Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.124 (?) 
29.3.2014 7:41

Zdravím Vás paní Daniela!

Váš zápal pre ovocné kultivary viem veľmi dobre pochopiť. Tiež som predvlani vysadil stromček ebenovníka (Nikitskaja bordovaja) do trávnika za domom. A vlani zas Schneiderovu chrupku na podložke Gisela5. Okrasná časť pomalúčky ustupuje úžitkovej. Ale niekde to predsa len musí mať hranicu. Inak sa za chvíľu namiesto behania či váľania po trávniku budeme predierať ovocným pralesom.laugh Treba myslieť aj na vnúčence...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 8.4.2014 20:30

Z dnešní ochutnávky pozdních odrůd.
Admirál - nevadne, zatím se nekazí, dužnina chruplavá, stále hodně šťavnatá, slupka dobře stravitelná.
Benet - nevadne, dužnina tuhá, už méně chruplavá, oproti Admirálu i méně šťavnatá, konzistence dužniny připomíná Rubín na konci ledna, slupka dobře stravitelná.
Shalimar - nevadne, dužnina tuhá, už méně chruplavá, pro ženskou část rodiny spíš sladší chuť, pro mě je chuť navinulejší, slupka dobře stravitelná.
Sirius - nevadne, více šťavnatý, asi jako Admirál, dužnina chruplavá, ale ne už tak tuhá, chuť už spíše sladší než navinulá, slupka dobře stravitelná, první dva plody se začaly kazit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 8.4.2014 22:33

Z odrůd, které uvádí pan Václav nemám nic. sad , takže se musím spokojit s obyčejným Topazem. Kupodivu ve sklepě stále "drží", ale jistě již ne dlouho. Navinulejší chuť je výhodou, protože se to rovná chuti osvěžující a nahrazuje to už horšící se konzistenci dužniny, která už místy "kapku" měkne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 9.4.2014 16:50

Paní a pánové, mám bedínku Topazů od pana Tondy (jižní Morava) a tuto odrůdu jím tuto "zimu" poprvé. A moc nám chutná. Opravdu MOC, protože jsme celá rodina naladění na Rubín. Ale co musím zde vyzvednout je kondice jablek. Jsou jako utržené před týdnem, některé před měsícem.

Tak nádherně šťavnaté a osvěžující... Díky pane Tondo, díky páni šlechtitelé.

Tibor z UH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 12.4.2014 7:54

Skladovatelnost odrůdy je jistě podstatné. Neméně důležitou roli hrají skladovací podmínky - teplota, vlhkost a cirkulace vzduchu ve sklepě. Tiše závidím kamarárovi sklep, v němž mu na podlaze stojí spodní voda. Chodit pro jablka po kamenech je výkon hodný kaskadéra, ale svěžest jeho jablek jakou má ještě v červnu, nedosáhnu ani po Vánocích. Svou roli hraje i poloha, tvar stromu a doba sklizně. Znamená nto tedy, že zkušenosti jednoho pěstitele s trvanlivostí odrůdy jsou nepřenosné. Konspirace o agentech šlechtitelských firem je samozřejmě úsměvná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.4.2014 19:08

Náhodou jsem dnes ve sklepě narazil na dva plody Topazu, které byly v mnohem lepší kondici, než ty o kterých jsem psal minule. Byly pevnější a šťavnatější. Škoda, že nemohu Topaz porovnat se Siriusem, ale jinak se skláním před takto trvanlivou a chutnou rubínovou odrůdou jako je Topaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 18.4.2014 13:14

Z dnešní ochutnávky.
Admirál, nevadne, některé plody se už začaly kazit. Dužnina stále dostatečně šťavnatá a chruplavá, slupka dobře konzumovatelná.
Melroze, nevadne, nekazí se, dužnina o poznání méně šťavnatá a chruplavá než Admirál, ale stále velmi dobrá a dobré kozistence, slupka o trochu hůře konzumovatelná.
Starkresa, nevadne, nekazí se, dužnina tuhá, ale o něco méně chruplavá a šťavnatá, než obě předešlé odrůdy. Slupka opravdu pevná a tudíž hůře konzumovatelná.

V letošním roce mají z loňské sklizně u mne nejlepší skladovatelnost Melroze (z plné bedýnky jsem vyhodil v lednu jeden nahnilý plod, jinak nic), Starkresa (žádný plod se dosud nezkazil, ani ten otlačený mezi kůlem a kmínkem). Opal - u něho jsem však sklidil jen pár plodů.
Pořadí skladovatelnosti se s každým ročníkem trochu mění, navíc Admirál a Starkresa měly první úrodu, Starkresa  velmi bohatou, takže to letos na ní bude znát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 19.4.2014 18:17

Také jsme dnes degustovali s rodinou pozdní odrůdy jablek a tady je naše hodnocení:

Admirál-výborná chuť, svěží,šťavnatá dužnina, nevadne,slupka nevadí.

Shalimar-svěží, chuť výborná, dužnina chruplavá, šťavnatá,slupka nevadí, nevadne.

Topaz, Topaz Red-výborné jablko, chuť velmi dobrá, svěží,nevadne.Není rozdíl v chuti u obou odrůd.Slupka nevadí.

Kanzi-zajímavá chutˇpo jižním ovoci, svěží,nevadne, dužnina chruplavá, slupka nevadí.

Jazz-velmi pěkně voní, chutˇvelmi dobrá, dužnina slabší-moučnatí, končí.

Goldstar-velmi dobrá chuť, sladší,dužnina chruplavá, šťavnatá,nevadne, slupka nevadí.

Pink Lady-chruplavá dužnina, svěží,nevadne, chuť velmi dobrá, vadí silnější slupka.

Meteor-chuť velmi dobrá, dužnina svěží, nevadne,slupka nevadí.

Valašská reneta/H-500/-chuť velmi dobrá, svěží dužnina chruplavá, slupka nevadí.

Rubimeg-chuť velmi dobrá, dužnina svěží, chruplavá, nevadne, slupka nevadí.

Fuji, Granny Smith a Breaburn-moučnatí a podle toho vypadá také chuť.Už jsme nehodnotili.

Luna, Sirius,Opal a Heliodor-začaly také moučnatět, ale v chuti vypadá vypadá z těchto žlutých jablek nejlépe Luna..Orion je také velmi dobrý, ale už je na něj pozdě. 

Starkresa, Melrose a Melrouge-zde se shodujeme s hodnocením p.Vinšálka.S ohledem na velké množství jablek ve skladu jsem měl také velmi malé ztráty při jejich skladování.

           Jižní Morava       Tonda  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 25.4.2014 15:08

Z dnešní rodinné degustace OPAL,  SHALIMAR,  SIRIUS.

Opal, sladší, dužnina tuhá, ale už méně chruplavá a méně šťavnatá.
Shalimar, dužnina tuhá, o poznání už méně šťavnatá a chruplavá než posledně, slupka z těch tří nejlépe konzumovatelná.
Sirius, dužnina tuhá, dosti šťavnatá, s kyselinkami a stále ještě dostatečně chruplavá.

Pořadí v hodnocení v rámci rodiny bylo naprosto rozdílné. U sestileté vnučky to vyhrál Opal, u vnuků 12 a 20 let vyhrál Shalimar, u dospělých to bylo napůl, Sirius i Shalimar. Hodnocení 13 leté vnučky neberu příliš vážně, její filosofie je - dobroučké jablíčko=červeňoučké jablíčko, tedy Shalimar měl za jedna.
Já preferuji více šťavnatá jablka, u mě vyhrál Sirius.
Ve skladovatelnosti letos vede Melrose se Starkresou, ale už nemám ani Admirál, ani Opal. Goldstar se kazí a už také vadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?), 25.4.2014 20:30

Díky za velmi cenné informace. Myslím, že nejen mně budou sloužit při budoucím rozhodování, které z pozdních zimních odrůd zvolit při výsadbě.

Nějaké favority již mám.cheeky

Velmi obdivuhodné je též spektrum odrůd hodnocených panem Tondou! Mám několik dotazů - Vaše poloha, podnože, kolik roků je pěstujete a jak je to s odolností Kanzi a Jazzu ke strupovitosti? Mohl byste jejich chuť (zejména obsah kyselin) porovnat s rodičovským Braeburnem?

Díky, s pozdravem Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika