Natírání kmenu vápnem



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?)
24.2.2016 21:15

Přímo na pytlech je psáno určeno k nátěrům stromů, úpravě pH, stabilizaci zemin, do omítkových a zdících směsí...

Já myslím, že vápenný hydrát je již vyhašené vápno zbavené vody. Takže stačí rozmíchat s vodou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.92 (?), 25.2.2016 20:21

Je to spíš pro lidi, co někde na kraji města dostavěli, na zahrádku zasadili 2-3 stromky a pak se dozvěděli, že by bylo dobrý ty kmínky nabílit. Než aby zbytečně kupovali 30 kg pytel vápenného hydrátu, tak zajedou do BauBau... a vida - kilová pixla přípravku na bílení kmenů. Včera jsem podobnou viděl - kilovka, vystačí na 4 větší nebo 10 menších stromů (nebo tak nějak).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 22.2.2016 14:37

K příspěvku hosta 82.109. Jestli používáte proti kadeřavosti v zimním období měďnaté přípravky, není vše tak jak se Vám zdá. Měď se neslučuje s aktivním životem mnoha řas, hub, lišejníků. Když dokonale ošetříte nenabílený strom například Kuprikolem, bude na něm méně zelených i červených nebo jinak barevných povlaků či hmot než na tom nabíleném. Měď je dobrá plošná desinfekce (účinnější než vápno) všech stromů v sadu, snad jen u některých odrůd třešní může při pozdnějším jarním ošetření vyvolat nepříznivou reakci. Stando jak zajíci, tak i vysoká se rádi napasou na mladých přírůstcích, rádi si kousnou i do kůry a to prakticky měsíc v roce. Měl jsem vysazené podnože M-typy, skousávali je pravidelně, snad po měsíci, vždycky téměř stejný počet listů z prorašených pupenů. I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 24.2.2016 20:27

Koupil jsem vapenný hydrát a modrou skalici. Poradte prosím, jak namíchat směs na nátěr kmenů a hlavních větví (ne postřik).

Bordeauxská jícha se mi zdá na kmeny slabá - 1,5 % roztok získáme rozpuštěním 1,5 kg síranu měďnatého (modré skalice) v 50 l vody, s následným přidáním 1,5 kg hašeného vápna rovněž rozmíchaného v 50 l vody. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 24.2.2016 21:04

Tady se používá název vápenný hydrát. To je ale špatně. Pokud si dobře pamatuji, tak vápenný hydrát je již ve vodě nerozpustný. Musí se používat hašené vápno. Mleté nebo kusové. Pokud se použije na bílení vápenný hydrát, tak nátěr oprší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 24.2.2016 21:15

Přímo na pytlech je psáno určeno k nátěrům stromů, úpravě pH, stabilizaci zemin, do omítkových a zdících směsí...

Já myslím, že vápenný hydrát je již vyhašené vápno zbavené vody. Takže stačí rozmíchat s vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.2.2016 21:16

Myslím, že nemáte úplně pravdu (p. Prášek). Nerozpustný je mletý vápenec. Hydrát je předhašené vápno, které se přidává přímo do malty. I hašené vápno je rozpustné jenom asi do jednoho procenta (tvoří vápennou vodu). Je-li ho víc, ve vodě se nerozpustí, jenom tvoří suspenzi (vápenné mléko resp. kaše). Stihne-li zkarbonizovat, tak neoprší. Za čas ale opadá.
    Osobně taky radši používám prachové pálené vápno a hasím si ho sám. Přijde mi, že se líp táhne. Ne sice tak dobře jako kusové ( kde ho vzít?), ale líp než hydrát.  Do malty dávám raději hydrát. Odpadne riziko nevyhašených hrudek, které potom vyskákají z omítky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 24.2.2016 21:24

Ještě jednou ať to nezapadne - koupil jsem vapenný hydrát a modrou skalici. Poradte prosím, jak namíchat směs (kolik kg vápna, kolik dkg modré skalice a kolik vody) na nátěr kmenů a hlavních větví (ne postřik). Bordeauxská jícha se mi zdá na kmeny slabá - 1,5 % roztok získáme rozpuštěním 1,5 kg síranu měďnatého (modré skalice) v 50 l vody, s následným přidáním 1,5 kg hašeného vápna rovněž rozmíchaného v 50 l vody. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 21:51

Pro bílení kmenů a větví potřebujete jiný poměr než BJ. Už jsem to psal v jiných příspěvcích ale tedy vezmeme to "stechiometricky". Pokud se vyrábí vápenný hydrát, tak se sytí mleté pálené vápno vodní párou tak, aby nebyla dodána reakční voda nad stechiometrický poměr. Protože Vy však potřebujete nasycenou vápennou kaši, nalijete do kýble 5 litrů vody a za stálého míchání přisypáváte vápenný hydrát. Protože už nedochází k hašení oxidu na hydroxid, žádné teplo nevzniká a můžete s výhodou použít plastový kýblík (cca 10 litrový s nacvakávacím víčkem). Přisypáváte tak dlouho, až je suspenze přiměřeně hustá (přebytek vody nevadí). Pak to necháte hodinku stát. Pokud se vystojí nad sedimentující hydrát cca 1-2 cm vody nacvaknete víčko a necháte měsíc uležet. Pokud se voda vevystojí, přilijete ji. Vystojí-li se více než 5 cm, můžete přimíchat ještě trochu suchého hydrátu.

Když budete mít uleželou kaši, naberete jí dva díly, přidáte jeden díl vody a máte po rozmíchání konzistenci vhodnou pro štětku. Do nátěru přidáváte modré skalice jen jeden díl na 50 až 100 dílů nátěrového mléka (3-4 polévkové lžíce do 10 l kýble). Vždy smícháváte roztok skalice se suspenzí vápna.

S nacvaknutým víčkem pro zabránění přístupu CO2 můžete uleželou suspenzi skladovat i několik let (pokud nezmrzne).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 24.2.2016 21:24

Vápenný hydrát je pálené vápno (oxid vápenatý) vyhašené bez přebytku vody na sypký hydroxid vápenatý. Pokud nemáte potřebu vyhasit větší množství páleného vápna, můžete vápenný hydrát použít tak, že nejprve u něj dosáhnete přebytku vody rozmícháním na kaši. Tuto kaši nechte minimálně 4 týdny v bezmrazém prostoru odležet. Až poté z odleželé kaše připravujte nátěr dalším ředěním vodou. Čím mazlavější je před rozmícháváním ve vodě, tím lépe nátěr kryje a déle vydrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.136 (?), 24.2.2016 22:08

Vapenny hydrat je hydroxid vapenaty. Ten sa vyraba mokrou a tzv. suchou cestou....nieco uz tu bolo naznacene. Mozno aj z roznych sposobov vyroby vyplyva velmi roznoroda kvalita a vlastnosti hydratu. Ale nielen hydrat, ale aj palene vapno moze mat velmi variabilne vlastnosti. Mozno viac rozdielne, ako v pripade hydratu. Viac sa docitate tu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika