Nové odrody jabloni



driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 169.20 (?)
27.10.2018 18:55

Po poslední zkušenosti, kdy jsem vzal No-UV lihový fix a většina názvů mi po měsíci na plastové kartičce na slunci totálně vybledla přecházím inspirovánám Vašema fotkama na rytí a hliníkové ústřižky z plechovek. Zrovna je stříhám :-D Nejdřív se mi to nezdálo dost "kosher", po vyblednutí už mi to kosher přijde!

P.S.: ale trvalé či ujmuté odrůdy přeci jen dostávají seríoznější hliníkový štítek s vyraženými názvy :-D Zrovna jsem byl u souseda a i po 20 letech štítek pěkně čitelny :-D

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 199.250 (?), 1.11.2018 20:08

Ten nedostatek vody letos na Valašsku byl katastrofický. Uvidím příští rok. Děkuji za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 169.20 (?), 27.10.2018 18:55

Po poslední zkušenosti, kdy jsem vzal No-UV lihový fix a většina názvů mi po měsíci na plastové kartičce na slunci totálně vybledla přecházím inspirovánám Vašema fotkama na rytí a hliníkové ústřižky z plechovek. Zrovna je stříhám :-D Nejdřív se mi to nezdálo dost "kosher", po vyblednutí už mi to kosher přijde!

P.S.: ale trvalé či ujmuté odrůdy přeci jen dostávají seríoznější hliníkový štítek s vyraženými názvy :-D Zrovna jsem byl u souseda a i po 20 letech štítek pěkně čitelny :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.10.2018 9:37

No-UV lihový fix a většina názvů mi po měsíci na plastové kartičce na slunci totálně vybledla

To bude asi tím plastem, mně lihová fixa drží 10 let i více. Na rozdíl od běžných Pemanentů, popisovačů CDček, nevypratelných barev na prádlo, atd.

hliníkové ústřižky z plechovek... Nejdřív se mi to nezdálo dost "kosher"

To mi fakt připadne málo kosher. Takový plech je hrozně tenký,  křivý, různobarevný. Koupíte-li si za stovku šablonu hliníkové krytiny, nastíháte z ní 1000 cedulek. Vyrytý nápis v eloxované barvě je navíc - na rozdíl od vyražených názvů -  čitelný už z dálky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.31 (?), 21.12.2018 16:24
Na foto sú mená 5-ich nových odrôd, ktoré boli vyšľachtené v Holovousích. 4 z nich (okrem Idapazu) boli aj súčasťou degustácie v Lysicích 2018. Aj keď v hodnotení nezahviezdili (jedno miesto v prvej desiatke (Kreja), inak v druhej polovici výsledkovej listiny), zďaleka to neznamená že nemôže ísť o kvalitné odrody jabloní. Má niekto už osobnú skúsenosť s pestovaním týchto odrôd? Prípadne by mohli svoje poznatky (osobné hodnotenie) prezentovať páni M.Vysloužil a Jiří II, ktorí boli degustátormi v Lysicích. Vďaka im za to vopred. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 21.12.2018 19:49

Při pohledu na moje hodnocení z degustace zjišťuji, že mi nejvíce chutnala Semira (hodnotil jsem ji stejně, jako např. Topaz, Rozelu a j.)
potom Kreja a Antopa. Nejméně bodů za celkovou chuť ode mne dostala Tophola.
Cokoli dalšího o těchto odrůdách nejsem schopen říct.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 25.10.2018 14:29

Predpokladám, že tieto odrody nebude možné bežne zohnať a budú skôr určené pre veľkoprodukčné sady. Sú to najmä vizuálne veľmi zaujímavé jablká, napr. taký Red Delicious Zad1 by stál za hriech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.12.2018 8:50

Na chuť těchto novinek si z degustace nevzpomínám. Nepovažuji ale za příliš šťastnou volbu názvů odrůd, tvořenou zkratkami jmen rodičů. Málokdy si takové nic neříkající jméno pěstitel oblíbí (viz Miodar, Mivibe, Dima). Určitě je lepším názvem odrůdy Admirál než Mirboh. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.81 (?), 27.12.2018 18:45

Tady jsou nějaké další informace o novinkách, o kterých psal pan Hlavatý, ze zdroje: http://eagri.cz/public/web/file/591639/_42018.pdf

Antopa je zimní odrůda. Vzrůstnost středně bujná, typ rozvětvený, habitus svěšený. Převládající barva květu v balónové fázi světle růžová. Nasazení plodů na krátkých, tenkých až středně tlustých výhonech jednotlivě i ve shlucích. Plod středně velký až velký, tvar ploše kulovitý, bez žeber a svalců na vrcholu. Základní barva plodu žlutozelená, krycí červená ve formě celoplošné s nevýrazným žíháním. Slupka středně tlustá, hladká, napovrchu středně ojíněná bez rzivosti. Dužnina bílé barvy, tuhé konzistence, více šťavnatá, nasládlá. Stopka středně tlustá až tlustá a střednědlouhá. Sklizňová zralost od poloviny října, konzumní zralost od ledna. Skladovat lze do března.

Idapaz je zimní odrůda. Vzrůstnost středně bujná, typ rozvětvený, habitus rozložitý. Převládající barva květu v balónové fázi tmavě růžová. Nasazení plodů na krátkých, tenkých výhonech jednotlivě i ve shlucích. Plod středně velký až velký, tvar kulovitý, bez žeber a svalců na vrcholu. Základní barva plodu žlutá, krycí červená ve formě celoplošné s nevýrazným žíháním. Slupka tlustá, hladká, na povrchu středně ojíněná bez rzivosti. Dužnina krémové barvy, středně tuhé konzistence, málo šťavnatá, navinulá až nakyslá. Stopka středně tlustá a středně dlouhá až dlouhá. Sklizňová zralost od poloviny října, konzumní zralost od prosince. Skladovat lze do února.

Semira je raně zimní odrůda. Vzrůstnost středně bujná, typ rozvětvený, habitus rozložitý. Převládající barva květu v balónové fázi tmavě růžová. Nasazení plodů na krátkých, středně tlustých výhonech jednotlivě i ve shlucích. Plod středně velký, tvar kulovitý, bez žeber a svalců na vrcholu. Základní barva plodu žlutozelená, krycí červená ve forměplošně skvrnité. Slupka středně tlustá, hladká, na povrchu suchá, středně ojíněná bez rzivosti. Dužnina krémové barvy, měkká až středně pevná, středně šťavnatá, navinule sladká. Stopka středně tlustá a dlouhá. Sklizňová zralost v polovině října, konzumní zralost od listopadu. Skladovat lze do ledna.

Já jsem byl na degustaci 6.11.2018 v Novém Městě nad Metují, kterou pořádal pan Jaroslav Matejsek z Vršovky.  Novinky byly zastoupeny odrůdami UEB3494/2 a z Holovous 3/1 a 6/1. Odrůda 6/1  (velmi temně červené jablko) u mě vyhrála spolu se Siriem, před třetí Lambadou.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.94 (?), 27.12.2018 19:09
Petr: vďaka za doplnenie údajov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 5.1.2019 15:13

Niečo na sobotné čítanie hlavne pre priaznivcov odrody Honeycrisp. Link na tieto články mi poslal Milan Fiala, tak sa s vami podelím. Len taká malá zaujímavosť, škôlka spomínaná v článkoch stála aj za rozšírením odrôd Golden Delicious a Red Delicious.

Stark Bro’s Debuts Two New ‘Honeycrisp’ Crosses

Stark Bro’s Releases Two New Apple Varieties Best Suited for Warmer Climates

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika