Renety



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 54.27 (?) 
20.2.2012 21:29

Musím se pochlubit - Kalvil, pravděpodobně bílý zimní máme, z loňské sklizně moc dobrý.  Elena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 21.2.2012 21:00

Eleno, to je paráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 21.2.2012 22:15

Pane Vítku,

můžete potvrdit, že o odrůdě Limburské se píše už v publikaci z roku 1910? Dosud jsem se domníval, že to byla odrůda někdy z meziválečného období. Za mého dětství bývala po chuťové stránce hodnocena často výše než Nonetit. Bohužel, někdy od přelomu 50. tých a 6O.tých let, už jsem se s ní nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.2.2012 9:05

Jojo, přikládám tu tabulku z Ovocnických rozhledů.

Je zajímavé, jak dopadly třeba Míšeňské.

Je tu několik nejasností, třeba Kanadská x Kmínová reneta, Rozmarínové, Reneta dánská...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 22.2.2012 9:28

V Pomologickém klíči z r. 1947 (Vlk, L.) je Kmínová reneta uvedena jako synonymum pro Kanadskou renetu, Rozmarýnové by mohlo být Rozmarýnové Fénix (Mičurinovo) a R. dánská možná Dánské princeznino. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.2.2012 10:21

Kmínová r. je synonimum Kanadské renety, v tabulce jsou ale uvedeny obě.

Rozmarínový Fénix vznikl až v r. 1925. Myslím, že Mičurinovy odrůdy se u nás nikdy ve větší míře neprosadily.

V Tyrolích se pěstovalo Rozmarínové červené a bílé. Taky by to mohla být Jadernička, ale vzhledem k vyšší ceně o tom pochybuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
GPavel - (12) - 28.97 (?), 1.2.2022 18:58

Jen pro upřesnění:

„Do normálního sortimentu pro Čechy bylo vřaděno při sjezdu pomologickém v Mladé Boleslavi roku 1887.“

„...starší autorové ho neznali a teprve u Luc. 1875 č. 601 die Limburgerin nalezli jsme je poprvé“

Toliko Limburské v Thomayerově knize České ovoce, takže pochází minimálně z pár let před rokem 1875.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 157.251 (?), 21.2.2012 23:21

Plody Kalvilu na snímke p.Eleny sú naozaj pekné. S listami už je to horšie. Predpokladám, že p.Elena ničím nestriekala. Vlani, aspoň u nás, bola priaznivá jar, počas sezóny som na jabloniach- ani na vnímavých odrodách- nenašiel, napriek absencii postrekov, jediný lístok napadnutý hubami. Brno nie je od nás až tak ďaleko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 22.2.2012 9:53

Děkuji, pane Vítku.

Je to dost zajímavá tabulka a pro mne i poučná. Cena za Limburské tady potvrzuje můj názor, že to bývala opravdu chuťovka a není to tedy jenom moje nostalgická vzpomínka na dětství.  A také jsem nevěděl, že to je tak stará odrůda.

Také mě zde zaujala odrůda Car Alexandr. To bývala zase srdeční záležitost mého, bohužel už předloni, zemřelého tchána. Ještě ve svých 90 letech, přišla-li řeč na odrůdy jablek, nikdy nezapomněl tuto odrůdu zdůraznit. Byla v tom asi také nostalgie - vzpomínka na dobu, kdy ji sázel ještě se svým otcem. Ještě na konci 60.tých let ji měl na zahradě. Bývala to veliká a nádherná jablka, ale na chuť si již nepamatuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 22.2.2012 10:30

V souvislosti s tabulkou, zveřejněnou p. Vítkem, jsem si vzpomněl ještě na jednu věc. Na ceny. V tabulce uvedené tržní ceny se převážně pohybují v rozsahu 50-100 haléřů/kg. V současné době náklady pěstitelů na výrobu 1kg jablek (bez nákladů na skladování a dopravy k odběrateli) činí asi 5Kč. Loni, v dubnu, největší odběratel jablek u nás, nabízel nabízel pěstiteli 5,30 kč/kg (cena pro konečného spotřebitele je pak samozřejmě násobná).

 Lze, tedy, srovnávat ceny ovoce před 100 lety a nyní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika