Jaká je Rajka



host - 187.150 (?)
13.10.2016 12:20

Zatím Rajka netrpí padlím, strupovitost se ani v letošním deštivém roce neprojevila.Postřik jsem provedl jen jeden(symbolicky Syllit proti sazovitosti).Zásah proti mšicím byl však bezpodmínečně nutný.Plody po důkladné probírce jsou větší, ovšem ani zdaleka se neblíží velikosti Rubínu.

Vybarvení Rajky je každý rok standartní. Platí to i v rozdílných místech zahrady ve vzdálenosti, víc jak 50 metrů a kratší osvit sluncem.

Podoba s Rubinolou u mně pod horama neplatí, Rubinola se do červena vybarvuje málo, na rozdíl třeba od Rubínu nebo Bohemie.

Rajku sklízím začátkem října, G.D., Melrose, Jonathan později.Tyto zimní odrůdy vydrží poživatelné do května i déle.Sklep je betonový pod hospodářskou budovou s častým výskytem vody.Slabším článkem je větrání kvůli rozdělení sklepa na zeleninovou a ovocnou část a nemožnosti vyvést " komínky" nahoru.

Jan z pod Javorového

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 182.14 (?), 21.7.2008 21:57, zobrazeno: 41559x

Vloni na podzim jsem zasadil jabloň Rajka.Můžete mi někdo cokoliv o ní napsat, děkuji Pepa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 26.7.2008 16:55

Dobrý den.Rajka má stejné rodiče jako Aneta.Jsou to Šampion x Katka (Jolana x Rubín).Je to ke strupovitosti rezistentní, chutná,raně zimní (vánoční) česká odrůda vyšlechtěná v ÚEB AV ČR ve Střížovicích na liberecku kolektivem šlechtitelů pod vedením ing.Tupého (ing.Louda a ing. Zima).Strom roste zdravě, dobře obrůstá plodonoši, není moc náročný na řez, kvete později a je dobrým opylovačem.Má kulovito kuželovité, červené,chutné, sladší plody a strom je dosti odolný k padlí.Hodí se i do vyšších poloh.Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 28.7.2008 9:12

Je to rezistent, vzhledově i chuťově velmi dobrá, připadne mi ale, že u mně zraje dřív, než bývá uváděno.  V podstatě podzimní jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 11.3.2011 9:49

Roste vám také Rajka do vidliček jako Rubín? Nebo moje údajná Rajka Rajkou není? Uvádí se střední až bujný růst, zralost od října. V mých 380 mnm je k jídlu už v září, roste nejslaběji ze čtyř přibližně stejně starých jabloní a na koncích větví dělá "rubínové" vidličky. Naopak tvar, barva i konzistence plodů odpovídá pomologiím.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 135.2 (?), 11.3.2011 12:33

Také ji mám, protože mi chutnala u sousedky. Roste asi tak rychle, jako Goldstar, vydržela mi opravdu až do února.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 8.10.2016 15:35

Kamoš chodí oberať jablká do sadu, vravel že koštoval vinikajúce jablko Rajka, dnes som bol kúpiť tuto odrodu je fakt výborné za týžden budú oberat Kanzi nato som tiež zvedavý. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.150 (?), 12.10.2016 8:45

Jaká je Rajka.Výborná.Letos dobře překonala mráz 29.4.Sklízel jsem ji letos 6. října.Běžně mi vydrží do začátku dubna.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.82 (?), 12.10.2016 19:44
Pekne vyfarbené jablká. Rajka je kríženec Šampionu a hybridu ÚEB, ten hybrid by mal byť krížencom Rubín x Jolana. To vysvetľuje občasnú veľkú podobnosť Rajky a Rubinoly (je zrejmá aj z Vašich fotiek). Tá skladovateľnosť do apríla ma trochu prekvapuje (čakal by som tak do februára), ale nemám dôvod Vám neveriť. Ako je to s odolnosťou Rajky na chrastavitosť a múčnatku u Vás? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.150 (?), 13.10.2016 12:20

Zatím Rajka netrpí padlím, strupovitost se ani v letošním deštivém roce neprojevila.Postřik jsem provedl jen jeden(symbolicky Syllit proti sazovitosti).Zásah proti mšicím byl však bezpodmínečně nutný.Plody po důkladné probírce jsou větší, ovšem ani zdaleka se neblíží velikosti Rubínu.

Vybarvení Rajky je každý rok standartní. Platí to i v rozdílných místech zahrady ve vzdálenosti, víc jak 50 metrů a kratší osvit sluncem.

Podoba s Rubinolou u mně pod horama neplatí, Rubinola se do červena vybarvuje málo, na rozdíl třeba od Rubínu nebo Bohemie.

Rajku sklízím začátkem října, G.D., Melrose, Jonathan později.Tyto zimní odrůdy vydrží poživatelné do května i déle.Sklep je betonový pod hospodářskou budovou s častým výskytem vody.Slabším článkem je větrání kvůli rozdělení sklepa na zeleninovou a ovocnou část a nemožnosti vyvést " komínky" nahoru.

Jan z pod Javorového

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 13.10.2016 8:44

Sklízím prvních několik Rajek z mladého vřetena. Zatím malé a ne moc vybarvené. Uvidíme, jak dál, zdali to u nás bude pěstovatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika