Přesazování jabloní



karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?)
26.2.2019 18:40

Ivan Hlavatý, tak já si přesně rok zasazení nepamatuji, jen odhaduji, ale o moc to rozdílné nebude, u nás je totiž skoro vrchovina(Zruč nad Sázavou)a to co vyroste jinde za rok, u nás trvá dva.Z tohoto důvodu také opouštím tyto podnože MM-106, dříve jsem zkoušel i M-9 ale to byl úplný propadák.Zkrátka se vracím k podnožím jako míval můj otec, A-2, M-1a stříhat... Ten stromek včera přesazený jistě zakrátím, to vyfocené je jen loňské zakrácení, tělo má v 0,5m výšce 9 cm průměr a v mládí prodělal dost silný okus od zajíce...

děkuji za reakci, Karel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 9.9.2018 10:09

P: Vec názoru. To že ide o stromčeky pôvodne sadené na jar tohto roku považujem práve za rizikový faktor, zhoršujúci prognózu. Mladý stromček utrpí v krátkom slede dva šoky za sebou, a čaká ho prvá zima v živote. Od jari sa už nejaké jemné korienky vytvorili, prísť o ne resp.ich poškodiť by som považoval za zbytočný luxus. Práve v takomto prípade by som ten ochranný bal zeminy riešil ešte dôkladnejšie, než napríklad u 2-3 ročného stromku.  K tomu odlisteniu: pri malom stromčeku jeho odlistenie nie je problém, za absolútne nevyhnutné by som to ale nepovažoval (niektoré stromy sa zbavia listov až v januári, ale to neznamená že by už neboli v dormancii).  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 9.9.2018 18:13

Myslíte tedy, že by bylo lepší s přesazováním počkat do jara? Po pravdě se mi do toho vůbec nechce, ale soused tvrdí, že 2,30 m od jeho plotu je málo a že naše listí bude padat do jeho zahrady. Trvá na tom, abychom stromy přemístili dál. Nepomohl ani argument, že všechny stromky jsou na M9, takže to žádní velikáni nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 143.175 (?), 9.9.2018 20:44

Zákon říká dřeviny přesahující 3m vysazovat 3m od hranice, ostatní 1.5m od hranice. V tomto případě bych to na vašem místě vůbec neřešil a uzavřel to s tím, že stromek nebude mít víc jak 3m. Pokud si vymyslí takový nesmysl, a vy ustoupíte, zcela jistě u toho nezůstane a začne mu vadit cokoli dalšího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?), 26.2.2019 10:34

Zdravím, tak já jsem včera musel vyřešit přesazení většího stromku, tak 3 metrového na podnoži MM-106 stáří asi 8 let, Topaz... Bylo tam několik kořenů kolem 2 cm které jsem tedy přesekl, zarovnal a zapravil voskem, jinak spíš drobnější kořeny, snažil jsem se co nejméně hlínu seklepat z balu ale zůstala stejně jen u malých kořínků při těle.Jsem připraven dostatečně zalévat a po odkvětu postupně všechny plody pro letošek zlikvidovat, měl jste někdo podobný problém, a jak to dopadlo?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.45 (?), 26.2.2019 18:02
Karelka: Ako 8-ročný strom mi to nepripadá, mal by byť na danom podpníku podstatne mohutnejší. K téme: v minulosti som bol párkrát nútený presadiť aj niekoľkoročné stromky (jablone a hrušky). Prežili vždy, ale zakaždým ich to výrazne zabrzdilo v raste. To zatretie voskom bolo z Vašej strany zbytočné. Vhodné by bolo spraviť teraz ešte výdatnejší rez než obvykle, aby sa vyrovnal nepomer medzi presadením zredukovaným koreňovým systémom a korunou stromku. Ako to dopadne, ukáže čas. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?), 26.2.2019 18:40

Ivan Hlavatý, tak já si přesně rok zasazení nepamatuji, jen odhaduji, ale o moc to rozdílné nebude, u nás je totiž skoro vrchovina(Zruč nad Sázavou)a to co vyroste jinde za rok, u nás trvá dva.Z tohoto důvodu také opouštím tyto podnože MM-106, dříve jsem zkoušel i M-9 ale to byl úplný propadák.Zkrátka se vracím k podnožím jako míval můj otec, A-2, M-1a stříhat... Ten stromek včera přesazený jistě zakrátím, to vyfocené je jen loňské zakrácení, tělo má v 0,5m výšce 9 cm průměr a v mládí prodělal dost silný okus od zajíce...

děkuji za reakci, Karel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika