinárov to môže mať obrovský prínos v podobe ušetrenej práce, pohonných hmôt a samozrejme chcemických prípravkov, ktoré by inak museli použiť. Jediná nevýhoda je, že nie je to teraz a hneď. Lienkam totiž nejaký čas trvá, kým sa rozmonžia do potrebného množstva. Za ten čas môžu vošky poškodiť mladé letorasty. Z vlastnej skúsenosti však viem, že pre staršie a vitálne stromy toto poškodenie nie je fatálne a dokonca ani vplyv na úrodu nie je nijak zvlášť negatívny. Preto ešte raz opakujem, pozitívne vlastnosti lienok určite prevažujú nad negatívnymi a stavať lienky do pozície škodcov nie je na mieste. To, že v niektorých prípadoch svojou prítomnosťou znehodnocujú ovocie, je do veľkej miery výsledkom neuvedomelej činnosti človeka, pri ktorej ničí aj niecieľové druhy hmyzu. Možno aj potenciálnu korisť lienok...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.163 (?), 24.6.2019 22:33

Dobrý večer, nechcem zakladať novú tému..aj toto robí nejaký škodca.Bol som dnes podvečer na záhrade po vyše dvoch týžďňoch a cca polovica jabĺk je napadnutá nejakým škodcom.Nikdy som to doteraz nemal.A je to na všetkých jabloniach, jesenných aj ozimných.Má s tým škodcom niekto skúsenosť?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.163 (?), 24.6.2019 22:37

...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika