Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 2019



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?)
29.5.2019 20:34
Podľa signalizačných správ je na postrek proti obaľovačovi jabloňovému (správny slovenský názov je plodokaz jablčný) ešte čas. Zdá sa, že obaľovač/plodokaz nečíta signalizačné správy... Na fotkách sú plôdiky jablone, ktoré mi dnes poskytol kolega-záhradkár zo svojej záhrady. Vnútri plodov boli vypasené larvy. Vzhľadom na priebeh počasia v posledných týždňoch je takáto včasná aktivita tohto škodcu prinajmenšom nečakaná a prekvapujúca. IH




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 5.5.2019 14:13
Pán IH netuším čím som vas tak rozuril. Čo sa týka počasia a strupovitosti tak ja tam vidím prepojenie na plesňové choroby jabloni pretože napádanie listov je účinnejšie keď je vonku 10 stupňov a 80% vzdušnú vlhkosť čo je veď sa pozrite von oknom a iné napádanie je keď je 20% vlhkosť a 25 stupňov a svieti slnko rok 2018. Tak rok 2019 bude určite náročnejší na použitie fungicidov. Pán IH sledovanie listov zo spodnej strany dokážete strupovitost monitorovať tým že uvidíte micelium strupovitosti sivohnedych skrvn V rannej fázi dokážete strupovitost zastaviť. Kde ste sa dočítal že chcel som použiť ten istý postrek to neviem ja som napísal že prvý je zato a druhý bude siliť. A čo sa týka slivky striekal som ju proti piliarke slivkovej po odkvitnuti s prípravkom karate+ zeon. Na vlastné oči som videl ako z kalycha kvetu viliezaju larvy piliarky a chaoticky liezli hore dole po kvete NA VLASTNE OČI PS za pravopis sa ospravedlňujem som iba človek a rukám do stroja
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 5.5.2019 14:51
Lajči, neberte to zle. V prvom rade: hovorme o chrastavitosti (strupovitost je český výraz). Ak sa už chrastavitosť na listoch objaví, môžete si už len pískať. Boj proti nej je predovšetkým záležitosťou prevencie (odporúčam prečítať si príspevky napríklad Kukyho na túto tému). A len tak mimochodom - teraz prší (poriadne) prvýkrát od zimy... Vaša prognóza na rok 2019 je na úrovni veštenia z kariet. Čo sa týka piliarky - je zrejmé, že o jej vývojovom cykle absolútne nič netušíte. Samičky pilarok kladú VAJÍČKA do kvetov sliviek, z vajíčok sa asi po 14 dňoch (podľa počasia) liahnu larvy, ktoré potom vyžierajú mladé plôdiky sliviek (jedna larva môže poškodiť aj viac plodov). Plody sliviek s larvami predčasne opadávajú, larvy zalezú do pôdy, kde sa pred zimou zakuklia a ďalší rok na jar pred kvitnutím sliviek vylietajú zo zeme dospelé piliarky. Tie sa pária a samičky potom zasa do kvetov nakladú VAJÍČKA (nie larvy, nie sú živorodé!). A vývoj vajíčka v larvu zasa trvá cca 14 dní. Ak robíte postrek v čase kvetu alebo dokvitania (sic!) - žiadne larvy piliarok tam ešte nemôžu byť. A na záver: čo myslíte tým názvom postreku "karate + zeon"? Čo je to ten Zeon, aká látka? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lajci - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 4.22 (?), 5.5.2019 13:37
Ja som 351 m nad morom a napadnutie šampiona som mal dost silné strupovitostou v 2017 AV 2018 to bolo lepšie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 7.5.2019 21:46
Tak dnes Mythos + Talent. Má pršet. Do konce května to vidím na ještě dva postřiky proti padlí a strupovitosti a bude konec fungicidních postřiků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 16.5.2019 21:19
V minulých dnech byly mimořádně ideální podmínky pro rozvoj strupovitosti. Pršelo. Proto jsem dnes použil relativně nový přípravek proti strupovitosti a padlí SERCADIS v kombinaci s přípravkem TALENT, tj. podobná to kombinace, jako pro zahrádkáře nedostupný přípravek DAGONIS, který obsahuje SERCADIS s přípravkem SCORE.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 21.6 (?), 16.5.2019 22:31

taktak, pršelo a pršelo. Vzhledem k tomu, že na nerezistentech mám po loňském přeplození p*d, tak jsem to symbolicky špíchnul bioKumulusem., Spíše mně trápí meruňky, kterých by mohlo být moře a příznaky strupovitosti mají už nyní. Za měsíc budou zralé a tak nechci systemiku s dlouhou OL.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 23.5.2019 20:02
Dnes jsem koukal do okolních neudržovaných zahrad a strupovitosti je hodně, padlí je jen sem tam. Stříknul jsem dnes Mythos + Talent. Takže fungicidy asi už letos naposledy. Listy mám čisté. Předevčírem se laplo asi 20 obalečů jablečných. Ale je chladno, na postřik je čas.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.1 (?), 23.5.2019 21:04

Dobrý den,

sice nemám problém s jabloní, ale trápí mě kdoule. Má jakoby ožrané okraje listů a ty pak zkrabatí a okraj zhnědne. Nikde ani larvička, muška nebo brouk, celý strom jsem prolezla křížem krážem, takže s největší pravděpodobností to bude něco jiného. Nenapadá vás někoho co by to mohlo být? Ještě dodám, že stromek má 1m v okolí bez plevelu a na jaře jsem zaryla koňský hnůj jako každý rok a navrchu je sláma jako mulč.

Děkuju za případné reakce

Kateřina


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.122 (?), 29.5.2019 20:34
Podľa signalizačných správ je na postrek proti obaľovačovi jabloňovému (správny slovenský názov je plodokaz jablčný) ešte čas. Zdá sa, že obaľovač/plodokaz nečíta signalizačné správy... Na fotkách sú plôdiky jablone, ktoré mi dnes poskytol kolega-záhradkár zo svojej záhrady. Vnútri plodov boli vypasené larvy. Vzhľadom na priebeh počasia v posledných týždňoch je takáto včasná aktivita tohto škodcu prinajmenšom nečakaná a prekvapujúca. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 29.5.2019 20:57

Zaujímavé, naozaj je ešte dosť chladno. Nemôže to byť poškodenie piliarkou? Na jednom obrázku sa zdá, že vyhryzená dutina smeruje až do jadrovníka, resp. z jadrovníka von.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika