Doporučení odrudy



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
21.9.2012 21:03

Takže v droždínš mají průsvitné 9 Kontejnerované (Asi M9), Pak "E" (Asi J-TE-E,  a na semenáči.  JTEE bude nepatrně vzrůstnější než M9 a bude dost podrůstat. Vlastnosti slabě rostoucích podnoží jsme prodiskutovali.

Na semenáči to bude větší strom. Nástup do plodnosti bude trochu opožděn, zabere víc místa, pravděpodobně nestihnete zkonzumovat všechno ovoce.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 16.9.2012 17:36

Podnoží je celá řada. Rozumný kompromis je třeba středně bujně rostoucí podnož MM106.

Pro člověka, který se nechce zabývat ovocnářskou terminologií slabší podnož nedoporučuju.

Napište v které školce chcete nakupovat stromky, obvykle mají na internetu nabídku materiálu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.9.2012 7:57

Problém je, že ne všechni prodejci mají u stromků uvedenou použitou podnož. Neuvádějí to ani nekterá internetová zahradnictví (Na Zázvorce, aj). Je to podobné, jakoby autosalony nabízeli auta s neznámým motorem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ladaalb - (38) - 80.102 (?), 20.9.2012 23:53

dobrý den, děkují za reakci, jsme z Olomouce a budem pravděpodobně kupovat ve školce droždín

vlastně o žádné jiné školce s výběrem ani nevím.

z těch všech názvů podnoží je mi špatněsmiley, vypadá to, že bud koupim strom který bude sice přes celou zahradu, ale nemusím se o něj starat a nebo koupim nějaký kompaktnější ale musím mu věnovat čas (což u mě nehrozí sad)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 21.9.2012 21:03

Takže v droždínš mají průsvitné 9 Kontejnerované (Asi M9), Pak "E" (Asi J-TE-E,  a na semenáči.  JTEE bude nepatrně vzrůstnější než M9 a bude dost podrůstat. Vlastnosti slabě rostoucích podnoží jsme prodiskutovali.

Na semenáči to bude větší strom. Nástup do plodnosti bude trochu opožděn, zabere víc místa, pravděpodobně nestihnete zkonzumovat všechno ovoce.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 21.9.2012 21:11

Máte p.víítku osobní zkušenost s J-TE-E, protože u mne je o mnoho slaběji rostoucí,než M9.J-TE-E navíc jsem si vůbec nevšim, že by podrůstala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 21.9.2012 22:12

Osobní zkušenosti s J-TE-E nemám, ale jsou to informace z důvěryhodných zdrojů. To máte stejnou odrůdu na stejném stanovišti na M-9 a Ečku?

Tu oporu bych od toho Rubínu na M9 neodstraňoval. S tím zase osobní zkušenosti mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.9.2012 9:25

M9 i J-TE-E mám spolu na drátěnce v kyprém, nezatravněném pásu, kde ručně pleju.J-TE-E je u mě mnohem slaběji rostoucí.Mám na ní Rubinolu, Rajku,Bomémii.Pak mám opodál Rubín na M9 normálně v ubuté trávě, i tak bujně roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.9.2012 11:25

Na J-TE-E mám 8 odrůd. Neřekl bych, že je to nějak více rostoucí podnož než M9 (u M9 také záleží na použitém klonu, což většinou na štítku není uvedeno). J-TE-E mi trochu podrůstá.

Nejbujněji mi rostl na J-TE-E Goldstar (asi tak do 9 let), více než Rubín. Ale např. Hana nebo Jonagored na M9 ho překonávají. Všechny odrůdy (asi 3O) pěstuji jako štíhlá vřetena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.9.2012 11:33

No právě jsem přečetl článek, kde také psali, že je JTEE slabší než M9. Mám ale k dispozici i články co tvrdí opak. Každopádně jde o slabě rostoucí podnož. U slabě rostoucích podnoží má velký vliv i výška štěpování. Každý cm se projeví na vzrůstnosti. Další rozhodující parametr je nástup do plodnosti, zavirovanost podnožového materiálu ap.

PS : J - TE -E se doporučuje jako specificky vhodná pro Rubín.

M9 má kořeny které špatně kotví. Rubín neunese. Navíc se vylamuje v krčku. Dřevo M9 je velmi křehké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.9.2012 14:36

Na J-TE-E mám sedm odrůd.Je to velmi slabě rostoucí podnož..Stromky je možno sázet na vzdálenost 80-120 CM od sebe.Mám je vyzkoušené jen v beztravní kypré půdě.M9,a na ní naštěpený Rubín roste, a plodí i v travním drnu dobře.Zakořeněná je dobře, a stabilita stromku dobrá.Neříkám, že je to pravidlem, ale u mě to tak je.Později bude možno odstranit trvalou oporu.Ještě připomenu, že jsem si zvýšil výšku kmínku na 100-110CM.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika