Renety



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
11.6.2013 15:02

S Biesterfeldskou mám velmi dobré zkušenosti.  Nejde o typický kožeňák, slupka je suchá, jen mírně rzivá.
Výhody: nenáročná na polohu, půdu i teplo, velké plody, velmi dobrá chut,
Nevýhody: podzimní odrůda, krátká skladovatelnost, pro menší zahrádky příliš bujný růst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 78.10 (?), 17.2.2012 19:00

Reneta by se měla vyznačovat jednak kořenitou chutí a potom hutnější dužninou. Ale ne všechny odrůdy, které mají v náznu slovo reneta tyto kritéria splňují a naopak jiné, které slovo reneta v názvu nemají, renetami jsou. Typický příklad Boscoopské, či Parkerovo. Na velikosti plodu tedy nezáleží.

           Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 17.2.2012 19:18

Pane Ondro nebo i jiní ovocnáři, poraďte prosím, které nové běžně prodávané odrůdy jablek mají alespoň trochu podobnou renetovitou chuť, ať si můžeme udělat představu o této zvláštní chuti. Mladší zahrádkáři obvykle nemají na zahradě staré odrůdy (Landsberskou, Muškátovou, Hájkovu, Blenheimskou renetu atd...) a tudíž nemají možnost tyto specifické chutě poznávat nebo se k nim alepoň orientačně přibližovat. Možné však je i to, že novější sortiment jablek tuto specifickou renetovitou chuť zcela postrádá. Pak by asi mělo smysl vzájemné šlechtění starých a nových odrůd a třeba by se něco chutného renetovitého a současně i odolného povedlo.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 17.2.2012 20:38

O velikosti to není. Zrovna mé oblíbené renety (Kanadská a Boscoopské) jsou celkem velké. Přikládám fotky z knihy Pomologie od L.F. Naumanna.  Jedná se o část Diel-Lucasovy soustavy týkající se renet. Pokud máte zájem, mohu přidat i ukázky z jiných knížek.

Já bych k renetám zařadil třeba Goldstár. Je to ale jen můj subjektivní názor.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.42 (?), 11.6.2013 12:40

Dobrý den.
Mám také velmi rád Boskoopské a tak jsem si ho pořídil (do 550 m/m). Dostal rouby z 650 m, ze stromu s chutným ovocem. Rád bych si ještě pořídil (narouboval) i další „kožené renety“, Biesterfeldskou,  Hájkovu muškátovou, možná Parkerovo nebo i jinou „koženku“. Proto bych se chtěl zeptat, jestli má někdo ze čtenářů, nějakou zkušenost s těmito renetami, nebo zná ovoce a stromy v nadmořské výšce kolem 600 m, nejlépe z ČM Vysočiny. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.6.2013 15:02

S Biesterfeldskou mám velmi dobré zkušenosti.  Nejde o typický kožeňák, slupka je suchá, jen mírně rzivá.
Výhody: nenáročná na polohu, půdu i teplo, velké plody, velmi dobrá chut,
Nevýhody: podzimní odrůda, krátká skladovatelnost, pro menší zahrádky příliš bujný růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.42 (?), 11.6.2013 23:55

Děkuji za zhodnocení, doporučení, Biesterfeldské. Nemám klasickou zahrádku ani sklep. Jde mi o stromy na volný pozemek, kde na metru nesejde a o ovoce hned ke spotřebě nebo jen na krátké uložení. Pozdně zimní odrůdy se mi proto nehodí (ale Rubinolu a Rozelu mám). Za výborné jablko pokládám Boskoopské (žluté) a tak hledám odrůdy, které by mu byly chutí podobné a byly i stejně odolné ke klimatu a plodily v drsnějších podmínkách podobně dobrá jabka. Šťavnaté (nasládlé, vodnaté) odrůdy mi většinou moc nechutnají. I když mám rád třeba Grávštýnské z Vysočiny (a to je hodně šťavnaté).
Také si myslím, že odrůda se může „vyvíjet“. Že nemusí být stejná, stejně odolná, pokud delší dobu roste (přes několik stromů) v tvrdších podmínkách, s toutéž odrůdou, která roste dlouho v teplejším klimatu. Především u starých odrůd. Proto bych rád našel tyto odrůdy (koženky) ve větší nadmořské výšce. A tak dotazem zkouším, jestli se třeba nějaký pěstitel ozve nebo se na podzim podívám na nějaké výstavy ovoce (zahrádkářů) v okolí. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.1 (?), 17.2.2012 10:27

Anglická verzia wikipédie dáva pomenovanie do súvislosti so vzhladom šupky jablka, najmä určitou "hrdzavitosťou".

Francúzska verzia wikipédie nie je vôbec jednoznačná a ponúka niekoľko historických výkladov, vrátane pomenovania podľa geografie pôvodu.

JcB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.80 (?), 17.2.2012 22:22

Přátelé děkuji za příspěvky, netušil jsem, že se ze dne na den nastřádá 14 příspěvků. Dokonce došlo k vyřčení dalších otázek, které jsem nenakladl jako třeba co je to ta renetovitá chuť a je mi tak čteno z myšlenek. Jen tak dál, já myslím, že to třeba pomůže i jiným, aby se v těch renetách trochu vyznali. 

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.194 (?), 20.2.2012 17:42

Poděkováním jsem nemyslel ukončení příspěvků, prosím pište dál. :-)

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 20.2.2012 20:23

Mohlo by se zdát, že renety byly ve starém sortimentu nejoblíbenější. Když se ale podívám na kalendář ovocného trhu z r.1910,  v dubnu a květnu byl nejlépe placený dovozový Kalvil bílý. Již F. Pixa ve Štěpařském klíči (1848) píše, že nejskvostnější jablka jsou kalviliy a renety. Do našich podmínek ale kalvily nedoporučuje.

Jinak na cenové úrovni dražších renet v dubnu bylo: Limburské, Vejlímek, Londýnský jadernáč a knížecí zelené.

U Coxovy renety píše Říha v Českém ovoci, že chutí se jí vyrovná pouze Kalvil bílý zimní a Cornwallské hřebíčkové. Takže v top 3 nejchutnějších odrůdách podle Říhy je jen 1 reneta...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika