Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 213.153 (?)
7.8.2013 8:15

Ďakujem Tome za názor. Bohužiaľ, nemám rovnaké skúsenosti. Napr. Florina na drôtenke mi málo rodí, navyše vďaka spomínanej podložke väčšinu plodov zhodí. Podobne Melodie, tú som prevrúbľoval Topazom, ale ten má tiež dosť bujný rast, takže o pár rokov vyrástla palmeta ako hrom, ale plodov iba niekoľko. Zato s jablkami Melodie o priemeru 10 cm môžem ísť kľudne na výstavu.laugh Všeobecne u odrôd plodiacich na dlhom dreve (Lord Lambourne, Rubín, Bohemia...) je problém pestovanie na drôtenke, kratším rezom sa pripravujete o kvety. Opačným príkladom je chutná a málovzrastná Rozela. Tento rok mi vrúble Rozely ukázali prvé plody. V mojích nížinných podmienkach však bude Rozela bohužiaľ dozrievať zrejme už na jeseň. Neskoré zimné kultivary majú pre záhradkára väčšiu hodnotu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.12.2012 14:37

Díky za reakce. Do jara mám o čem uvažovat, pokud seženu rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 11.12.2012 21:27

Prosím o porovnání odrůdy SPARTAN a SPARJON. Je sparjon chuťově stejný jako spartan a přitom resistent? Díky Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2012 23:28

Sparjon není rezistent a Spartanu se nepodobá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 12.12.2012 9:39

Trochu stručná odpověď, ale díky. V Sumperáčku se píše, že chuť je podobná, ale myslímsi spolu s Vámi, že spartanu nedosahuje.Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 4.8.2013 13:19

a co třeba spalord? david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 226.255 (?), 4.8.2013 15:44

Vedel by niekto zo skúsených jabloniarov poradiť, ktoré chutné neskoré zimné rezistentné odrody sa dobre tvarujú na ovocnej stene, tzn. znášajú pravidelný zimný a letný rez?  Ďakujem za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.214 (?), 7.8.2013 7:57

Dle mého názoru, všechny nové odrůdy jabloní se tvarují velmi dobře, nebojím se říct, že řez přímo vyžadují. Samozřejmě musí být naroubovány na správnou podnož. Tom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 213.153 (?), 7.8.2013 8:15

Ďakujem Tome za názor. Bohužiaľ, nemám rovnaké skúsenosti. Napr. Florina na drôtenke mi málo rodí, navyše vďaka spomínanej podložke väčšinu plodov zhodí. Podobne Melodie, tú som prevrúbľoval Topazom, ale ten má tiež dosť bujný rast, takže o pár rokov vyrástla palmeta ako hrom, ale plodov iba niekoľko. Zato s jablkami Melodie o priemeru 10 cm môžem ísť kľudne na výstavu.laugh Všeobecne u odrôd plodiacich na dlhom dreve (Lord Lambourne, Rubín, Bohemia...) je problém pestovanie na drôtenke, kratším rezom sa pripravujete o kvety. Opačným príkladom je chutná a málovzrastná Rozela. Tento rok mi vrúble Rozely ukázali prvé plody. V mojích nížinných podmienkach však bude Rozela bohužiaľ dozrievať zrejme už na jeseň. Neskoré zimné kultivary majú pre záhradkára väčšiu hodnotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.214 (?), 7.8.2013 11:57

Ano, každá odrůda chce svoje. Hodně závisí na podnoži a půdních podmínkách. Každý strom reaguje po svém, roste prostě jinak. I v jedné zahradě dva stromy stejné odrůdy mohou růst úplně jinak. Léty se snažím řídit se citem, U mně platí. Jestli chci udržet bujněji rostoucí odrůdu udržet v rozumných mezích, řežu několikrát v roce, hlavně zazelena i po menších částech. Odrůdu, která rodí na dlouhém dřevě řežu hlavně letním řezem. Odrůdu, která roste málo, řežu v zimě a více. (350 m n.m., pod horami Beskyd). S pozdravem, Tom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 208.154 (?), 7.8.2013 21:55

Zdravím Vás Tome! Bez vzťahu a citu k pestovaným kultúram by sa zrejme úspešne pestovať ani nedalo. Niekedy ale prídu problémy napriek skúsenostiam. Príroda nás stále prekvapuje. Razantný zimný (predjarný) rez aplikujem tam, kde mala jabloň v uplynulej sezóne malé prírastky vďaka bohatej úrode. Príkladom je Pinova. Bujnejšie a menej rodiace odrody sa musia tiež rezať, inak byste neudržali hrúbku ovocnej steny. Snažím sa u nich presúvať hlavný rez na jún a opakovane- v závislosti na prírastkoch- počas leta. Každé zakrátenie však vedie k zahusťovaniu korún a zhoršeniu prístupu svetla a vzduchu k plodom. Zakracujem alebo odstraňujem hlavne kolmo rastnúce zelené výhony. Okrem rezu používam aj vyväzovanie letorastov k drôtom, aby som zmenil uhol rastu a spomalil tok miazgy. Napriek tejto starostlivosti ma niektoré sorty na MM104 "odmieňajú" padaním plodov. V tomto roku padaniu napomáha nielen rýchlosť rastu v horúcom počasí, ale zrejme aj sucho. Pestovať stenu na drôtenke v malej záhradke, vysadenú z viacerých odrôd, veru nie je žiadny špás. Kto neverí, nech sám skúsi. Kto skúsil, poteší nás svojími skúsenosťami. Voľné tvary korún sú menej problémové. Na druhej strane hrdlačiť v niekoľkoárovom sade by sa mi tiež nechcelo, na drinu mi stačí 230- hlavový vinohrad. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika