Pozdně letní jabloň - určení odrůdy



Stránky: 1,  2   
host - 191.123 (?) 
1.9.2015 9:35, zobrazeno: 13678x

Dobrý den,

nevím si rady s určením odrůdy naší jabloně. Světle zelená jablka s výrazným světle červeným žíháním (na osluněné straně) mají spíše hranatý tvar, dozrávat začínají právě nyní - většinou tedy v první polovině září. K uskladnění se moc nehodí, vydrží jen pár týdnů. Po nakrojení nehnědnou, nehnědne ani z nich vyrobený mošt. Dužina je křupavá a šťavnatá, na slupce lenticely.  Má sklony k přeplozování, bez probírky je obsypán menšími plody, při probírce dosahují plody standardní velikosti. Netrpí strupovitostí, padlí jsem rovněž nezaznamenal, stromek u nás není "přikrmován" žádnou chemií.
Pokud by pomohla informace, jabloň byla zakoupena někdy na začátku devadesátých let (91/92/93) u Starkla.

Bohužel se pod stromem v zimě usadili hlodavci a strom sice žije, ale strádá. S roubováním nemám žádné zkušenosti, raději bych si do budoucna pořídil už "hotový" strom. Odrůdu se mi ale nepodařilo identifikovat. Pokud mi můžete pomoci, budu velmi rád.

Děkuji a zdravím,

neznámá pozdně letní jabloň
neznámá pozdně letní jabloň
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 1.9.2015 10:55

James Grive?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 1.9.2015 11:21

Nejsem odborník na určování odrůd, ale jestli je slupka mírně mastná, tak bych také usuzoval na James Grieve, možná i s přívlastkem Red.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 1.9.2015 19:08

Mám možnost srovnání se sousedovou "James Grieve Lired" (podle štítku lired, nevím jestli to je správně, nebo špatně označeno - štítek je psán ručně). JG nemá vystouplé lenticely a je více "mastnější" než toto jablko. Je možné, že by jiná verze James Grieve, třeba ta původní, byla v tomto odlišná, nebo se liší opravdu jen barvou? Zrají opravdu ve stejné době...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 1.9.2015 19:11

Zase na druhou stranu, když se dívám na fotky na internetu, na James Grieve by to asi docela sedělo. Nakonec, nemůžu s jistotou říct, že sousedova jabloň není nějaký "podvrh"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 1.9.2015 20:47

James Grieve má několik mutací takže sousedův Lired může být v pořádku a podle vašich fotek by se mohlo jednat o mutaci JG Red, původně nazývanou Erich Newmann Rotter James Grieve. Nebo by se mohlo jednat o mutaci Rosamund, která se podle pomologického popisu vyznačuje hvězdičkovými lenticelami a živějším červeným vybarvením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 1.9.2015 21:57

JG Red zraje o chlup (asi o 5 dní) později než "originál" JG a je o něco kyselejší. Měli jsme obě.

ps - vyhrabala jsem staré Starklovy katalogy, v r.1993 měl v nabídce z jabloní sklízených v září James Grieve, Prima, Desert. JG Red nemá ani v dalších letech.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.123 (?), 1.9.2015 22:28

Zítra požádám o vzorek na chuťové porovnání... Nicméně ta má, hledaná jabloň má chuť sladkou a kyselost se neprojevuje ani u méně zralých plodů (ty jsou moučně nijaké, ale ne kyselé).

Stromky u Starkla kupovali rodiče v době mého dětství, dostal jsem se ke všem odrůdám kromě jabloně. Místa mám tak akorát na jeden zákrsek. Možná, že nakonec bude opravdu jednodušší naučit se roubovat :-)

O Primě a Desertu se pokusím něco najít, pokud by to mohly být ony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.72 (?), 1.9.2015 23:21

Já bych řekl podle foto že to bude odrůda Celeste skuste dát foto ze stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.123 (?), 2.9.2015 14:11

Dnes jsem to naše jablko porovnal s James Grieve Lired a poměrně se, dle mého názoru, liší. Ačkoliv je hledaná jabloň letos slabší a má plody obecně menší, ve srovnání s JG jsou jablka jednoznačně nižší, zploštělejší. JG má kyselejší chuť, zatímco hledané jablko více sladkou a především tvrdší, více křupavou. James má navíc hladkou, lesklou slupku, zatímco hledané jablko ji má matnou se zmiňovanými vystouplými lenticely. 

Nejsem schopný posoudit odlišnosti ostatních mutací Jamese Grieveho, nicméně tato konkrétní se dle mého názoru dá srovnávat jen možná v barvě a době zrání, jinak odrůdy chutnají odlišně.

Vidím, že hledání je pro začátečníka hodně náročný úkol :-)  Odrůda Desert se mi zdá rovněž jako vhodný kandidát, u Primy už asi moc ne. Tak asi budu muset vymyslet jinou cestu, jak stromek uchovat na další roky :-) Moc vám děkuju za věnovaný čas.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika