Sezóna 2018 a zimní odrůdy



host - 166.118 (?)
5.11.2018 19:04

Letos je skutečně těžké sklep vychladit, po studené noci je ve sklepě 8-9 stupňů, což dlouho nevydrží a vrátí se 10-11. Ale ke sklizni. Důslednou zálivkou se mi podařilo i přes horké léto dosáhnout toho, aby na přetížených stromech byly plody střední velikosti (Topaz, Karneval, Merkur) i plody větší až velké - Rozela, Rubinola, Admirál, Lucy. Postupná sklizeň byla nutná i kvůli přetížení větví. Chuťově je v plodech poznat dostatek tepla a slunce, zdá se, že to velmi prospělo Karnevalu - kolem Vánoc očekávám špičkovou chuť a tímto se mu omlouvám za částečné přeroubování Admirálem. R. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 1.11.2018 8:58

Jablek je veliké množství a v nadstandardní kvalitě, mě se ale začíná rýsovat jiný problém - dosud se mi s ohledem na vyhřátou půdu a teplé počasí nepodařilo vychladit sklep na méně než 9 st., aktuálně se tam teď teplota pohybuje kolem 11st. A jablka zrají a zrají... některé Jonagoldy, které běžně vydrží u mne do března až května, začínají ztrácet tvrdost a kyselkavost už nynísad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 1.11.2018 9:49

Ztráta tvrdosti dužiny se u mne projevuje na všech podzimních/ranně zimních odrůdách, jako je Rubín, Rubinola a Merkur. Na pozdnějších odrůdách ji zatím při mírném stisku prstů nezjišťuji. Admirál při včerejší ochutnávce překypoval štavnatostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 1.11.2018 9:59

U mne jsou poslední Bohemie ve stadiu až začínajícího moučnatění. V rodině upřednostňujeme tvrdá a kyselkavější jablka, proto jsem před pár lety plošně přeroubovával na Topazy a Admirály, případně Sirius, ten ale kyselkavější moc není. Kdyby měl člověk řízenou chladírnu s 1st, vytáhne v březnu jablka prakticky ve stavu v jakém je sklidil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 1.11.2018 10:33

Já si to docela užívám, tak dobré Rubíny jako letos máme málokdy. Zatím nikam nechvátají Spartany, tak si počkáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 1.11.2018 11:25

Moje Spartany z 520 mnm jsou dávno zralé, letos byly už v říjnu chutné přímo ze stromu. Jak či kde se pěstují Spartany, které dosud nejsou v konzumní zralosti? Snad ve stínu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 1.11.2018 12:23

Na Vysočině, kolego.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.222 (?), 1.11.2018 14:16

kde se pěstují Spartany, které dosud nejsou v konzumní zralosti?

 Spartan patří k odrůdám, které pro delší skladovatelnost vyžadují podtrhnout. Sklizeň v úplné zralosti trvanlivost o dost zkrátí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 1.11.2018 15:23

Spartany se zásobuji ze tří lokalit - letos velmi dobré chuti, někde i bez strupovitosti a plody až do černa vybarvené, ale... Podobně jako u Glosteru se ve větším než malém množství, a to ze všech tří lokalit, objevuje jádřincová hniloba/plíseň. Každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.11.2018 13:41

Mám podobný problém, v pivnici je 14°C a to púšťam vetranie iba cez noc. Múčnatieť začína Mutsu (niektoré plody sú doslova sypké) a na Pinove začína vráskavieť šupka. Vcelku dobre to znášajú Angoldy, Rubinoly, Topazy, Rajky a najlepšie asi Fuji. Čo ma však najviac prekvapilo, že asi týždeň obraný Braeburn je už teraz okolo jadrovníka múčnatý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.118 (?), 5.11.2018 19:04

Letos je skutečně těžké sklep vychladit, po studené noci je ve sklepě 8-9 stupňů, což dlouho nevydrží a vrátí se 10-11. Ale ke sklizni. Důslednou zálivkou se mi podařilo i přes horké léto dosáhnout toho, aby na přetížených stromech byly plody střední velikosti (Topaz, Karneval, Merkur) i plody větší až velké - Rozela, Rubinola, Admirál, Lucy. Postupná sklizeň byla nutná i kvůli přetížení větví. Chuťově je v plodech poznat dostatek tepla a slunce, zdá se, že to velmi prospělo Karnevalu - kolem Vánoc očekávám špičkovou chuť a tímto se mu omlouvám za částečné přeroubování Admirálem. R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika