Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatka a obaleč na jádrovinách 2015



host - 209.89 (?)
20.6.2015 0:04

Ono je všeobecně dost těžké radit něco konkrétního. Někomu třeba roste A2 stejně jako semenáč a na jiné zahradě je M26 zakrslá jako M9. Jak jsem psal stromek si tvoříte hlavně vy a to řezem, hnojením atd. Dávno již nečtu poučky o kolik procent roste M26 více než M9 atd.. Mé zkušenosti z mé zahrady se vždycky liší od těch co někdo napíše na internet. Nejlepší je každý den zahradu obejít, sledovat a učit se.

Mám třeba dvě jabloně Orion na M26 a už nyní mají 80cm přírůstky. Je to ale triploidní odrůda, které rostou bujnějí než normální - diploidní. Další triploidy jsou např. Blenheim, Boskoop, Jonagold...

Abych to zkrátil: Být vámi, tak volím MM106 nebo M26 popř. i A2 u které se uvádí, že dobře koření ovšem roste již o něco více. MM106 je prý i do kamenitých půd, ve vlhkých trpí krčkovou hnilobou, je ale odolnější proti vlnatce krvané než klasické M podnože - ale nic z toho ověřeno nemám.

Zaleží taky na kombinaci podnož a odrůda. Třeba rubinola roste silně a jiná odrůda slabě - to ale může být u vás na zahradě úplně jinak!!

To jestli roste jabloň do šířky nebo ne je dáno hlavně řezem ale je pravdou, že každá odrůda má taky jiný úhel odklonu větví. Třeba matčino má malý úhel, takže hůře obrůstá plodonoši a tím pádem méně plodí, třeba rubín má velký odklon.Pokud budete zasazené stromky řezat na vnější pupen, větve půjdou více do šířky, ale si pomáhat i letním řezem, tj. zaštipováním zelených nezdřevnatělých výhonu.

U podnoží platí, čím větší kořenový systém, tím by měl být strom méně náročný na vláhu a pravidelné hnojení.

Jan Kratochvíl

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 12.6.2015 20:08

Co znamená tristní či žádná? U 6 letých stromků musíte sklízet bedýnky jablek, sklízíte jablka nemocná (řervivám strupatá),nebo skutečně žádná? Pak by asi byl problém jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mejstrik - (13) - 133.26 (?), 13.6.2015 14:35

Jablone mam pouze dve Sampion, ten hodne trpi tou strupovitosti a cervavej je taky hodne, a potom mam myslim Rubin, z neho uz sem nejaky jablka mel, bohuzel minuly rok mi terminal ulomila vichrice, a je asi dost nachylny na padli.. Jinak hruska je decimovana rzi, broskev kaderavosti a moniliovou spalou, to same merunky a svestku kazdorocne snedla pilatka a obalec. Letos co sem provedl nejake ty postriky to vypada mnohem nadejneji. Takze bez chemie jsou na tom nejlepe vlastne tresne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 94.162 (?), 18.6.2015 12:14

Připomněl jste mi mé začátky. Koupil jsem zahradu s 20 jabloněmi, pěti slivoněmi, předchozí majitel nestříkal niky ničím. První tři roky jsme něměli ani bedýnku jablek a švestky taky žádné, pak stačil postřik na pilatky a obaleče a najednou můžu vozit metráky jablek do pálenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mejstrik - (13) - 133.26 (?), 18.6.2015 20:45

Kdyz jsem je u babicky sazel bylo mi 28 let. Zahradu uz nechtel nikdo obdelavat, tak sem ji zatravnil a vysazel stromky. Na podzim se chystam vysadit na druhou pulku zahrady asi deset novych stromku, z toho asi ctyri jablone. Poradte prosim nejake dobre odrudy. Druha pulka zahrady je velka asi tak 20x15, tak nevim jake podnoze budou vhodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 18.6.2015 21:31

M26 - středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .Zvolil bych to, co z jabloní na uvedené podnoži dobře jde.

Vysoký strom se špatně očetřuje, nasaďte si to, co Vám v dohlednu bude nejvíce vyhovovat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mejstrik - (13) - 133.26 (?), 18.6.2015 21:54

Vysokokmeny nechci, ty dve jablone co mam jsou bud na M9 nebo na M26, po sesti letech jsou asi dva metry vysoke. Jak vysoky a siroky bude strom na podnozi M26?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.76 (?), 19.6.2015 6:18

To nelze jednoduše říct, záleží velmi na řezu a hnojení dusíkem. I z M26 může být velká koruna.

pěstování zákrsků na M9 má taky dost nevýhod. Podnož špatně kotví v půdě - vyžaduje oporu, kořeny jsou často vyhledávány hryzci, stromek je daleko náročnějsí na hnojení a vláhu - malý kořenový systém nedokáže využít tolik půdu jako mphutný kořen vysokokmenu. Může mu pak chybět voda. Kořeny VK jsou často i přes 1m hluboko a to i zarostlé v kamenném podloží, tam si dokáží lépe obstarat živiny a vláhu. Na větší zahradu bych zákrsky nevolil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mejstrik - (13) - 133.26 (?), 19.6.2015 9:45

Tak ted mam v tech podnozich pekny hokej:}}.Zakrsky na M9 asi volit nebudu, nejaky hryzce na zahrade mam. Otec ma jablon Duett tusim na podnozi MM106 a po ctyrech letech je vysoka skoro ctyri metry, do sirky moc nejde.Tak mozna neco takoveho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.89 (?), 20.6.2015 0:04

Ono je všeobecně dost těžké radit něco konkrétního. Někomu třeba roste A2 stejně jako semenáč a na jiné zahradě je M26 zakrslá jako M9. Jak jsem psal stromek si tvoříte hlavně vy a to řezem, hnojením atd. Dávno již nečtu poučky o kolik procent roste M26 více než M9 atd.. Mé zkušenosti z mé zahrady se vždycky liší od těch co někdo napíše na internet. Nejlepší je každý den zahradu obejít, sledovat a učit se.

Mám třeba dvě jabloně Orion na M26 a už nyní mají 80cm přírůstky. Je to ale triploidní odrůda, které rostou bujnějí než normální - diploidní. Další triploidy jsou např. Blenheim, Boskoop, Jonagold...

Abych to zkrátil: Být vámi, tak volím MM106 nebo M26 popř. i A2 u které se uvádí, že dobře koření ovšem roste již o něco více. MM106 je prý i do kamenitých půd, ve vlhkých trpí krčkovou hnilobou, je ale odolnější proti vlnatce krvané než klasické M podnože - ale nic z toho ověřeno nemám.

Zaleží taky na kombinaci podnož a odrůda. Třeba rubinola roste silně a jiná odrůda slabě - to ale může být u vás na zahradě úplně jinak!!

To jestli roste jabloň do šířky nebo ne je dáno hlavně řezem ale je pravdou, že každá odrůda má taky jiný úhel odklonu větví. Třeba matčino má malý úhel, takže hůře obrůstá plodonoši a tím pádem méně plodí, třeba rubín má velký odklon.Pokud budete zasazené stromky řezat na vnější pupen, větve půjdou více do šířky, ale si pomáhat i letním řezem, tj. zaštipováním zelených nezdřevnatělých výhonu.

U podnoží platí, čím větší kořenový systém, tím by měl být strom méně náročný na vláhu a pravidelné hnojení.

Jan Kratochvíl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 1.7.2015 11:44

Myslel jsem, že první vlna je pryč, ale za minulé dva dny jsem ulovil 26 samců obaleče. Asi druhý vrchol první vlny. Stříknul jsem Dimilinem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika