Sezóna 2018 a zimní odrůdy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
19.10.2018 20:36

Znám lokality, kde se Idaredům mimořádně daří a pěstitelé si pochvylují i jejich chuť. Obecně je ovšem Idared považován za odrůdu vysoce plodnou a s vynikající skladovatelností. Ovšem s chutí sotva průměrnou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2018 10:35, zobrazeno: 15684x

Letošní mimořádně teplé léto způsobilo, že nejen třešně, višně ale i letní odrůdy jablek jsme sklízeli o dva až tři týdny dřív než obvykle. Pro zimní odrůdy to ale neplatí. Třebaže nejen léto, ale i září a půl října byly mimořádně teplé, zimní odrůdy - aspoň u nás - dozrávají do sklizňové zralosti v obvyklých termínech. V tuto dobu sklízím Rubíny, Bohemie, Rubinoly, Angoldy, kdežto Topaz, Otava, Sirius, Goldstar, Admirál mají ještě čas. Tedy doba sklizně se nijak neliší od minulých let. Ovoce je vybarvenější, svědčí to o délce slunečního svitu, možná je tím i trochu sladší. Nižší tvary bez zálivky trpěly poněkud suchem, výsledkem jsou při velké úrodě drobnější plody. Potěšitelným faktem letošní úrody je naprostá absence strupovitosti a minimum výskytu hořké pihovitosti, a to i bez aplikace fungicidů a vápníku. Překvapující je nerovnoměrné postižení odrůd červivostí - silné u Rubinoly, naopak nulové u Lipna či Angoldu. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 17.10.2018 11:11

U nás je to podobne, u neskorých odrôd sa celkovo teplý rok nijak výrazne nepodpísal pod skorší termín zberu. Ako posledné som zbieral Rajky, Topazy, Fuji a ešte zopár Braeburnov, ktoré sú stále na strome. No aj tu je zopár paradoxov, napr. Angold som zbieral rekordne skoro (1. septembra) a taktiež Mutsu sa pýtalo dole asi o 3 týždne skôr ako zvyčajne. Na druhej strane, ako úplne prvá išla dole Gala, ktorú som začal zbierať koncom augusta. Čo ma však teraz trápi, je vysoká teplota v pivnici a jablkám to moc neprospieva. Tradične najhoršie znáša skladovanie už spomínaná Gala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 17.10.2018 16:23

Mám sklizeno: Golden Delicious, Gold Bohemia, Topaz, Luna, Sirius, Karmína, i pozdní Idared a Idaredest (oba už padaly). Zbyla jen Ariwa, ta nepadá a Granny Smith. Vše zraje pod rukama. Gold Bohemia už je snědená a urychleně dojídáme, moštujeme a vyhazujeme Golden Delicious. Začíná moučnatět a vadnout.  Pokud se pořádně neochladí, tak další budou pokračovat. Zlatej Idared.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.71 (?), 31.10.2018 21:27

Já jsem minulý týden začal sklízet Idared a musel jsem od toho utéct. Pořád to drží na stromě. Plody jsou menší než obvykle, ale chuťově už teď skvělé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 17.10.2018 19:25

Letošní pěstitelská sezóna mi potvrdila, že teplo v jarních měsících bez mrazivých zvratů je to, co mým stromkům chybí nejvíc a co jim sám bez pomoci přírody nemůžu dát. Byla to paráda. Všechny odrůdy mám sklizené. Sklízel jsem postupně podle toho, jak snadno se stopky oddělovaly od plodonošů. Teď vychutnáváme Rubín, Rubinolu, Merkur a Honeycrisp, který budu určitě množit. Na pozdější dobu mám uložené žlutoplodé střížovické odrůdy, k nim dále Angold, Gloster a Admiral. No a sto litrů moštu vesele perlí a šumí ve dvou barelcích smiley

Dodatečně přidávám fotky mých výpěstků, které jsem vystavoval na místní výstavce ovoce. Nečastější dotaz byl, v kterém kauflandu nakupuji :)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 17.10.2018 20:20
Úplne paušalizovať sa to nedá, niektoré odrody som oberal tento rok výrazne skôr (napr.Gold Bohemia, Coxova reneta), niektoré v bežnom termíne a niektoré budem oberať aj neskôr ako po minulé roky. Na stromoch mám ešte Idared, Braeburn, Karneval a Jonalord. Na fotkách je Braeburn, ktorý sa bez ohľadu na tohtoročné počasie vyfarbuje svojím tempom, alebo možno aj s oneskorením. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 18.10.2018 14:32

No, jo.  Na Braeburn jsem zapomněl! Letos měl poprvé čtyři plody. Jeden spadl, dva urazili psi, takže zbývá jeden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 226.91 (?), 19.10.2018 19:50

Letos mám nádherné, výstavné Idaredy, velké,červené tak 8-10cm, to je nejlepší jablko chuťove kjaké jsem kdy mel, je to jen M9 ale bylo za tri bedýnky. Ješte si porídim MM106 Idared, ale nemám místa zatým. Ontártio je malé, plody malé, ale asi odchází strom, už má temer 30 let.

Já jsem jen zvedav na te české odrudy co jsem loni vysadil, jestli nebudou krivit hubu kyslostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.10.2018 20:36

Znám lokality, kde se Idaredům mimořádně daří a pěstitelé si pochvylují i jejich chuť. Obecně je ovšem Idared považován za odrůdu vysoce plodnou a s vynikající skladovatelností. Ovšem s chutí sotva průměrnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 199.250 (?), 19.10.2018 20:51

Idared jsem pěstoval na mnoha stromech ale kromě dobrých skladovcích vlastností ničím nevynikal. Chuť pouze průměrná a vadila mne na nich strupovitost. Mladý stromek ještě ujde ale ve stáří 10 - 15 let se strupovitost silně hlásí. Někomnu vadila i tlustá slupka. Je faktem, že chuťt je tak trochu zvláštní jakoby velmi mírně "ochucena" acetonem nebo pitralonem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika