Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatka a obaleč na jádrovinách 2015



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?)
29.4.2015 11:24

Už bych počkal na dokvétání a přidal něco proti pilatce. Ale i při nakvétání lze. A když je studené počasí a jabloně kvetou dlouho, tak se ošetřuje i v době květu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 27.4.2015 16:02

a proč preferujete kontaktní nyní? Merpan mám v záloze, ale schovával jsem si ho na později vzhledem k jeho udávané nízké toxicitě. Zato mám taky, ale párkrát jsem jej použil loni a letos už vlastně v kombinaci kdy jsem použil zbytek postřiku z meruní a objevuje se rezistence. Výhodu systemického Score jsem viděl jednak v rozvádění látky do nových přírustků, zároveň i částečně eradikativní - takže bych s postřikem pár dní posečkat po ovlhčení a poměrně dlouhá OL na začátku vegetace je OK.

Samostatnou otázkou je udávaná vyšší fytotoxicita směsí více pesticidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 27.4.2015 20:54

Právě kvůli vzniku rezistence (hlavně strupovitost) a v současné době se ošetřuje jak proti padlí, tak i strupovitosti. S tou rezistencí k Zatu to nemusí být tak horké, pokud ovšem nemáte za plotem sady. A to Score bych použil zase s kontaktem nebo i strobilurinem. Ne sólo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 27.4.2015 21:50

Pokud Daník na jabloních padlí už má, nejúčinějším řešením by bylo použití některého z triazolů s kurativním a eradikativním účinkem.
Stop efekt s excelentním účinkem na padlí jabloňové vykazuje Topas 100 EC. K němu by bylo dobré přidat nějaký kontakt, třeba ten captan, ale stačil by i mancozeb, nebo i další úč. látky.
Elegantním řešením by bylo použití přípravku Clarinet 20 SC. Úč. látka fluqinconazole má na padlí výborné účinky, účinkuje i na strupovitost a pyrimethanil na strupovitost patří ke špičce (obsahuje ji také Mythos).
Score na padlí účinkuje, samozřejmě také, ale předchozí dva přípravky ho předčí. V případě strupovitosti to je obráceně.

Strobiruliny samozřejmě na padlí účinkují velmi dobře, ale při preventivních aplikacích.Jejich kurativní a eradikativní účinnost oproti triazolům je výrazně slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 27.4.2015 22:23

Clarinet jsem používal před mnoha lety, potom nebyl v malém balení, a tak jsem přešel na samotný Mythos a k němu triazol nebo strobilurin. Ani nevím, jaká je situace dnes. A všechny tyto varianty fungují. Letos se mi povedlo padlí úplně potlačit. Vždy se na Idaredech našel nějaký ten pomoučený lístek, ale letos zatím ne. Je ale možné, že se ještě něco objeví. Dnes Idaredům rozkvetly všechny květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 28.4.2015 9:34

S tím padlí si zatím hlavu nelámu - pokud jsou to 2 větvičky, tak je vylomím a zlikviduji. Bylo to na Jonagoldu a Topazu, který u mne na padlí dost trpí na to, že má být "málo citlivý".

Spíše chci dodržet letos důsledně jarní postřiky na strupovitost (což je na Jonagoldu nutné) od čehož si slibuji menší nutnost postřiků později na vyvíjející se jablka. Snad. A když už tak použít postřik, který pořeší i padlí. Jako bývalý odpůrce postřiků jsem bohužel musel konstatovat, že uprostřed čtvrti RD se zahrádkami, kde má prakticky každý na zahradě nějaké neošetřené, přehuštěné moniliózní či strupovité koště, to bez chemie zcela nepůjde.

Captan mám, Topas nikoli. Asi mám Talent, Zato, Merpan, Score, Dithane, Discus, Cu, Syllit, Thiram, síru...

Fuj, jak to čtu, pomalu bych ta jablka nejedl... ale to tam fakt všechno nechci dátblush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 29.4.2015 8:30

...a ještě mě napadl dotaz na chemické experty jak s postřiky na padlí a strupovitost nyní, když jabloně u nás rozkvétají?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 29.4.2015 11:24

Už bych počkal na dokvétání a přidal něco proti pilatce. Ale i při nakvétání lze. A když je studené počasí a jabloně kvetou dlouho, tak se ošetřuje i v době květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.162 (?), 29.4.2015 12:03

Tak zkušenosti z terénu jsou ale zcela jiné, někdy si říkám, že sadaři by měli mít nějakou licenci, jako mají rybáři nebo myslivci. Považte dva příklady:

V půli května sedím s kamarádem a povídáme si:

K: Měl bych už taky postříkat, všichni už to skoro mají.

J: No, a čím a proti čemu budeš stříkat?

K: Proti nemocem, mám tam Calypso.

J: Calypso není fungicid, to ti na strupovitost nepomůže.

K: Já nic jiného nemám, tak si vezmu toto.

Další příklad je můj soused, který minulý týden na otázku jestli už má postříkáno na strupovitost odpověděl, že už dvakrát. Ptal jsem se, proč dvakrát, vždyť je sucho. On však má soupravu Zdravé jablko, tam je rozepsán plán a ten on beze zbytku dodržuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 29.4.2015 17:55

Já v době květu některé odrůdy určitě ošetřovat budu. Především proti chorobám kalicha a jádřince i strupovitosti. Počasí těchto dní u nás i jeho prognóza těmto chorobám zatím nahrává.
Jabloně však jsou dosud ve fázi růž. poupě, některé odrůdy (Opal, Deliga a další) mají ještě zel. poupě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 29.4.2015 20:14

Já tradičně až těsně po odkvětu Idaredů (už opadávají) vše. Takže něco bude ještě dokvétat. Choroby kalicha a jádřince jsem zatím nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika