Ovocné stromky nerostou



Jana.S - (19) - 231.25 (?)
10.8.2017 23:38

Zdravím, já jsem to udělala tak, že jsem začala kolem stromů mulčovat, smíchaná usušená tráva, sláma a štěpka. Během jednoho roku se situace zlepšila o 100%, další rok to samé a až třetí rok jsem opatrně prokypřila půdu pod mulčem a navezla kompost. Přišlo mi to mnohem lehčí než se mordovat s drnama. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Jirka777 - (5) - 173.33 (?), 9.8.2017 8:49, zobrazeno: 17360x

Před 2 lety jsem na zahradě vysázel ovocné stromky především jabloně.Většina z nich nemá skoro žádné přírůstky.Daří se akorát několika stromkům které jsou vysazeny podél velkého stromu.Například odrůdy Sirius a Lucy rostou jako z vody.U stromků byl proveden odpovídající výchovný řez a přes léto jednou týdně zálivka (cca 20 litrů).Všechny stromky jsou chráněny proti okusu králičím pletivem.Kde může být problém? Ve špatné kvalitě půdy? Pozemek je hned u lesa (450 m.n.m).Je možné, že je to skutečně tou půdou.Jak tedy postupovat?Mám stromky něčím přihnojit a popřípadě čím.Jsem naprostý laik.Začínám s pěstováním.Díky moc za rady.
 









Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2017 9:05

Škoda, že jste s tím dotazem nepřišel - jako naprostý laik - ještě před tím, než jste začal zázet.
Příčin může být mnoho, ale podle mě je jedna zásadní. A to výběr odrůd nebo spíš podnoží. O tom sice nic nepíšete, ale pochybuji, žen jste vysadil do Vašich extenzivních podmínek sad polokmenů středně až bujněji rostoucích odrůd na semenáčích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 9.8.2017 9:22

Travní drn brzdí růst mladých stromků velmi. Bere živiny i vláhu. Přírůstky mohou být poloviční, ale taky žádné. Aspoň nějaký rok by kolem stromku nemělo růst nic.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jirka777 - (5) - 173.33 (?), 9.8.2017 9:30

To jsem si teda pořádně zavařil.Takže každý stromek mělce prokypřit, aby se nepoškodily kořeny? A mám je přihnojit a popř. čím?  Budu mít postaráno o zábavu.Ale moje chyba.Měl sem si o tom zjistit víc informací než sem začal sázet.Měl jsem nastudovaný jen podnože, výběr odrůd a výchovný řez atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.8.2017 9:40

Oddrnit na půl metru od stromků, nasypat ke každému 2 kyble kompostu a hrst Cereritu, a mělce zarýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jirka777 - (5) - 173.33 (?), 9.8.2017 10:22

Dík za radu.Napadlo mě ještě co použít nějaký ten herbicid, ale nechci mít v půdě chemii a nevypadlo by to hezky kolem těch stromků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jirka777 - (5) - 173.33 (?), 9.8.2017 9:23

Většina stromků je na MM106.Některé stromky jsou na A2,dva jsou i na semenáči.Ale pravda mám tam i stromky na M7 a M26 (odrůdy jsem nesehnal na vyšší podnoži.).Ale těch je menšina.Polokmeny jsou jen tři stromky.(Rubinola, Topaz,Panenské).Ty jsem nemohl nikde sehnat.Až ve školce p.Kubáčka se mi to padařilo.Ta půda tam navíc moc nebude zrovna moc kvalitní.Asi to bude chtít přihnojit.Mám tam dát kompost případně mulč? Někdo mi radil vápnění, že u lesa je moc kyselá půda, ale nevím aby se pak nevyplavily živiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2017 9:39

Je dobře, že jste hledal spíš bujnější podnože. Neznáme přesně Vaši lokalitu, nicméně třeba Topaz a Sirius vyžadují opravdu příznivou polohu.
   Shánět vysněné odrůdy i za cenu nevyhovuijící podnože nemá smysl. Špatně zvolenou odrůdu snadno přeroubujete, nevhodnou podnož můžete leda vykopat. 
  Jak moc kyselá půda u lesa je, to nevíme. Samotné vápnění nic neřeší. Je třeba dodat humus, živiny. V případech jako je ten Váš se to dělá 1-3 roky před plánovanou výsadbou - na pozemek s chudou půdou se zaorá fůra hnoje, příp. vysadí brambory, vyseje jetel, vojtěška či zelené hnojení.
   Další otázkou je, co rostlo na pozemku před výsadbou. Jestli to bylo pole, je to dobře, pokud louka, budiž.  V případě, že tam rostly staré ovocné stromy, které jste vykácel a vedle pařezů vysázel mladé stromky na typových podnožích, těžko čekat dobrý výsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jirka777 - (5) - 173.33 (?), 9.8.2017 10:19

Pomezek je v jižních Čechách, Kukle -malá vesnice u Tálína 450m.n.m.Snad tam Sirius půjde.Četl jsem, že Sirius může být i ve středních polohách.Kdyžtak ho přeroubuju na odolnější odrůdu.Horší to bude s tím hnojením a hlavně oddrnováním.Byla tam vysazená pouze jedna stará jabloň (na fotografii) a pak nějaký menší čtvrtkmen Šampionu hned okraji pozemku, ale ten už odumřel..Jinak tam žádné stromky nebyly.Měl jsem hned před výsadbou zlepšit kvalitu půdy jak píšete.Teď s tím bude akorát hodně práce.Oddrnuju to a příhodím kompost s cereritem a snad se přírůstky příští ro zlepší.Zbývá jen doufat, že ano :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jana.S - (19) - 231.25 (?), 10.8.2017 23:38

Zdravím, já jsem to udělala tak, že jsem začala kolem stromů mulčovat, smíchaná usušená tráva, sláma a štěpka. Během jednoho roku se situace zlepšila o 100%, další rok to samé a až třetí rok jsem opatrně prokypřila půdu pod mulčem a navezla kompost. Přišlo mi to mnohem lehčí než se mordovat s drnama. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika