Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení



host - 63.39 (?)
18.11.2012 13:22

Mne sa osvedcil Angold. Vyborna je Otava aj chutou, aj skladovatelnostou, taktiez dobry je Topaz. Asi 230mnm.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 189.156 (?), 17.11.2012 21:14, zobrazeno: 134888x

Dobrý den. Rád bych vyvolal diskuzi na téma pozdně zimních rezistentů. Dílčí názory na jednotlivé odrůdy zde jsou, ale přece jen né pohromadě. Jde mi o zhodnocení jejich chuti, pěstitelských vlastností (negativních i pozitivních) a době skladování. Jak všichni víme, literatura se různí, vesměs více chválí než kriticky hodnotí. S řadou odrůd už je několikaletá zkušenost - neváhejte se s námi o ni podělit - i v průběhu roku, jak začnete koštovat. P.S.: Ať vím, čím mám na jaře obohatit zahradu.wink Namátkou (i kvůli následnému vyhledávání): Merkur, Admirál, Otava, Goldstar, Meteor, Opal, Shalimar, Sirius, Orion...

Za mě:

Goldstar: poloha 380m.n.m., J-TE-E, letos první úroda. V porovnání s ostatními odrůdami v řadě mohu říci: odrůda je plodná, chutná velmi obalečům, trpí fyziologickou skvrnitostí. Chuť špičková - zvláštní aroma, plody šťavnaté, chruplavé, pro mě letos č.1. Vlivem poškození plodů skvrnitostí tyto uzrály dříve (4ks)..

Další zaplodí v příštích letech.

Zdraví Mittwoch

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 18.11.2012 0:13

Ono je dnes už asi trochu troufalé hovořit o rezistentech poté, jak vypadá např. Selena aj. 

Z Vašeho seznamu mi zatím zarodil jen Goldstar a s Vašim hodnocením souhlasím, ale přidal bych Rozelu a Topaz, které u mne zatím netrpí fyziologickou skvrnitostí jako Goldstar (ten ji u mne zezačátku taky neměl...). Jen u těchto odrůd nomohu posoudit skladovatelnost, protože ta trocha byla u nás snědena dříve, než se dalo cokoli posuzovat wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 9:23

Z pozdně zimních odrůd je pro mne abolutní špička v pořadí: Sirius, Goldstar, Otava, Opál a  ke kvalitním ještě lze přičíst i Melroze (není to však rezistent).

Z 11 letého vřetene Goldstaru pravidelně sklízím 30 kg kvalitních plodů (mimo loňska), i když je pravda, že je náročný na hnojení Ca.

Výborná Rozela se s nimi ve skladovatelnosti nedá vůbec srovnávat. Podobně Topaz, ve velikosti plodů i skladovatelností za nimi zaostává, i když je pravda, že třeba Otava také neoplývá velikými plody.

Dosud mi nazaplodily odrůdy Admirál a Shalimar, které šlechtitel deklaruje jako květnové.

Podobně holovouské odrůdy Andera a Benet mi také ještě nezaplodily i v důsledku loňského a letošního mrazu. Dostatečné zkušenosti zatím nemám také se Starkresou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 18.11.2012 11:19

Po letošním kalamitním květnu mohu jen pokyvovat hlavou a říkat, že ten Angold docela ujde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.39 (?), 18.11.2012 13:22

Mne sa osvedcil Angold. Vyborna je Otava aj chutou, aj skladovatelnostou, taktiez dobry je Topaz. Asi 230mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.140 (?), 18.11.2012 17:12

Zdravím, rád bych se nechal inspirovat, rovněž plánuji obohatit zahradu. Zatím se mi jeví ze žlutých nových nejlépe Sirius, a z červených Admirál, ač roste silně a budu ho muset dát na slabou podnož. Máte někdo zkušenosti s Merkurem a Orionem? Jsou chuťově zajímavější? Také by mě zajímal názor na Fragrance-měl jsem dobré reference z výstavy. děkuji david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 21:25

Letos jsem sklidil svou první úrodu plodů Fragrance (menší košík) a - zatím zklamání. Plody nikoliv červené, ale žluté, jen s růžovým líčkem.

Při první degustaci začátkem listopadu dužnina byla měkká a moučnatá a jen trochu šťavnatá.Zítra budeme v rodině chutnat další plod a vždy po 14 dnech další plody. I když si myslím, že je to zbytečné.

Prostě sklidil jsem něco jiného, než deklaruje šlechtitel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 189.156 (?), 18.11.2012 21:54

Děkuji všem za první ohlasy. Těší mě, že je Sirius tak vysoce hodnocen - při loňské dugustaci (ne mých vlastních plodů) byl mým osobním vítězem. Ještě že jej už mám na J-TE-E a i A2. Jsem zvědav, jak se na ní bude chovat. Vzhledem k 3n to bude časem asi strom jako stodola...

Doufám, že se někdo vyjádří i k Admirálu či Shalimaru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.11.2012 22:36

Když jsme u hodnocení pozdnějších odrůd, tak jsem zapomněl na další holovouskou novinku- Andego. A zde zase musím říci, že jsem docela příjemně překvapen. Ale je to také první úroda, a tak nemohu nic říci třeba ke skladovatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 18.11.2012 22:35

Sklidil jsem první úrodu Siriuse na přeroubovaném Glosteru.Nechávám jablka řádně dozrát do konzumní zralosti.První jablka byla obrovské velikosti.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika