Mollies Delicious



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?)
28.8.2018 8:23

Vypadá to jako poškozený kmínek podnože s nějakou houbovou nebo bakteriální infekcí. Podobně mi "babčila" Vanda na J-TE-E.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.252 (?), 27.8.2018 22:07
Hlodavce to ako príčina nebudú, v takejto záhrade určite nie. Stromček by som nehodnotil ako "zababčený", plody sú pekné a listy veľké, len zrejme nemá dosť prírastkov. Asi by Ste očakávali silnejšie prejavy vitality v zmysle vegetatívneho rastu. Podľa mňa môže byť problém (ak to vôbec problémom možno nazvať) v slaborastúcom podpníku. Na fotke vidno, že priemer kmeňa je väčší než hrúbka podpníka, je tam aj nejaká prasklina - tá by ale nemala predstavovať vážnejší problém. Ja si myslím, že tá M26-ka jednoducho nestíha zabezpečovať rodivosť (tá je v poriadku) a zároveň vegetatívny rast (ten zaostáva, resp. stagnuje ako píšete). Asi by to do Vašich podmienok chcelo silnejší podpník, trebárs MM106 alebo MM111. Ohľadom toho radikálnejšieho zmladenia - ťažko radiť, ja by som to asi riskol, s tým že na jeden rok by som úplne vynechal úrodu (odstránil na jar všetky kvety). Ale rozhodnutie je na Vás. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 28.8.2018 8:23

Vypadá to jako poškozený kmínek podnože s nějakou houbovou nebo bakteriální infekcí. Podobně mi "babčila" Vanda na J-TE-E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.142 (?), 28.8.2018 11:16

Příčina je myslím v tom neuváženém axperimentu.Provedl jsem jej na čtyřech stromcích.Všechny zababčely nebo pozastavily svůj růst a vývoj.Jedno Matčino - M26 jsem vykopal na druhém se po letech objevil růstový pupen a pokračovala.Totéž na Lobo - M7.Jen ten Mollies D. svůj růstový pupen nenašel.Stromky které pokračovaly mají malé přírustky a špatně rozvětvují.Není to zrovna pěkný pohled na tyto vřetena ale ovoce které na nich roste je kvalitní a nemíním se těchto odrůd vzdát.

Co jsem tedy provedl.Odrůdy jsem normálně narouboval kopulačkou na podnože.Špičáky jsem klasicky zakrátil a proběhlo pěkné rozvětvení na korunku + pokračování terminálu.Další rok to samé ale z menší vitalitou rozvětvení.Třetím rokem jsem chtěl povzbudit rozvětvení na terminálu a proto jsem udělal na každém stromku zářezy nad pupeny u terminálu.Tři zářezy ve šroubovici nad sebou.Hrozná chyba.K rozvětvení došlo ale totálně jsem přerušil tok mízy do terminálu.Nárůst terminálu se už nekonal nebo jen krátké a slabé ocásky nepoužitelné pro pokračování stromků.Zářezy používám dále ale maximálně jeden zářez na stromku a zásadně to již neprovádím na loni narostlém terminálu.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.149 (?), 28.8.2018 11:24
Pokud jsou na vině zářezy, pak by se mělo jednat o přechodný jev a stromky by se měly zase rozjet. Na kmínku podnože jsou podle mě jen zárodky kořínků, ale není to dobře vidět.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 1.9.2019 21:05

Mollies Delicious - 2019 - malé vřetýnko

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)












Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 26.8.2020 20:29

Mollies Delicious - 2020 - zvětšující se vřetýnko

S uspokojením musím kostatovat, že mám již druhý rok přírustky.Nejsou sice na bývalém terminálu ale probudily se růstové pupeny na dvou obrostových větvích.Ženu je nahoru a uspořádám si je v režimu štíhlého vřetene.Nedovedu si představit pokud bych o tuto špičkovou odrůdu s konzumní zralostí v září přišel.Kdo neochutnal nepochopí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)











Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 9.9.2021 11:02

Mollies Delicious - 2021 - malé vřeteno

Vminulosti vše napsáno. Snad jen k originální vynikající chuti která se nemění průběhem počasí se letos přidalo nádherné vybarvení plodů.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 27.8.2022 12:56

Mollies Delicious - 2022 - malé vřeteno

Letos sklizňová zralost vlivem počasí asi o 10 dnů dříve na úkor vybarvení.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 9.9.2023 10:01

Mollies Delicious - 2023 - malé vřeteno

V minulosti jsem psal, tato odrůda mě mou vinou kdysi zababčela.Za dlouhá léta jsem stromek nedonutil udělat terminální přírustky.Na jaře jsem do terminálu narouboval silně rostoucí odrůdu Dukát.Oba rouby se sice ujmuly, udělaly zelené růžice ovšem žádné přírustky.Budu muset už tak malé torzo stromku hlouběji zmladit abych podpořil růst roubů a podpořil růst nových přírustků původní odrůdy.Množství plodů mě netrápí rozhodující je jejich chuť.Ve stejnou dobu sklízím také SweeTango takže bude co jíst a mohu provést příští jaro zásah na podporu růstu.Ještě jsem to tady nenapsal ale chuť Mollies Delicious silně připomíná Matčino s přídavkem nevtíravé hořkosti.Naprosto originální chuť.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Mollies Delicious
Mollies Delicious






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika