Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
15.6.2018 12:25

Loni jsem ochranu proti strupovitosti tradičně vypouštěl a postižení bylo poměrně velké. I s ohledem na fakt, že úroda byla relativně malá, byly ztráty citelné.
   Letos byla u nás v době kolem kvetení perioda bez deště dlouhá, takže (opět bez ochrany) je postižení zcela minimální. Navíc násada je obrovská. Ovšem, jak známo, zajíci se počítají po honu. Zatím to vypadá, že větší problém, než s chorobami, bude - co s těmi všemi jablky...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 2.6.2018 22:09
Dnes jsem protrhával jablka a náhodou jsem objevil na jednom plodu vajíčko obaleče. Krásně prosvítal načervenalý kroužek a s lupou se dala rozeznat i hlavička. Takže zhruba v pondělí by mohlo začít líhnutí, ideální čas postřiku!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 34.212 (?), 3.6.2018 10:15
KUKY, nevěříte tří týdenní účinnosti Integra? Včera jsem zaznamenal 6 chycených samečků za dva dny. Používáte lapače i na Obaleče švestkového?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 3.6.2018 11:19

Tři týdny se mně zdá moc, tak dva. To moje vajíčko bylo pravděpodobně nakladeno na plochu ošetřenou Integrem, a přesto se vyvíjelo. Určitě záleží na pečlivosti provedení postřiku. Integro nemá systémové účinky. Ale třeba by si vylíhlá housenka lízla kousek vedle. Než se začne zavrtávat do plodu, tak "okusuje" listy. Obaleče švestkového nesleduju, stříkám obvykle kolem 10. července. Letos to bude o týden, 10 dnů dříve. Jabloně jsem chtěl teď stříkat Integrem, ale zjistil jsem, že ho už nemám. Tak dám Mospilan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 14.6.2018 17:10
Dobrý den pane Kuky, kdy vidíte vhodnou dobu na postřik proti obaleči vychodnimu a sveskovemu? Díky. Happy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 14.6.2018 22:49
Dobrý den, s obalečem východním naštěstí nemám zkušenost, nestříkám proti němu. Proti obaleči švestkovému stříkám, pokud je normální průběh počasí, zhruba 5. - 10. července. Letos bych to viděl už kolem 20. června. A za 10 dnů bych postřik zopakoval. Lapač na obaleče švestkového nepoužívám, na obaleče jablečného ano. Jablka považuji za důležitější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 73.140 (?), 15.6.2018 11:18

Nazdar ovocníci

Letošní tlak strupovitosti na jádrovinách je u mě velmi silný.Oproti minulým letům hodně prší + vysoké teploty = prádelna.Nejvíce napadeny jsou Bohemia, Spencer, Delikates, Elstar, Šampion, Melrose a Beni Shogun.Překvapivě lépe odolávají Braeburn, Kanzi, Mantet a Lobo.Nemá to logiku, vyznejte se v tom.Výborně vzdoruje jako vždy Rozela, Matčino a Akane.Naproti tomu na Orionu jsem pár lístků už také našel.Ošetřovat nebudu.Eliminace proběhne otrháním nakažených listů.Není to zase tak masivní díky postřikům.

Padlí se vyskytlo v první polovině jara ve větším měřítku na Jonathanu - řešeno ostříháním nakažených letorostů.

Mšice jsem zatím řešil ostříháním napadených částí letorostů a rozmačkáním.Už jsem to tu psal Cherry Cox. je letos při tlaku mšic opět bez napadení.Dlouho to sleduji a nemám vysvětlení. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.6.2018 12:25

Loni jsem ochranu proti strupovitosti tradičně vypouštěl a postižení bylo poměrně velké. I s ohledem na fakt, že úroda byla relativně malá, byly ztráty citelné.
   Letos byla u nás v době kolem kvetení perioda bez deště dlouhá, takže (opět bez ochrany) je postižení zcela minimální. Navíc násada je obrovská. Ovšem, jak známo, zajíci se počítají po honu. Zatím to vypadá, že větší problém, než s chorobami, bude - co s těmi všemi jablky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.6.2018 15:30

Strupovitost zatím dává pokoj, o mšicích se to tak úplně říci nedá. Ale dosud žádná kalamita.
   Napadá mě, že ovocné stromy musejí mít - jako každý živý organizmus - jistou imunitu. Pesticid je vlastně něco jako antibiotikum. Časté podávání antibiotik  - alespoň v živočišné říši - imunitě organizmů neprospívá. Naopak opakované kontakty s choroboplodnou noxou imunitu posílí. Jestli to platí i pro ovocné dřeviny, to si říct netroufám. Každopádně z mšicí radost nemám, ale zatím příměří. 

jabloň
jabloň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 15.6.2018 21:40

no, ta myšlenka s atb zní zajímavě, ale nějak se tomu zdráhám uvěřit. Jistě u lidí imunitě jejich časté podávání neprospívá, ale nevím, jestli je mechanismus působení fungicidů srovnatelný. A jestli něco jako imunitní reakce na strupovitost existuje. Pokud by to takto fungovalo, asi bych v Beskydech na neošetřovaném sadu měl postupně po letech získávat odolnější stromy a opak je pravdou. Aplikaci fungicidů bych spíše chápal jako vytvoření ochranného obleku v době největší infekce (kontaktní fungicidy), nebo spíše nanesení opalovacího krému (kontaktní + systemické). Problém je také, že narozdíl od atb nejsou fungicidy na strupovitost v právém slova smyslu kurativní, alébrž preventivní (snad jako když se berou antimalarika), s čímž je, bohužel, spjato jejich někdy zbytečné nadužívání v nevhodnou dobu. Do jisté míry to lze asi minimalizovat na základě předpovědí meteorolgických a infekčních tlaků.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.6.2018 22:43

Vím, že nejde roubovat humánní medicínu na ovocné dřeviny, ale jistá paralela tam být může. Není tak úplně pravda, že fungicid aplikujeme jen preventivně. My se snažíme zasáhnout přímo houbu, ovšem v době, kdy ona není vidět, resp. kdy ještě nejsou vidět projevy na listech a plodech. Postřik v době, kdy se houba na stromě vůbec nenachází (oblek, opalovací krém) by nebyl účinný nebo jen velmi krátce.
   A nejde jen o houby, jsou i škůdci. Selekční tlak pesticidů na vytvoření odolnosti škůdců adekvátní vytvoření rezistence mikrobů na ATB je znám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika