Jabloňové jmelí



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?)
14.12.2008 11:35
Dokáže jmelí samo o sobě uživit rostlinu na které parazituje?Anebo vůbec svoje asimiláty neposílá do koženů hostitele?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 1.251 (?), 30.12.2007 12:40

Jestli jste ze severní Moravy, zkoumejte kolem Odry v lužních lesích. Jak to je v okolí středního a horního toku řeky Moravy, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.70 (?), 30.12.2007 17:36

Děkuji ale bohužel jsem z Hradce Králové.

V našem okolí (6 km) roste hojně pouze Ochmet evropský - Loranthus europaeus který roste pouze na dubech. Teda ono blízko nás jmelí roste, ale jen jmelí bílé borové - Viscum album subsp. austriacum a jmelí bílé jedlové - Viscum album subsp. abietis ale to je jen na borovicích a jen na jedli. Já hlavně zkoumám jmelí bílé pravé - Viscum album subsp. album rostoucí na listnatých stromech a také na ochmetu (tzv. hyperparazitismus) a samo na sobě (tzv. autoparazitismus). Ideální když roste jmelí bílé pravé a ochmet na jednom místě (vesnička Líšná, Heřmanův Městec, Lednice, Kroměříž a dál se to snažím zjistit). Zima je ideální na výzkum protože je jmelí a ochmet náherně vidět už zdálky. Letos na dovolené v Bulharsku jsem tam jmelí i ochmet taky našel.

Ještě nevím jestli roste v SZ a Z čechách, tam jsem ještě nikdy nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?), 14.12.2008 11:35
Dokáže jmelí samo o sobě uživit rostlinu na které parazituje?Anebo vůbec svoje asimiláty neposílá do koženů hostitele?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 14.12.2008 12:06

Myslím, že je to čistý parazit, nic neposílá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 14.12.2008 12:25

Jmelí není čistý parazit, ale poloparazit, protože má listovou zeleň, čili chlorofyl, díky kterému si vyrábí asimiláty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 14.12.2008 20:39

Parazit - bere z hostitele vodu a organické látky.

Poloparazit - Bere jen vodu a minerální látky, organické látky si vytváří sám. (tedy mu hostitel slouží místo kořenů, ale nic víc)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.70 (?), 26.12.2008 21:01

Jmelí je jen poloparazit a asimiláty zřejmě nepředává do hostitelského stromu. Mám na jabloních tak 20 rostlin jmelí a některé každoročně vyřezávám na vánoce ale koule jmelí na vrchu koruny nechávám pro okrasu protože u nás jmelí neroste. Jabloně i se jmelím dobře plodí. Letos mě na plody jmelí po 4 letech opět přilétl brkoslav severní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan N. - (20) - 56.170 (?), 14.2.2009 16:00

Kdy kvete jmělí?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 15.2.2009 0:08

Musím se přiznat, že jsem nedočetl všechny příspěvky a s tím, jaké mám zkušenosti se jmelím v lese, jímá mně hrůza, že by se mi to rozšířilo v zahradě. Znám porosty borového lesa zcela zničené jmelím. Sedmdesátileté borovice v jejichž koruně se usadilo jmelí, ztrácí přírůstky, koruna se zasmolí pryskyřicí a po dlouhém živoření stromy usychají. Považuji umělé šíření jmelí za riziko podobné umělému množení lýkožrouta. Já bych na své zahradě jmelí nestrpěl a když už by se vyskytlo, co nejrychleki bych poškozené větve odřezal. Možná je to pro vás adrenalinová zábava, ale sousedi vám poděkují. Semeno se roznáší hlavně po projití trávícím traktem ptáků a těm je jedno, kde ho zasejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 126.60 (?), 19.3.2009 21:40
Jsem v pohodě, mám jmelí na zahradě 18 let a teprve loni jsem objevil jmelí které jsem nesel a tedy přirozeně rozmnožené. Letos na něj pravidelně přilétá brkoslav severní a tak se asi někde jinde jmelí objeví. Soused ani hubovat nemůže, protože si letos tak zdecimoval jabloně motorovou pilou že jmelí by jim ublížilo podstatně méně. Já tedˇ seju jmelí jen na vlky nebo na okrajové větve aby byla možnost ho odříznout i s větví. jmelí se samovolně po stromě nešíří a tak se dá snadno regulovat.Jen pěnice černohlavá v dubnu pojídá jen slupky z bobulí a sdemínka šikovně otře o větev jen blízko rostliny jmelí a tak to vypadá jako kdyby se rozlézalo samo. Tyto semínka vždy oberu a je pokoj. Jmelí kvete touto dobou tedy v půlce Března a když je pěkné počasí tak je na něm spostu včel.Mimochodem jablek jsme ze šesti jablloní sklidili tolik že to nestačíme jsníst a tak je znovu věším do koruny aˇˇt si Brkoslav užije i na jaře jablek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika