Merkur



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 50.125 (?)
20.9.2018 22:17

S druhou úrodou Merkuru jsem byl spokojený. Červeň na plodech byla tmavší než na fotkách pane Mikeše. Velmi dobrá chuť s převahou cukrů splnila má očekávání.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 3.8.2018 14:48

Merkur naroubovaný na nejméně dvacetiletou podnož po strupatém Mc Intoshovi, má abnormálně velké plody, navzdory letošnímu suchu a záměrně ponechanému většímu počtu plodů v trsu. Jak je vidět, dokáže Merkur využít výhody staršího kořenového systému podnože.

Merkur
Merkur
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.223 (?), 25.8.2018 16:18
Plody bohato zarodeného Merkuru na M26 sa už začínajú červenať (foto 1-3). Dobre oslnené plody sú už pekne vyfarbené (foto 4-6) a dajú sa už konzumovať. Jablká sú sladké s jemnou prímesou kyseliniek a šťavnaté. Veľmi kvalitná jesenná odroda. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.108 (?), 1.9.2018 18:23
MERKUR (Topaz x Rajka) - ak niekto hľadá komplexne kvalitnú jesennú odrodu jablone, Merkur ho určite nesklame. Výborná chuť, skvelý zdravotný stav, excelentná rodivosť, mimoriadne dlhé konzumné okno (dá sa jesť priamo zo stromu, v pivnici vydrží bez problémov pol roka). Na fotkách je môj Merkur na M26, zasadený v r.2012. Úroda bude 4-5 debničiek prvotriednych jabĺk. Strom je vitálny, pevný, oporu nepotrebuje. Ak by niekto silou-mocou hľadal nejaké slabiny Merkuru, asi by povedal že výzorom nie je až tak atraktívny. Verím že fotky svedčia o opaku, aj keď Merkur asi nikdy jablkom roka nebude. Reálnym mínusom (asi jediným) je predčasné padanie zrelých plodov zo stromu. Ale tento rok sa ani toto - kupodivu - nedeje. Na základe mojich skúseností môžem Merkur jednoznačne odporúčať ako veľmi kvalitnú jesennú odrodu jablone. IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.108 (?), 1.9.2018 19:36
Ešte pridám (opakovane) komplexný genealogický rodokmeň Merkuru. Medzi predkami v x-tom kolene má viaceré chuťové esá. Merkur im určite hanbu nerobí. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 21.164 (?), 2.9.2018 12:43
Opravdu skvělé jablko, u mě ale opadaly skoro všechny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 20.9.2018 20:38

První mini úroda této odrůdy - jeden plod jsem ochutnal ihned po utržení, další týden od sklizně a další budu konzumovat průběžně, ale popravdě chuťově jsem čekal trochu víc. Je tam ta "univerzální" chuť, která se nachází ve většině novějších odrůd. Současně konzumované Grávštýnské je o třídu výše. Uvidím v dalších letech.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 50.125 (?), 20.9.2018 22:17

S druhou úrodou Merkuru jsem byl spokojený. Červeň na plodech byla tmavší než na fotkách pane Mikeše. Velmi dobrá chuť s převahou cukrů splnila má očekávání.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.217 (?), 21.9.2018 20:59
Mikeš13: Je to zvláštne, Merkur má u mňa vynikajúcu, určite nie "univerzálnu" chuť. Ste skúsený pestovateľ, takže chyba istotne nie je na Vašej strane. Je možné, že Vaša lokalita Merkuru jednoducho nezapasovala. Faktom je, že plody na Vašej fotke nie sú optimálne "merkurovsky" vyfarbené. S tým zrejme súvisí aj nie oslňujúca chuť. Pridávam fotky, ako sa Merkur vyfarbí u mňa, ten rozdiel je myslím evidentný. Za dlhé roky záhradkárčenia mi prešli rukami mnohé odrody, Merkur považujem za jednu z najkvalitnejších. Čo samozrejme neznamená, že to tak musí byť vždy a všade. Dajte mu ale ešte aspoň 1 rok šancu. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 22.9.2018 7:30

IH: Ale jo, šancí bude mít určitě ještě několik - nechci se ho zbavovat. Je pravda, že to byla první úroda, stromek je trochu zastíněný a ještě k tomu dost divoký průběh letošního počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.9.2018 8:22

Moje Merkury jsou vybarvené stejně jako Mikešovy a přitom mi chutnají jako p. Hlavatému a Hasmanovi. Včera jsme s kamardy namátkou koštnuly pár podzimních chuťovek - Lord Lambourne, Green Slewes, Sawa, Merkur, Santana, Akane. Merkur byl z nich ceněn nejvíc.  Dal jsem ho potom ochutnat synovi a ten až tak nadšený nebyl - prý převaha cukrů nad kyselinami.  Já si myslím, že Merkur není tak úplně podzimní jablko s dlouhou skladovatelností, nýbrž odrůda zimní, ovšem tak sladká, že se dá jíst hned po sklizni. Soudím tak proto, že ze všech testovaných jablek měl nejtvrdší konzistenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika