Jaké tvary stromů?



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 66.113 (?)
17.10.2008 22:52

Ale to je přeci úplně v pohodě. K podzimu patří ta zvláštní nostalgie, možná i občasný smutek, zádumčivost, vyšší citlivost. Někdy ta krása barev nezvládne přebít tu potřebu delších dnů, více denního světla, a i takové to obrazně řečeno "pohřbívání" přírody-když se nám ukládá k zimnímu spánku. Alespoň já to tak nějak cítím. Život v přírodě dočasně odumírá a než se probudí ten další nový, uplyne spousta krátkých dnů s dlouhými večery a k tomu nějaká ta chmura bohužel patří. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 66.113 (?), 17.10.2008 22:52

Ale to je přeci úplně v pohodě. K podzimu patří ta zvláštní nostalgie, možná i občasný smutek, zádumčivost, vyšší citlivost. Někdy ta krása barev nezvládne přebít tu potřebu delších dnů, více denního světla, a i takové to obrazně řečeno "pohřbívání" přírody-když se nám ukládá k zimnímu spánku. Alespoň já to tak nějak cítím. Život v přírodě dočasně odumírá a než se probudí ten další nový, uplyne spousta krátkých dnů s dlouhými večery a k tomu nějaká ta chmura bohužel patří. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 7.142 (?), 19.10.2008 20:13

Padá listí zlaté, rudé.

Je ho plná zahrada.

A co potom padat bude,

až to listí opadá?

Potom bude padat sníh.

Co ho bude ve větvích!

Bohužel nejsem autorem, tím je Jaroslav Seifert. Adle čítával jsem to dětem a tak mi to uvízlo v paměti. Snad nevadí, že to není diskusní polemika. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 113.36 (?), 19.10.2008 21:10

No to je prima. Taky ji znám a umím zpaměti, protože jsem se ji učívala s oběma syny. Dodnes mě někdy napadne, když to nádherné listí padá dolů na zem a já ač žádný dorostenec, jako malé dítě se procházím v těch hromadách listí a kopu a kopu a ono tak krásně šustí. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 19.10.2008 21:41

Trochu na mne padla nostalgie, protože s padajícím listím si vždycky vzpomenu na to, jak jsme s tatínkem chodili pouštět draky.  A v těch hromadách listí jsem se také ráda procházela...  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 113.36 (?), 19.10.2008 23:12

Dobrý večer, taky zdravím. Draky už nepouštím, ale draka mám na dveřích a dráčka za oknem-jutového. Nejlepší bylo je vždy vlastnoručně tvořit. Ale tu správnou nostalgii ve mně vyvolává pálení bramborové natě, vůně cukrovky-ve vsi byl donedávna cukrovar, který již dobře chátrá... Někdy mi to dost chybí jen to padající listí zůstalo stejné. Hezký zbytek večera. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 29.10.2008 9:59

Zpátky na stromy. Úplně náhodou jsem v prodejně Levnéknihy objevil útlou brožurku. Autor p. Zeman, název Pěstujeme štíhlá vřetena. Cena 19 korunčeských. Krásné fotky z autorovy zahrady, je vidět, že pěstuje stromy po ovoce. Myslím, že to má v hlavě dobře srovnané. Doporučuji. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.65 (?), 29.10.2008 11:05

Osmělila jsem se a i s opožděním reaguji na Váš první příspěvek. Nemohu odolat. Mám nehojící se zlomeninu předloktí, a tak mi nezbývá, než si číst, psát a dělat si plány na jaro. Ještě před rokem bych to, co jste napsal, vnímala jako velmi kultivované a citlivé upozornění na něco, co nás čeká, ale je daleko. Pak přišlo onem. páteře a nyní ta ruka a já jsem hodně nostalgická. Mám pomocníka, ale myslím si, že bych si pozemní činnosti měla zvládnout sama. Zvlášť, když mě to těší. Moje jabloně (naštěstí jen 3) sklánějí větve k zemi, a když jsou obtěžkány jablky ještě více. Špatně se pod nimi seká tráva,  terén je navíc velmi nerovný, protože tam ve větším klidu pracují hryzci, díky stínu není ani tráva moc kvalitní. Jablka také padají a  z jabloní je spousta listí. Všechno je normální, přirozené, ale s nemocným tělem složitější.

Ale jedna z těch jabloní (Boskoopské červené) je velmi hezká a na jaře vysloveně krásná. V létě přináší stín, na podzim velká jablka a na silných větvích nese dětské houpačky.   Srdečně zdraví Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 30.10.2008 7:22

Vše, co popisujete, znám z vlastní zkušenosti - to však není čím se chlubit. Ale měl jsem velkou zahradu, na samotě u lesa a tam - mimo jiné krásný, přímo ztepilý vysokokmen Boskopského červeného s úrodou sice ne každoroční, ale když byla - ta byla. Boskopské červené je "jablko pro  dospělé", taky výborný štrůdlák, koženáč, mé matce chutnal už trochu povadlý. I hryzec tam byl, ale Boskopu neuškodil. Z více důvodů jsem byl nucen zahradu prodat. Nový majitel vyřezal u všech vysokokmenů celé středy a ponechal jen postranní větve a já tam od té doby nechodím.

Na závěr trochu optimismu. Dětskou houpačku jsem svařil z trubek a taky se moc líbila a časem možná půjdu do těch štíhlých vřeten, je to taky hezké. Přeji Vám hodně zdraví. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 31.10.2008 10:46

Ještě jednu poznámku ke tvaru stromů. Souvislost podnož - odrůda - tvar se samozřejmě nedá obejít. Existuje často více možných řešení, ale někdy jsou vlastnosti odrůdy tak specifické, že úspěšné pěstování je možné jen v doporučených kombinacích. To vše není nic nového, jen mne překvapily odrůdy, které pan Zeman pěstuje jako štíhlá vřetena. O odrůdách Bohemia, Rubín jsem se domníval, že je nelze prostorově omezovat a asi jsem se mýlil. ze@klikni.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.192 (?), 3.11.2008 21:14

Dobrý večer, krásná diskuze, ani se mi do ní nechce zasahovat... Chci jen podotknout, že někdy si typ podnože prostě nemůžeme sami vybrat. Postupem času jsem se stal majitelem tří zahrádek. Jedna z nich je na příkrém svahu, velmi chudá půda, neoplocená. Díky chudé půdě všechno, co nebylo na semenáči, postupně uhynulo. I tak dvacetileté stromky mají kmen okolo 10 cm v průměru. Původně jsem zakládal korunky ve výšce jednoho metru, ale se zlou jsem se potázal - každé jaro mi je okousaly srny. Nové korunky jsem musel vytáhnout přes 150 cm a i to někdy nestačí. Že do vysokých korun časem nevylezu, je mi jasné, a že se ve svahu špatně přistavuje žebřík, to jsem si vyzkoušel taky, ale tady nic jiného nezbývá. Navíc jablíčka z těchto stromů nám chutnají nejvíc. No a samozřejmě je tu jedna obrovská hrušeň, která vévodí zahradě a jejíž trpké plody nežere ani lesní zvěř. Ale ten majestát... Druhou zahrádku jsem zdědil. Většinou čtvrtkmeny. Půda je ale vlhká až podmáčená a když zaprší, některé stromky se vyvracejí. Tady nic nesázím, spíš vyřezávám a prořezávám, stromky jsou hodně nahusto. A přeroubovávám na rezistenty, protože bez nich to v poslední době nejde. Třetí zahrádku máme u domu. Kousek rovné půdy, většinou využité na záhonky. Když jsem zde poprvé vysadil zákrsek, byl jsem u vytržení z toho, že jsem jeden rok zasadil a druhý rok ochutnal - nemusel jsem čekat někdy až deset let, než strom zarodí (kdyby jen deset - letos jsme poprvé ochutnali hrušku Solanku, kterou jsem rouboval před osmnácti lety). Každá podnož a každý tvar má své upotřebení v určitých podmínkách - a taky své kouzlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika