Ontario a Wagenerovo



host - 33.35 (?)
30.1.2010 10:45
Myslím si, že jablko pana Harta by mohlo být Wagenerovo, nebo nějaký kříženec Ontaria. Těch kríženců Ontaria je více, např. na Valašsku existuje velmi zajímavý kříženec Jaderničky moravské a Ontaria, které vyšlechtil František Trpík z Rožnova pod Radhoštěm v roce 1953, jmenuje se Rožnovské citronové. Plody údajne vypadají jako malé Ontario, jsou ploše kulovité, po Jaderničce jsou velmi odolné proti mrazu a velmi dobře se skladují. Jen údaje se o něm velmi těžko zhánějí. Hodne stromů by mělo být na Rožnovsku a Vsetínsku.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 185.138 (?), 30.1.2010 10:31

To vodnatě sklovité je nějaká chyba ve výživě, něco mu chybí v období růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.35 (?), 30.1.2010 10:45
Myslím si, že jablko pana Harta by mohlo být Wagenerovo, nebo nějaký kříženec Ontaria. Těch kríženců Ontaria je více, např. na Valašsku existuje velmi zajímavý kříženec Jaderničky moravské a Ontaria, které vyšlechtil František Trpík z Rožnova pod Radhoštěm v roce 1953, jmenuje se Rožnovské citronové. Plody údajne vypadají jako malé Ontario, jsou ploše kulovité, po Jaderničce jsou velmi odolné proti mrazu a velmi dobře se skladují. Jen údaje se o něm velmi těžko zhánějí. Hodne stromů by mělo být na Rožnovsku a Vsetínsku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.130 (?), 9.3.2023 12:08

Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o nějaký zdroj, ze kterého popisujete odrůdu. Rožnovské citrónové? Moc děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 30.1.2010 12:37

Je to tak, útlum pěstování Ontarií vidím v glorifikaci sladkých a červených jablek v naší populaci. Taky výrazný sklon ke střídavé plodnosti. V tom jsem ale spatřoval naopak malou výhodu. Když byl mimořádně špatný rok a jablek bylo málo, tak Ontario pokaždé zaplodilo, pokud v předešlém roce strom odpočíval. Na mé zahradě je vytlačila odrůda Jonalord - podobné plodové vlastnosti, ale pravidelně plodící a rezistent.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 30.1.2010 16:46

Jen tak pro zajímavost jsem vybral 5 větších jablek Ontário,  zvážil a změřil. Takže průměr se blíží k 9 cm a hmotnost průměrná z pěti na obrázku239 gramů.  Je faktem, že na podzim brzy po očesání na výstavě mívají úplně jiné vybarvení a je tam hodně zelné. Literatura nedporučuje pro tuto sortu jablek severní orientaci, protože tam údajně nedozrají nebo nejsou k jídlu. Ovšem na zahradě je dobré mít jeden strom, protože se jedná o výjimečně dobrého opylovače.

Zvážené a změřené
Zvážené a změřené
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 30.1.2010 17:08

Ontario je bezesporu zajímavé jablko, ale podobně jako pan Vysloužil, jsem ho před lety nahradil Jonalordem.

Je ale dosti citlivé na namrznutí ve dřevě.  Po kruté zimě v roce 1985 hodně stromů této odrůdy u nás a v okolí odešlo (jsem z Podkrkonoší). Dnes např. byl u nás poměrně teplý a slunečný den a podle předpovědi má být v noci silný mráz. To mohou mít takovéto odrůdy problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.238 (?), 30.1.2010 18:38

Loni jsem ochutnal Ontario a jeho chuť mi přímo učarovala. Mám zahrádku 400 m n.m, ale po Ontariu toužím. Jenže je nikde nemůžu sehnat, poraďte prosím. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.238 (?), 30.1.2010 18:44

Pardon, zapomněl jsem na pana Peška, ale ten je ode mne dosti daleko, bydlím u Opavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 30.1.2010 21:13

V nabídce ho má zahradnictví Droždín, loni ho měli i ve "starých odrůdách"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika