Odrůdy jabloní (a nejen jabloní) z východu



host - 254.22 (?)
28.12.2017 12:51

Dobrý den, ptám se u nás na severní Moravě po sovětských meruňkách Kaunas, Krasnosciokij a Moskovskaja velikaja a bohužel není dostupná. Prosím, dejte mi typ, kde ji mohu koupit.Děkuji Zdenka Opava. Moje adresa

- bahobojo@seznam.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
host - 19.124 (?), 4.12.2017 21:01

Ešte k Litve a ovociu. Veľa tam písali, že v prímorských oblastiach môžu byť stromy dosť napádané paršou, neviem, či je to chrastavitosť, alebo múčnatka, ale v oblastiach, ktoré sú ďalej od mora, tam je to OK. A ešte niečo. Kúpila som orech Jupiter a Lake, Mars vtedy nemali, lebo som chcela, aby boli odolnejšie mrazom. A skutočne začali pučať neskôr ako iné orechy, Jupiter dokonca až v polovici mája, už som si myslela, že ani nevypučí. No tento rok sa zavčasu oteplilo, všetky stromy začali pučať, neodolali ani orechy a potom prišiel mráz. Minulý rok, keď boli tie silné mrazy, všetko nám zamrzlo, ale sestra na Liptove mala ovocie, lebo u nich začali stromy pučať neskôr a niečo sa zachránilo. Keď píšu o tých stromkoch z východu, aké sú mrazuodolné, môže to byť, ale u nás to môže byť ako s tým orechom. HK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.124 (?), 4.12.2017 21:20

Na tú hrušku Nojabrskaja sa teším, len ju mám na semenáči, tak úroda bude asi neskôr, ale budem sa o ňu dobre starať, ja mám veľmi rada hrušky, moje kolegyne vedia, že mi urobia radosť, keď mi donesú na koštovku zo svojej záhradky. Zasadila som aj Hardyho maslovku na semenáči, lebo Erika, Lucasova a Konferencia nechcú na duli rásť, ale teraz veľa ponúkajú stromky s viacerými odrodami naštepenými na jednom stromku, tak sa musím naučiť to naštepiť, kým ich vyhodím. Len ma zarazilo, že ponúkajú naštepené hrušky letná, jesenná, zimná na 1 stromku, ale veď z 1 konára letné oberiem skôr, potom jesenné a nezlomí sa ten konár so zimnými, keď to nebude tá váha rozložená? Alebo si to zle predstavujem? Ale to som odbočila od témy, pardon HK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.12.2017 22:21

Konár sa nezlomí. Když trháte hrušky z jedné strany a druhou chcete obrat až druhý den, strom se Vám přes noc nezlomí ani nevyvrátí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 4.12.2017 22:18
HK: Výraz "parša" v ruštine znamená chrastavitosť (myslím že správny slovenský výraz by mal byť chrastavosť). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.22 (?), 28.12.2017 12:51

Dobrý den, ptám se u nás na severní Moravě po sovětských meruňkách Kaunas, Krasnosciokij a Moskovskaja velikaja a bohužel není dostupná. Prosím, dejte mi typ, kde ji mohu koupit.Děkuji Zdenka Opava. Moje adresa

- bahobojo@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 28.12.2017 16:03

Tyhle odrůdy se u naších prodejců bohužel nevyskytují.Občas jsou nabízené v slovenském Kohaplantu(Levice).Momentálně mají v nabídce je dvě odrůdy, Krasnosciokij a Sirenu, jakmile začne jarní prodej přibudou i další.Pokud si dobře vzpomínám prodávali i tu Moskovskaju i Kaunas.

Sirena
Sirena
Krasnosciokij
Krasnosciokij
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.48 (?), 4.12.2017 23:17

Pán Hlavatý robíte z Nojabrskej kompóty? Ako je to s černaním plodov u tejto odrody po rozkrojení plodov?  Je Nojabrskaja  odolnejšia na chrastavitosť plodov a hrdzu hruškovú? Máte veľmi pekné plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.207 (?), 5.12.2017 5:48
234.48: Kompóty robíme z Boscovej, tá sa na to ideálne hodí. Zatiaľ mám len veľmi mladé 2 stromy Nojabrskej, takže úroda nebola nejaká obrovská a plody sú určené len na konzumáciu. O tej hrdzi som Vám už písal - u mňa sa nevyskytuje. Chrastavitosť na hruškách tiež nemávam, takže odolnosť Nojabrskej neviem posúdiť. Tej druhej otázke celkom nerozumiem, zrejme máte na mysli hnednutie dužiny po rozkrojení. Tak to som si nevšimol že by tmavla, ale verte - Nojabrskaja je taká chutná, že by zhnednúť ani nemala kedy. Keď sme už pri tom hnednutí dužiny (po zahryznutí či rozkrojení) - tento údaj sa často uvádza pri jablkách v pomológiách. Pre mňa je to údaj ktorý ma nezaujíma, možno je to dôležité pri tvorbe nejakých ovocných mís alebo kompótov - z estetického hľadiska. Ešte k tej Nojabrskej - plody sú možno pekné, ale zatiaľ zbytočne veľké (okolo 400g), dúfam že s rastom stromu (ten je na duli Adams) sa budú zmenšovať. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.39 (?), 5.12.2017 9:47

Pokud vám to některým pomůže, tak zde dám některé údaje o odrůdě Nojabrskaja. Nazývá se též Ksenia nebo Xena po autorce Kseniji Dušutinové. Kvalita plodu je hodnocena vysoko, chuť – až 4,6 – 4,8 balla /z 5 stupňove stupnice/. Sklizňová zralost začíná v 1. dekádě října /samozřejmě záležína regiónu pěstování/.  Ve sklepě vydrží do ledna, v chladírnách až do dubna. Nejchutnějši je kolem novoročních svátků.  Průměrná velikost plodu je 190-360g /maximálně do 600g/. Strom dosahuje střední velikosti, koruna je pyramidální, rozložitá. Odrůda se vyznačuje vysokými úrodami. Plodit začíná na semenáči/plánce/ ve 4-5 roce, na kdouli v 3 roce. Je odolná vůči strupovitosti i bakteriální spále. Velmi dobře se opyluje odrůdami Wiliamsova, Clapova, Konference aj. Mrazuodolnost je střední, pro podmínky ČR a SR plně dostačující. HJ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.39 (?), 5.12.2017 12:02

Co se týče odrůd z východu, teda ze zemí bývalého SSSR, tak mi nedá, aby jsem se k této témě nevyjadřil. U nás mnohdy přetrvává názor, že tam mají malo kvalitní až podřadné ovoce. Tento mýtus vychází z hrubé neznalosti situace. Jen pro zajímavost, v SSSR bylo vyšlechteno a je evidováno více jak 800 odrůd jabloní, z toho v státním registru RF je evidováno přes 320 vlastních odrůd. Hrušní bylo vyšlechtěno přes 400 odrůd /cca 140 je jich evidovaných v Registru RF/ a tak bych mohl pokračovat s třešněmi, višněmi, meruňkami, rybízem, zimolezem, rakytníkem atd. Každá republika byv. SSSR, případně regiónu má vlastni Vědecko-výskumný ustav šlechtitelský se zaměřením na šlechtění jednotlivých odrůd ovoce a zeleniny pro podmínky konkrétního regiónu. Cela řada ovocných druhů so se týče kvality vzhledu a chutě dosahuje dlouhodobě hodnocení 4,5 – 5 ballů. Pro porovnání hruška Wiliamsová čáslavka je tam hodnocena 4,7-4,8 ballů. K nám se z tohoto sortimentu dostává jen absolutní minimum, především dovezené z Ukrajiny. Hodně odrůd RF není určeno na export. A co je podstatné, většina jejich odrůd se dá pěstovat v drsných severských podmínkách. Každá odrůda je rajonizována pro určitou oblast. Zásluhou I.V. Mičurina se podařilo pěstování ovoce posunout o stovky kilometru severně, kde před tím žádné ovocné druhy neměly šanci přežít. Že se jablka a hrušky Mičurina nedaji jíst není pravda, sam jsem měl možnost mnoho z ních ochutnat, ale je třeba si uvědomit, že tyto první křížence byly zaměřené na zvýšení mrazuodolnosti a zimoodolnosti a až pokračovatele Mičurina /Isajev, Sedov a řada dalších/ křížením jeho odrůd vytvořili desítky velmi kvalitních odrůd včetně rezistentních. HJ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika