Doporučení odrudy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
22.9.2012 19:48

V dobách, kdy jsem jabloně pěstoval jako volné zákrsky jsem měl na M9 Jonathan, Rubín, Šampion, Idared, Red Melbu, po pěti letech už v zatravnění (ale bez vytrvalých plevelů) a po pěti letech také bez opory. Žádné problémy nebyly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 44.43 (?), 22.9.2012 20:52

Prepacte, ale m9 bez kola sa neda pestovat ani v neskorsom veku. A u Rubina zvlast, pretoze, ked zarodi, tak ma velke tazke jablka. Ked ho mate v travnom drne ako pisete, tak ho mate asi uz zpravokoreneny, preto nemusite mat kol. Myslite, ze keby sa nemuseli pestovat bez opory, tak ovocinarske firmy by budovali take nakladne opory pre stromky na m9. Asi nie. Tiez som to skusal bez opory, ale prisiel silnejsi vietor a stromky mi vyvracalo. To je moja skusenost. Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 22.9.2012 22:20

Prepacte, ale m9 bez kola sa neda pestovat ani v neskorsom veku.

To nevím, a mému Rubínu je to evidentně jedno.Roste, a rodí i tak.Že nemám Rubín zpravokořeněný dokazuje boule, která je v místě štěpení odrůdy s podnoží, a je nad povrchem.V tuto chvíli je u stromku opora.Později, když to kmínek dovolí, a kůl uhnije, nový už pravděpodobně nedám.Reagovat budu podle potřeby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.9.2012 10:30

Uvádím své zkušenosti s M9 z doby před 12 až 30 lety a skutečně si nic nevymýšlím. A také ty stromky nebyly utopené, u M9 to je dobře vidět. Jediný stromek, který se mi trochu naklonil, byl Red Melba. Ale to tenkrát bylo mojí menší zkušeností s tvarováním (ponechal jsem ho příliš vysoký) a myslím, že kůl jsem odstranil také dříve, než po 5 letech.

Ve velkovýrobě je to trochu jiná situace.

Když jsem kdysi postupně likvidoval zákrsky a přecházel na štíhlá vřetena, nemohl jsem kvůli stávajícím stromkům vybudovat drátěnku. Tak mám u všech vřeten slabý kůl, asi do 180 cm výšky a vyvazování letorostů jsem dělal pomocí závažíček i kolíčků. Pouze asi 5 vřeten na MM 106 (např. Otava, Deliga Diamant a pod.) mají opěrný kůl asi první 4 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika