Letní jablka dozrávají



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 238.225 (?)
6.8.2013 16:08

Stark Earlist na snímkach p.Pavla u nás na Záhorí dozrieva ako prvé, až po nej začína voňať a žltnúť klasika Priesvitné letné. Nadarmo nemá toto krásne vyfarbené jablko v svojom názve príznačné "najskoršie" či "najranejšie". Obdobie konzumácie sa v týchto horúčavách rýchlo skracuje a dužnina u obidvoch spomínaných odrôd múčnatie...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.8.2013 10:32

Plod Dimy na obrázku je první, který uzrál, ještě jsem ho nejedl (rouby jsem od paní Lídy dostal loni) a i kdyby, z první úrody závěry dělat nemohu. Mivibe ještě neplodil.
   Srovnávat není snadné, rozdíl ve zrání např. Vistabely a Hany bývá až několik týdnů a to už je dost velký handicap.
   Jinak z letních odrůd je velikostí, tvarem, barvou i chutí nedostižná Krasava. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 6.8.2013 10:38

Jenže se nemnoží, resp. v těch pár školkách - centrech, kde jsem ji hledal, nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.8.2013 10:59

Ona je totiž silně napadána pilatkou, vosami i monilií, takže její pěstování by nejspíš nebylo efektivní. Po plodové stránce je ale bez konkurence.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 6.8.2013 12:53

Já se pokouším přeštěpit Průsvitné letní, a jednou z několika je i její dcera Hana.Mám několik letních odrůd, protože jedné odrůdy na velkém stromě je najednou moc.Na přeroubovávaném Průsvitném letním jsem ponechal i větve původní odrůdy, které se mi odvděčily několika většími jablky, a ve spolupráci se zbytky postřiku  proti strupovitosti v postřikovači je to pěkný výsledek.Pro srovnání je na talíři i nějaká letní sorta.Klidně by to mohla být i Stark Earliest, ale nejsem si jistý.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.252 (?), 6.8.2013 13:11

Páni odborníci. Co je to za odrůdu? Na prvním obrázku je fotka z 21. července a ta druhá 30. července, to už jsou jablka přezrálé. Po přezráti jsou trochu moučné, ale šťavnaté a sladkokyselé. V době sucha a horka praskají. Nejvíc je ničí monilióza. Jiné nemoci jsem nezaznamenal. Beskydy 400 mnm. Strom 25 let.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.252 (?), 6.8.2013 13:15

Druhá fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 6.8.2013 13:42

Už byla zde uváděna hned u prvního příspěvku.Stark Earliest.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 238.225 (?), 6.8.2013 16:08

Stark Earlist na snímkach p.Pavla u nás na Záhorí dozrieva ako prvé, až po nej začína voňať a žltnúť klasika Priesvitné letné. Nadarmo nemá toto krásne vyfarbené jablko v svojom názve príznačné "najskoršie" či "najranejšie". Obdobie konzumácie sa v týchto horúčavách rýchlo skracuje a dužnina u obidvoch spomínaných odrôd múčnatie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.214 (?), 7.8.2013 6:54

Dobrý den! Využiju tohoto tématu. Mám stromek - čtvrtkmen jabloně Hana. Chtěl bych část stromku přeštěpit jinou letní rezistentní odrůdou. Můžete mi doporučit, která dozrává později nebo dříve. Přece jen letní jablka se najednou nesnědí. Děkuji. S pozdravem, Tom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 7.8.2013 12:59

Letní rezistenty, nebo alespoň více odolné?...v tomto asi poradí jiní, ale já jsem naštěpil Julii, Hanu,Discovery, Mio,později dozrává Ametyst, Lired,Petra.Přes jednu údajnou nectnost-sklon k předčasnému propadu bych doporučil i Mio, které jistě patří ke kvalitním.

Letní jablka jsou žádaná především v tuto dobu.Později když přijdou zimní sorty k období sklizňové zralosti už letní, a pozdně letní tolik netáhnou, protože některé zimní sorty lze s úspěchem konzumovat i na začátku září.

K odrůdě pana Pavla-jako laik bych si typnul na Mantet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika