Jabloň - moučnatka



Misit - (2) - 39.21 (?) 
15.6.2020 22:47, zobrazeno: 1979x

Na podzim jsem vysadil jabloň (Hájkova Muškátová). Letos hned chytla nějakou chorobu, asi moučnatku či padlí. Nebo je to jedna a tatáž choroba? 

Bohužel to nejvíce schytal terminál. Jak to vidíte Vy zkušenější s růstem takového stromku? Vylíže se z toho? Myslíte, že má smysl jabloň nějak zachraňovat? Neporoste pak rychleji stromek nový, kvalitně zapěstovaný např. od p. Bočka než poškozený stromek, co se bude zotavovat z poškození? 

Hájková Muškátová
Hájková Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájkova Muškátová
Hájková Muškátová
Hájková Muškátová
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 16.6.2020 6:54

To je dotaz na úrovni

můj kocour přišel domů pokousaný - nemám si pořídit nového?

Promiňte, ale snad nejjednodušší a přirozené řešení je ošetřit jabloň proti padlí a nechat ji dál růst. Terminál poroste dál, a kdyby náhodou ne, snadno si zapěstujete jiný z dalšího výhonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.21 (?), 16.6.2020 21:45

Je to čistě pragmatický dotaz. Když použiji jiné přirovnání - když nabourám auto, také zhodnocuji jestli dává smysl ho opravit nebo pořídit jiné... Jiné by to bylo v případě nějakého sentimentu chovanému k autu, anebo v případě živé bytosti jako třeba kocoura. Toť můj úhel pohledu.

Každopádně děkuji za odpověď. Jestli stromek poroste i přes napadení padlím dále a terminál to přežije, pak si ho ho samozřejmě nechám. Práve takovéto posouzení stavu stromku jsem potřeboval dostat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 184.50 (?), 16.6.2020 22:21
Nápad s deštníkem při focení je výborný. Jinak je zajímavé, že se asi snažíte o nějakou sloupcovou formu stromku. Když jsem začínal, většinou byly rady k řezu zachovat přibližně stejnou výšku seříznutých větví a terminál nechat o kousek vyšší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.100 (?), 16.6.2020 12:37

Moučnatka = padlí, postříkejte třeba Discusem. Nový stromek určitě neporoste rychleji, než již zakořeněný. Navíc by se situace mohla i u něj opakovat a byl byste tam, co teď. Je to hlavně z vlhkého počasí.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 16.6.2020 15:04

Nemáte pravdu. Padlí se objevuje především při teplém a suchém počasí (jako bylo třeba letos v březnu a dubnu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.100 (?), 16.6.2020 20:28
Nepřesně jsem se vyjádřila: teplo a vysoká nebo střídavá vzdušná vlhkost. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.1 (?), 16.6.2020 22:48

Všechny napadené výhony bych odstřihl. S postřikem proti padlí musíte začít příští rok o 2 měsíce dříve. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika