Přesazování jabloní



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 143.175 (?)
9.9.2018 20:44

Zákon říká dřeviny přesahující 3m vysazovat 3m od hranice, ostatní 1.5m od hranice. V tomto případě bych to na vašem místě vůbec neřešil a uzavřel to s tím, že stromek nebude mít víc jak 3m. Pokud si vymyslí takový nesmysl, a vy ustoupíte, zcela jistě u toho nezůstane a začne mu vadit cokoli dalšího.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 9.9.2018 10:09

P: Vec názoru. To že ide o stromčeky pôvodne sadené na jar tohto roku považujem práve za rizikový faktor, zhoršujúci prognózu. Mladý stromček utrpí v krátkom slede dva šoky za sebou, a čaká ho prvá zima v živote. Od jari sa už nejaké jemné korienky vytvorili, prísť o ne resp.ich poškodiť by som považoval za zbytočný luxus. Práve v takomto prípade by som ten ochranný bal zeminy riešil ešte dôkladnejšie, než napríklad u 2-3 ročného stromku.  K tomu odlisteniu: pri malom stromčeku jeho odlistenie nie je problém, za absolútne nevyhnutné by som to ale nepovažoval (niektoré stromy sa zbavia listov až v januári, ale to neznamená že by už neboli v dormancii).  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 7.69 (?), 9.9.2018 18:13

Myslíte tedy, že by bylo lepší s přesazováním počkat do jara? Po pravdě se mi do toho vůbec nechce, ale soused tvrdí, že 2,30 m od jeho plotu je málo a že naše listí bude padat do jeho zahrady. Trvá na tom, abychom stromy přemístili dál. Nepomohl ani argument, že všechny stromky jsou na M9, takže to žádní velikáni nebudou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 143.175 (?), 9.9.2018 20:44

Zákon říká dřeviny přesahující 3m vysazovat 3m od hranice, ostatní 1.5m od hranice. V tomto případě bych to na vašem místě vůbec neřešil a uzavřel to s tím, že stromek nebude mít víc jak 3m. Pokud si vymyslí takový nesmysl, a vy ustoupíte, zcela jistě u toho nezůstane a začne mu vadit cokoli dalšího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?), 26.2.2019 10:34

Zdravím, tak já jsem včera musel vyřešit přesazení většího stromku, tak 3 metrového na podnoži MM-106 stáří asi 8 let, Topaz... Bylo tam několik kořenů kolem 2 cm které jsem tedy přesekl, zarovnal a zapravil voskem, jinak spíš drobnější kořeny, snažil jsem se co nejméně hlínu seklepat z balu ale zůstala stejně jen u malých kořínků při těle.Jsem připraven dostatečně zalévat a po odkvětu postupně všechny plody pro letošek zlikvidovat, měl jste někdo podobný problém, a jak to dopadlo?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.45 (?), 26.2.2019 18:02
Karelka: Ako 8-ročný strom mi to nepripadá, mal by byť na danom podpníku podstatne mohutnejší. K téme: v minulosti som bol párkrát nútený presadiť aj niekoľkoročné stromky (jablone a hrušky). Prežili vždy, ale zakaždým ich to výrazne zabrzdilo v raste. To zatretie voskom bolo z Vašej strany zbytočné. Vhodné by bolo spraviť teraz ešte výdatnejší rez než obvykle, aby sa vyrovnal nepomer medzi presadením zredukovaným koreňovým systémom a korunou stromku. Ako to dopadne, ukáže čas. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 215.110 (?), 26.2.2019 18:40

Ivan Hlavatý, tak já si přesně rok zasazení nepamatuji, jen odhaduji, ale o moc to rozdílné nebude, u nás je totiž skoro vrchovina(Zruč nad Sázavou)a to co vyroste jinde za rok, u nás trvá dva.Z tohoto důvodu také opouštím tyto podnože MM-106, dříve jsem zkoušel i M-9 ale to byl úplný propadák.Zkrátka se vracím k podnožím jako míval můj otec, A-2, M-1a stříhat... Ten stromek včera přesazený jistě zakrátím, to vyfocené je jen loňské zakrácení, tělo má v 0,5m výšce 9 cm průměr a v mládí prodělal dost silný okus od zajíce...

děkuji za reakci, Karel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika