Jabloň nechce rodit



host - 16.70 (?)
20.2.2007 21:53
Jonathan trpí velmi padlím to by mohla být příčina nebo špatný řez či kombinace obojího. Rada : málo řezat a štříkat proti padlí a mšicím. A když to nepomůže tak na jonathan vysejte jmelí a budete mít aspoň sklizeň na vánoce i když až za 5 let.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 0.70 (?), 20.2.2007 19:11, zobrazeno: 15754x
Mám již několik let let na dvorku jabloň Jonatan, která v prvních letech hojně kvetla, ale nerodila. Loni asi po 8 letech jsme sklidili z velké koruny 10 jablíček, krásných, ale co naplat-málo. Poradíte mi co mám dělat. Stzříkala jsem "Zdravým jablkem".Vlasta
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.70 (?), 20.2.2007 21:53
Jonathan trpí velmi padlím to by mohla být příčina nebo špatný řez či kombinace obojího. Rada : málo řezat a štříkat proti padlí a mšicím. A když to nepomůže tak na jonathan vysejte jmelí a budete mít aspoň sklizeň na vánoce i když až za 5 let.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 20.2.2007 22:17
Stromy mohou trpět nedostatkem některého prvku nebo naopak  být jednostranně přehnojné - např dusíkem. Na dvoře to není nic výjimečného. Nedostatek opylovačů může být příčinou jen teoreticky, široko daleko by nesměla být jabloň. Špatná kombinace podniže a odrůdy to není, Jonathan roste slabě a plodí hojně i na bujné podnoži. Pomoci může dočasné omezení - vyloučení -  řezu, zmlazení (přesekání) části kořenů,příp. zaškrcení  či kroužkování větví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 21.2.2007 9:04
A chraňte si ho jako odrůdu, podle mně je zatím nepřekonaná. Koupit se už nejspíš nedá a je to odrůda, co ve sklepě vydrží nejdéle. Všechny ostatní zimní odrůdy mně ve sklepě vydrží maximálně tak do konce dubna, jonathan klidně i do června. Je to jediná odrůda, u které jsem viděl, že se mohou na podzim do sklepa dávat i poškozená jablka, třeba naďobnutá ptáky, jonathan umí tu ránu zatáhnout jakoby takovou tenkou korkovou slupkou. Je ale  fakt, že mně plodí jonathan dva roky ze tří a strom je obsypaný jablky a to bez jakéhokoliv stříkání, u Vás bych poradil v první řadě naroubovat ten jonathan někde jinde na zahradu na slunce na nějakou středně vzrůstnou až vzrůstnou podnož. Jestli to je nějaký stíněný vlhký dvorek, tak tam jonathan trpí a možná se ho vůbec nepovede přivést k rozumu.  Dalo by se říct, že jonathan jako strom potřebuje suchší slunečné teplé stanoviště, jonathan jablka potřebují studený vlhký neosluněný sklep. Na dvorek by se hodila nějaká stará nenáročná odrůda nebo naopak nějaká uplně nová resistentní.  Taky trochu záleží na místním klimatu, někde u Liberce nebo Bruntálu na dvorku na severní straně bude třeba spíše nějakou ranější odrůdu, zimní spíše ne, jonathan nebo golden  delicius tam dobře uzraje tak v jednom roce z pěti, v takových oblastech má cenu je sázet jen na slunečném teplém místě, zatímco někde na jižní Moravě to je jiná.   Co se týká skladování, jonathan potřebuje stoprocentní vlhkost ve sklepě více než jiné odrůdy, jinak se během skladování scvrkává a vysušuje na napůl křížalu. I když je v takovím stavu pořád jedlý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.2.2007 11:06
Vlmi podrobně popsané zkušenosti s Jonathanem jsou zajímavé a pravdivé, ale zřejmě neplatí plošně.
Do chladných stanovišť bych jej nesázel, plody narostou drobné a nepříliš chutné. Ve sklepě pak vadly. Takou zkušenost jsem s nimi měl já. Zato mi netrpěly padlím, i na tuto chorobu bylo příliš zima. Nejpěknější Jonathany jsem viděl na jižní Moravě těsně u rybníka - oni skutečně rádi tu vlhkost, i během dozrávání.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 23.2.2007 11:57
Zdravím, řešil jsem podobný problém - násada květů, a pak nic. Málem jsem pak 2 Jonathany pokácel, ale stačilo pohnojit ( v zimě močůvka na sníh, na jaře troška Cereritu)
zdraví Tomáš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.70 (?), 23.2.2007 15:50

Děkuji všem, kteří přispěli radou. Ještě by mě zajímal názor na stažení nebo nařezání kmene, nebo kroužkování větví a kdy se má provádět. Děkuji Vám za příspěvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 25.2.2007 21:02
Kroužkování i zaškrcování větví jsou dost drastické zákroky. Většinou nejsou nutné,strom se obvykle rozplodí sám. Nejllépe je provádět v době toku mízy (kolem květu). Efekt větší květní násady se projeví příští rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.52 (?), 27.2.2007 14:12
Nevím jak jiní, ale my měli jonathan mezi lány na poli. Každý rok se oralo cca půl metru od kmenu a kořeny dostávaly pěkně zabrat. Strom byl na pohled škaredý ale jablek bylo tolik že jsme měli i jednodruhový jnathanový mošt. Pole se změnilo v pastvinu a strom umřel. Tak si vyberte. Já bych to poryl okolo, pohnojil a zajistil moře vody po celou vegetační dobu. Na řez bych se vykašlal a vidělo by se, jestli to není suchem, případně bych pohnojil. Prořezat to můžete příště.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 28.2.2007 16:31
Váš postřeh je docela přesný. Stromy na mezích,kolem nichž se pravidelně oralo byly obvykle dlouhověké -jednak typem odrůd, jednak správným extenzivním ošetřováním - dodáním živin, kypřením půdy a zmlazením kořenů.
   Pokud to, co navrhujete,provedete v zahradě s Jonathanem, možná budete mít opět jednodruhový mošt, ale jablka nebudou k jídlu - budou drobná. Jonathan je datem vzniku poměrně stará odrůda, takže stihl éru pláňat a semenáčů. Na typové podnoži by v trávě  mezi poli dnes nejspíš ani nevyrostl. Leda v hodně dobré půdě a teplé poloze.
   NIcméně souhlasím s postupem: porýt, pohnojit (dusíku spíš méně), zalévat a dočasně omezit řez.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika