Lysice 2018



Mirek P - (12) - 88.231 (?)
13.1.2019 11:23

Děkuji pánové za informace k podnoži Pure 1 a omlouvám se všem za zkomolení názvu podnože a místa jejího vyšlechtění.  Kolega mi zaslal zahraniční srovnání růstu jabloňových podnoží, kde Pure 1 / respektivně odrůdy na ní,  /roste daleko slaběji než M9. To je pro mne také nová informace. Dne 8.1.2019 proběhlka degustace jablek na ústavu v Holovousích. Dobrá organizace, pěkné prostředí, degustace měla spád.Nějak, se mi nedaří jako přílohu připojit výsledkovou listinu. Tak jen krátce.  1. Andera, 2 Meteor, 3. HL 155-05, 4. HL 32, 5. HL 1185, 6. HL 345.  Rubín na 35. místě, Angold 16. Boskopské 46. Výborná kvalita vzorků i přes předčasný termín zralosti v loňském roce. Snad jen dvě maličkosti. Pořád si nemohu zvyknout na opačné hodnocení slupky. Kdy přímo v kvalifikační stupnici je uvedeno slupka tlustá a pevná, při jídle silně vadí- hodnocení 9 / nejlepší znak/. Rozumím tomu, že takové jablko se lépe skladuje, ale to je spíše dobrá hospodářská vlastnost, ne organoleptická. Spoustu hybridů to tak diskvalifikuje. A ještě jedna drobnost. Pokud organizátoři zařadí do hodnocení i zahraniční odrůdy / určitě by se našly odrůdy mnohem chutnější/, nejedná se tedy pouze o vyhodnocení jejich vlastních hybridů, chybělo mi tam zastoupení aspoň několika střížovických šlechtění. / Byl tam sice Rubín, ale určitě by se dal vybrat nějaký lepší /.  V každém případě se mi však degustace líbila. Příjemně mne překvapila chuť několika holovouských hybridů. Teď jen, abychom se dočkali jejich rozšíření. Najel jsem 500 km, ale stálo to za to.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.134 (?), 11.1.2019 5:30
Je to tak - podpník Pure 1 má lotyšský pôvod. Je - podobne ako M9 - slaborastúci, ale mrazuodolnejší. Zachováva si vysokú plodnosť aj skorý nástup do nej, ale hodí sa do menej priaznivých podmienok viac ako M9. Keďže je nielen červenoplodý, ale aj červenolistý, priaznivý vplyv na vyfarbovanie plodov odrôd s červeným sfarbením na ňom naštepených tam naozaj môže byť. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mirek P - (12) - 88.231 (?), 13.1.2019 11:23

Děkuji pánové za informace k podnoži Pure 1 a omlouvám se všem za zkomolení názvu podnože a místa jejího vyšlechtění.  Kolega mi zaslal zahraniční srovnání růstu jabloňových podnoží, kde Pure 1 / respektivně odrůdy na ní,  /roste daleko slaběji než M9. To je pro mne také nová informace. Dne 8.1.2019 proběhlka degustace jablek na ústavu v Holovousích. Dobrá organizace, pěkné prostředí, degustace měla spád.Nějak, se mi nedaří jako přílohu připojit výsledkovou listinu. Tak jen krátce.  1. Andera, 2 Meteor, 3. HL 155-05, 4. HL 32, 5. HL 1185, 6. HL 345.  Rubín na 35. místě, Angold 16. Boskopské 46. Výborná kvalita vzorků i přes předčasný termín zralosti v loňském roce. Snad jen dvě maličkosti. Pořád si nemohu zvyknout na opačné hodnocení slupky. Kdy přímo v kvalifikační stupnici je uvedeno slupka tlustá a pevná, při jídle silně vadí- hodnocení 9 / nejlepší znak/. Rozumím tomu, že takové jablko se lépe skladuje, ale to je spíše dobrá hospodářská vlastnost, ne organoleptická. Spoustu hybridů to tak diskvalifikuje. A ještě jedna drobnost. Pokud organizátoři zařadí do hodnocení i zahraniční odrůdy / určitě by se našly odrůdy mnohem chutnější/, nejedná se tedy pouze o vyhodnocení jejich vlastních hybridů, chybělo mi tam zastoupení aspoň několika střížovických šlechtění. / Byl tam sice Rubín, ale určitě by se dal vybrat nějaký lepší /.  V každém případě se mi však degustace líbila. Příjemně mne překvapila chuť několika holovouských hybridů. Teď jen, abychom se dočkali jejich rozšíření. Najel jsem 500 km, ale stálo to za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.106 (?), 13.1.2019 12:36
Pán Mirek, je tu vlákno "Holovousy 1/2019" kde je kompletná tabuľka aj s hodnotením všetkých degustovaných odrôd. K poradiu odrôd sa už vyjadril dr.Vysloužil, ja to radšej nechám bez komentára. Isté ale je, že "holovouští" sa v posledných rokoch snažia a podarilo sa im viacero zaujímavých krížení, pričom aj výber rodičovských odrôd je často interesantný. Pre mňa by bolo veľmi zaujímavé, ak by niekto nezávislý (trebárs záhradkársky zväz?) zorganizoval degustačnú súťaž medzi dvomi najvýznamnejšími šľachtiteľskými podnikmi v Čechách, teda Střížovice versus Holovousy. Obaja by nasadili svoje najťažšie kalibre, nimi aj dopestované, v počte napr. 20-25. Prípadne by to mohlo prebehnúť v 2 etapách - skoré zimné a neskoré zimné, aby niektoré odrody neboli časovo diskriminované. Podmienkou by samozrejme bolo zabezpečenie úplnej anonymity vzoriek a podľa možnosti aj čo najväčšieho podielu nezávislých, ale skúsených degustátorov, prípadne aj zo zahraničia. Takéto súboje, ako napr. Admiral versus Meteor, Opal versus Andera atď. by boli nepochybne zaujímavé. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.1.2019 13:05

Ono tady asi nejde o vítězství, smyslem degustací je propagace odrůd a jakýsi společenský rozměr.  Ale bylo by to určitě zajímavé, pro začátek by stačilo, kdyby víc holovouských jablek zařadili organizátoři v Lysicích
   Ono nemusí vždy jít jen o "chuť až na prvním místě". Když jsem vybíral do své zahrady odrůdy meruněk a broskvoní, cíleně jsem hledal ty s nejhorší chutí. Předpokládal jsem, že musejí mít jiné dobré vlastnosti, jinak by se asi nedostaly do prodeje - třeba plasticitu a malé nároky na teplo. A pěstitel v poloze, kde je toto ovoce vzácností, ty chuťové nedostatky rád odpustí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mirek P - (12) - 88.231 (?), 13.1.2019 16:29

Děkuji za informaci.Už mně upozornil Miloš Vysloužil.Hned se podívám na to vlákno.  Ale komentovat to moc na veřejnosti nechci.  To je pro odborníky. Já jsem pouhý uživatel odrůd a vybírám si takovou, která mi vyhovuje nejen vzhledem a chutí, ale i vhodnosti pro mou polohu. Objektivní hodnocení rozhodně probíhá v Lysicích. V Českém zahrádkářském svazu rovněž probíhá řada degustací jablek. Je zajímavé sledovat výsledky z různých poloh a v různých termínech. Samozřejmně ne všechny mají potřebné parametry. Ale je fakt, že Admirál většinou atakuje přední příčky./ Jak na podzim, tak v zimě i na jaře/.  Já sám nejsem zastánce anonymní degustace v pro zahrádkáře. Spíše to beru jako zdroj poučení. Jablko ukáži, pokud vím, řeknu něco k dané odrůdě, vedle pozitiv i případné problémy, a pak se odrůda degustuje a každý účastník si ji vyhodnotí v tabulve. Většina přítomných zahradkářů nejsou odborníci. Potřebují si udělat pouze základní přehled a pak se rozhodnou, jestli si odrůdu chtějí pořídit. Proto i případná vysledková listina není směrodatná. A je dobré se vyvarovat nových, neregistrovaných hybridů. které zahradkáři stejně většinou neseženou. Jiné to je na oficionálních degustacích. A návrh pána Ivana k soutěžní degustaci mezi holovouskými a střížovickými odrůdami je sice zajímavý, ale nevěřím, že by to někdo zorganizoval. Jestli Český zahrádkářský svaz, to je třeba se septat Ivana z okénka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 8.2.2019 19:43

Degustace 27.1. 2019  -  Uherský Ostroh


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 9.2.2019 9:16
Ad degust. 27.1.19 Uh.Ostroh: Víťaz nie je prekvapujúci, táto pozícia danej odrody v degustáciách je v poslednom období viac-menej paušálna. Aj keď jej dominancia v takmer všetkých kategóriách (viď tabuľka) je až neuveriteľná. Nečakané je obsadenie 2. a 3.miesta starými odrodami. O odrode Vršovský granát sa mi nedarí získať žiadne informácie, ak by niekto mal skúsenosť s ním nech sa o ňu prosím podelí. Na úskalia takýchto degustácií (ak by niekto bral výsledky ako naozaj objektívne zhodnotenie daných odrôd) zasa poukazuje fakt, že Shalimar predbehol také odrody ako Melrose, Angold, Jonagold, Holiday, Merkur, Pink Lady či Delor. Z môjho pohľadu úplný non-sens. Taktiež posledné miesto Pink Lady v kategórii "vzhled plodu" ťažko možno brať vážne. Ak by si začínajúci záhradkári vyberali odrody podľa týchto výsledkov, mohli by skončiť poriadne sklamaní. Účel degustácií je - najmä - spoločenský. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.2.2019 9:29

Myslím, že Valašská reneta ani Vršovský granát nejsou staré odrůdy, nýbrž pocházejí od méně známých tuzemských šlechtitelů.  
   Souhlasím, že výsledky degustací se nesmějí brát příliš vážně, mnozí moji favoriti se krčí na chvostu. Nicméně - kdyby Pink Lady vyrostla na mé zahradě, poslední místo by brala zaručeně - a nejen v kategorii "vzhled plodu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.236 (?), 9.2.2019 12:59
Ktorý klon Pink Lady myslíte pán Vyslúžil je ich 6.Momentalne sme koštovali túto odrodu je super, v sade s P.Lady Ostraticiach vznikol nový klon P.L.je vedší a pretiahol denne tam teraz štepia 60 000 tisíc stromov pre Taliansko, tento klon som písal aj Mičurinova.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 9.2.2019 10:42

Odrůda Vršovský granát byla představena jako kříženec odrůd Melrose Beamon a Rubinola, na Europomu 2017 v Olomouci, viz foto. Je v nabídce Ovocné školky Litomyšl.

O Valašské renetě existuje zde na Fóru samostatné téma.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika