Šampión MM106



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
30.1.2019 15:21

Já osobně perfekcionalista nejsem, ale kdybych měl takový strom v zahradě, nikoho bych nezval na návštěvu. Dáte prosím nějaké foto toho stromu i v létě? Moje řešení? Nechat jen spodní patro a asi 10-15 cm nad ním naroubovat zlepšeným roubováním za kůru delší roub šampionu a na něm začít znovu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 29.1.2019 15:00, zobrazeno: 8817x
Otcova šampiónka čo vy na to? Trocha problém z vetvenim drobatko sa vyholuje ale sak čo už rok 2018 bol dobrý uvidíme čo prinesie tento rok. Lajci








Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.193 (?), 29.1.2019 18:14
Lajci, lajci... Pýtate sa "čo vy na to" - takže verím že sa neurazíte ak Vám poviem svoj názor. Napokon, čokoľvek iné by nemalo zmysel... Takže: Naozaj neviem, čo chcel záhradkár týmto tvarom stromu na MM106 dosiahnuť. Či to bol zámer, alebo sa mu to nejako vymklo z rúk. Na foto 1 vidíte v detaile, že hlavný konár bazálneho poschodia je takmer dokonale "vyholený", absentuje plodonosný obrast, pritom na zemi je kopa odrezaného dreva. Na čom má ten strom plodiť??? Ďalej - na foto 2 vidíte, že medzi dolným a horným poschodím (ak sa to tak vôbec dá nazvať) je veľa nevyužitého priestoru - tá koruna je do značnej miery prázdna. Obrovské plytvanie priestorom... Strom vyzerá tak trochu ako nepodarená palmeta, má v podstate len jeden (plošný) rozmer vetvenia. Opäť - nevyužitý priestor koruny. Celkove mi na strome chýba viac kostrových konárov a predovšetkým plodonosný obrast. Koľko má ten strom rokov a koľko Ste z neho obrali v r.2018? Niekoľkoročný strom na MM106 by mal dať niekoľko debničiek jabĺk... Na ilustráciu že sa to dá robiť aj trochu inak pridám pár fotiek štvrťkmeňa Coxovej renety (po reze, v kvete, s plodmi). Coxovka pritom nie je práve odroda ktorá sa ľahko pestuje. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 29.1.2019 19:16
A... pán Ivan vás som čakal presne som čakal aj na to. No k vyholeniu som sa vyjadril no vyholenost terminala je bohužiaľ dosť značný a bohužiaľ asi nemenný. Čo s tým som skúšal nadrezavanie nevislo. Jedine asi jeho znovuzapestovanie by bolo riešenie. K plodonosnemu obrastu nebojte sa je ho tam dosť kvetov ja preberam rezom aj kvetenstvo aby strom zbytočne nekvitol... načo? Pán Ivan aby ste mal radosť a fotku do alba? Ja nebudem chovať 500 jabĺk aby som potom 400 odstrihol v juny. Samozrejme vaše stromi sú krásne ale pestovanie takéhoto druhu je dosť prácne a detajlne. Mi pán Ivan hráme inú ligu vy ste perfekcionista a ja na to pozerám z môjho realu mne stačí 100 jabĺk ktoré tam mam určite. Ja takéto podne podmienky ani nemám aby som dosiahol takéto úrody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.28 (?), 29.1.2019 20:37
Lajci, pýtali Ste sa na názor, ten môj Ste dostali. Toto je ak sa nemýlim diskusné fórum. Nemyslel som to v zlom. Nejde tu ani o nejaké ligy alebo albumy. Vždy sa snažím svoj názor podoprieť argumentami, a jedným z najlepších sú fotky. Narozprávať sa dá hocičo. Ale nechajme to tak, Vy máte svoju filozofiu rezu a zdá sa že ju nebudete meniť, to je OK. Len potom vyvstáva otázka, prečo sa na fóre pýtate na názor druhých... Na záver mám pre Vás ponuku ako odškodnenie za to že som Vás nepochválil - ak tento strom (ktorý je na fotke) Vám dá v tomto roku 100 jabĺk, pošlem Vám na moje náklady zadarmo 1 liter kvalitnej jablkovice ktorá zrela v dubovom súdku. Stačí ak dáte fotku stromu s plodmi pred obratím. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 29.1.2019 21:43
Preboha pán Ivan nebudeme sa naťahovať ja vám tie fotky zašlem v apríli keď bude kvitnut ta jablon. Mi sa asi nezhodneme ale veď diskutujeme hádam na úrovni. Ani vsne ma nenapadlo uraziť vás. Mne prišli tie vaše jablone strašné prekvitnute s tou prebierkou to budete mať tiež prácne ale predpokladám že su tie stromi ako vaše deti. Ja mám 26 jabloni 6 hrušiek 9sliviek 4 čerešne 2 visne 2 marhule 1 broskinu a mojim cieľom nebola kvantita ale kvalita samozrejme v určitých medzjach. Ja razim teóriu menšej nasady kvetov. Mám aj ule 3ks 50m od sadu. A k tomu vyholovaniu terminala niektoré odrody zle vetvia a nedokážem ho prinútiť vetvit. Máte nejakú teóriu na vetvenie. Ja poznám iba zarezavanie ale veľmi to nepomáha nie vždy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.230 (?), 30.1.2019 6:14
Lajci: môj prístup je taký, že mám veci radšej vo svojich rukách. Niekto sa spolieha (nehovorím o Vás) že o prebierku sa postará piliarka, kvetovka či obaľovač. Ja si ju radšej na bohato zaplodenom strome spravím sám - vyberiem plody z ružice ktoré sú najvhodnejšie, zvolím si rozostupy medzi jablkami, zaťaženie jednotlivých konárov... K Vašej otázke či mám nejakú teóriu na vetvenie: podstatné sú prvé 3-4 roky života stromku, teda správny povýsadbový a včasný výchovný rez. Potom nemôže byť žiadny problém. Je to ako s deťmi - čo zanedbáte v ranom detstve, ťažko dobiehate v puberte. Mám pocit že niektoré stromy ktoré tu prezentujete Ste dostali do rúk už v zanedbanejšom stave a musíte chytať zajaca za chvost. Napríklad na tom strome o ktorom je toto vlákno by som nedopustil také vysoké vyrastenie terminálu bez založenia ďalších poschodí. Teraz s tým už ťažko niečo spraviť. Pridám pár fotiek (hádam mi bude odpustené) - netvrdím že stromky sú dokonale zapestované, ale s vetvením tam problém nie je, dokonca v neskoršom veku stromov je možný aj presvetľovací prieklest. Ak chcete vidieť precízne zapestované stromy, pozrite si príspevky pána Polehlu. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 30.1.2019 10:56

Zřejmě to obrůstání terminálu bude zajímat více lidí, nejen pana Lajciho.Nejčastější chyba je nedočkavost ovocnáře.Chce mít stromek zapěstovaný co nejdříve nebo skokově vytvořit druhé patro pokud jde o ZK, ČK... Po výsadbě stromku ponechá nad prvním rozvětvením dlouhý terminál.Stromek prostě nemá sílu provést rozvětvení v jeho celé délce.Vytvoří pokračování terminálu a 1 nebo 2 slabší letorosty na konci terminálu.No pokud toto zopakuje ještě 2 či 3 krát, výsledek je jak na zobrazeném Šampionu.

Já po výsadbovém řezu, kdy terminál přesahuje zakrácené obvodové větve o 10÷15 cm pokračuji v dalších letech tak, že nově narostlý terminální letorost zakracuji na 5÷6pupenů.Pokud je rozvětvení s pěkným obrostem tak v pozdějších letech klidně 1÷2 pupeny přidám.Je jedno zda je to vřeteno či klasické tvary.Jde o vytvoření dřeva.Sice zapěstovávám stromek o 3÷4 roky déle ale za to mám v celém průřezu dřevo se kterým mohu pracovat dále dle zvoleného pěstitelského tvaru.

Zahradě zdar a nespěchat - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 30.1.2019 15:21

Já osobně perfekcionalista nejsem, ale kdybych měl takový strom v zahradě, nikoho bych nezval na návštěvu. Dáte prosím nějaké foto toho stromu i v létě? Moje řešení? Nechat jen spodní patro a asi 10-15 cm nad ním naroubovat zlepšeným roubováním za kůru delší roub šampionu a na něm začít znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 30.1.2019 19:51
Ahoj Ivan diky za radu. Som rad že niekto pristúpi k situácii naozaj konštruktívne. Premýšľal som presne nad tým istým riešením ale s rublovanim za kvoru nemám dobré skúsenosti pretože už mi dve jablone takto odišli že micelium huby preniklo cez ranu aj keď som ju ošetril samozrejme vrubel sa ujal ale spôsobiť desať ročnému stromu takúto ranu je veľký risk hlavne na pomalšie rasturastúcej podmnozi je to problém do budúcnosti. Asi v budúcnosti budem dúfať že pri silnom reze dačo hádam vypustí a zapestujem nejaky kostrovy konár. Musím súhlasiť s kritikov že jednoducho strom bol pusteny hore veľmi skoro a nasledovný zápas bude trvať niekoľko rokov kým vypestujem bočný obrast a vôbec ak niečo vypestujem. Lajci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 31.1.2019 8:47

Přeroubovávat větve vodorovné nebo "mírně šikmé" je z hlediska korových nekróz, hojení docela problém. Na kmínku obyčejně bývá v době toku mízy takový tlak, že houby dovnitř nepustí. No a když se dobře místo ošetří, není to nic moc rizikového. 

ošetření místa roubování,
ošetření místa roubování,
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika