Kam se poděl Šampion?



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?)
15.11.2015 8:17

Pokud ta odpověď byla na mou reakci, tak odpovídám, že o odrůdy se zajímám - možná více, než je zdrávo ;-). Neznamená, že "průměrné" rodičovské odrůdy nemohou poskytnout nadprůměrné potomstvo (heterozní efekt) viz. použití např. Jolany nebo u slivoní Č. najbolji. Mají často i jiné, než chuťové kvality. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 15.11.2015 8:17

Pokud ta odpověď byla na mou reakci, tak odpovídám, že o odrůdy se zajímám - možná více, než je zdrávo ;-). Neznamená, že "průměrné" rodičovské odrůdy nemohou poskytnout nadprůměrné potomstvo (heterozní efekt) viz. použití např. Jolany nebo u slivoní Č. najbolji. Mají často i jiné, než chuťové kvality. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 15.11.2015 8:21

Šampion mně chutná přímo ze stromu, když jdu kolem, a pak až plody zvadnou. Právě ty zvadlé, svraštělé jsou pro mě nejlepší. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 31.199 (?), 20.11.2011 14:20

dobrý den. Odruda Šampion nezmizela a je pořád v listině povolených odrůd a v dnešní době se ještě prodávají jeho barevné mutce Red a Reno', ktere oproti odrudě mají celočervené plody. Pěstuji Šampion v sadu a to na A2 (40 leté) a na P14 jako štíhlé vřetena v odrudě Šampion Reno (10leté) a to v BIOprodukci. Plody jsm měl strědně velké velikosti s menšími příznaky srupovitosti. Tato odruda vyžaduje silnější podnože, protože má v plodnosti slabší růst a na zakrslých podnožích rychle stárne a krní (podnože typu M9) .Odruda vyžaduje vzdušné koruny, postřik protí strupovitosti ş přídavkem hnojiva na list (Diskus s Krystalonem plod a květ dejte dohromady). Na silnějších podnožích typu M106 až A2 probírku plodů nebudete muset dělat. Tyto podnože je bezproblémů utáhnou do optimální velikosti. Vadí mu mokré stanoviště kde trpí rakovinou.Na jaře musíte stromky přihnojit ledkem vápenatým nebo NPK pro dobrý růst.  Pokud ani potom neroste musíte ho zmladit. Pokud roste je řídký a má silnější podnož ma velice kvalitní plody optimální velikosti a vynikající chuť. Děti po něm první šáhnou a jsou z něho vynikající mošty.  Šampion je jediná česká odruda, která v zahraničí šlape na paty Jonagoldum a Galám. Holanďani a Poláci ho milují.  Když mu dáte to co potřebuje budete s ním spokojeni

           sadař z kobeřic

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1616) - 165.146 (?), 2.10.2016 21:15

Šampion - 2016 - štíhlé vřeteno

Kam se poděl?Zřejmě do zapomění.Zatím.Ale jeho čas ještě příjde až si lidé uvědomí nápadnou podobnost chutí Rubínových novošlechtění a budou chtít změnu.Zde se na na Šampion už napsalo spoustu nepravd a posměchu ale všeho dočasu.V případě hrušek se už děje.Pánové přišli na chuť najednou starým odrůdám.Ty nové se jim zřejmě nevyrovnají.Podobnou recesi čekejme i u jablek - Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.88 (?), 20.11.2011 21:55
Zdravím, jablka v zahraničí nenakupuji, ale co jsem prohlížel zahradnické prodejny a různé reklamy, tak mi přijde, že z českých odrůd vede jednoznačně Topaz (má i anglická videa na youtube), následuje Rubinola, Angold, Rajka.. někdy i ten Šampion.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 150.143 (?), 3.12.2011 17:01

Dobrý den.  Ja stromky nakupuji pouze u nás. Ja nevím jak u vás, ale u nas na Severní Moravě je Šampion v každem sortimentu stromků a to hlavně jeho červené mutace a i na internetu je v většině nabídek. Šampion byl v Holandsku ozdraven a zbaven viroz, kterymi byl zamořen. Odrudy, které jste uvedly a další novinky vždy prochází velikymi reklamami, protože množitelé hlavně zahraniční zaplatili strašně moc peněz za patenty šlechtitelů a chtějí jejich rychlou návratnost. Většina odrůdových patentů zkupuji holanďani a němci a potom prodavají rouby nebo stromky nazpět nam za drahé peníze. Když si přečtete stare pomologie nebo rolnicke noviny kolem r, 1925 tak taky najdete odrudy, ktere reklamě propagovali a vychvalovali a dnes už pomalu neexistují nebo by vam je ani kralici nežrali.  Novinky musíme brát vždy s reservou a nadhledem. Příroda bude stejně mít to poslední slovo a to nejenom krutou zimou a novějšímí chorobami a škudci. Už se objevuje nový klon strupovitosti, který prorazil rezistenci u některých odrůd.  A pravě Topaz , Rubinola, Melodie, Jolana už podléhají a byly pozorovány na nich projevy.

           sadař

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.88 (?), 4.12.2011 9:09
No pokud Topaz vyhrává degustace, tak to nebude kvůli rezistenci nebo jiným výše uvedeným důvodům, že ano?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 85.247 (?), 10.12.2011 13:22

Topaz je dobré jablko, ale na můj vkus je kyselejší. Pokud mě zdání neklame tak teď vyhrává degustace Orion a Heliodor v těsném závěsu Bohemie. Ja osobně mám radši Bohemii a Rubinolu než Topaz.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.253 (?), 10.12.2011 19:48

Pokud se týká těch degustací, tak jsem si vytáhl hodnocení na různých degustacích v roce 2010 a zjistil jsem, že na prvních místech byly hodnoceny tyto odrůdy: Rozela a Angold 5x, Orion a Bohemia 4x, Rubín,Topaz, Sirius,Luna, Admirál a Rubinola 3x.Co se týká Heliodoru tak ten se málokdy dostal mezi prvních 20 odrůd.Já osobně ho řadím po chuťové stránce mezi novjejšími žlutými odrůdami až na konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 10.12.2011 19:53

Omlouvám se za překlep: novějšími

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika