Co se sadem po dědovi?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?) 
7.1.2016 11:51

Můžete mít pravdu, já nejsem ovocnářský prognostik, je to jen můj dojem. I v minulosti byly snahy o polní pěstování jablek - superhusté výsadby odrůd plodících na jednoletém dřevě, které by se obrok sklízely strojním sežnutím. Co vím, moc se to neujalo. Kvalita jablek ze sloupovek zatím nedosahuje standartních odrůd. Stejně tak cena balerinových sazenic  kolem 300Kč za kus se úrodou prakticky nezaplatí.   Ale to všechno je otázka času.
   Bodou-li zákrsky, čtvrtkmeny a vřetena vytlačeny z pěstování, nevím. Ale určitě bude snaha co nejvíc omezit ruční práci - sloupovky se přeci jen řežou míň A pak je tu ještě jeden aspekt. Při řezu klasických tvarů vzniká hojně dřevního odpadu, ten je třeba zpracovat, což stojí čas a energii. Živiny odebrané řezem je pak třeba plantážím zpátky vrátit. Netvrdím, že to tak určitě bude, ale na MZLU se tyto teorie přednáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 250.70 (?), 7.1.2016 11:55

Možná máte pravdu, že v čr nikdo 25 let nevsadil na výsadbu jen sloupových jablonových sadů, ale my se bavíme o budoucnosti ne o minulosti. Je jasné, že před 25 lety se nemohly vysadit, když ještě podstatě neexistovaly, nebyly vyšlechtěné. Druhá podstatná věc je, že založení sadu se neplánuje na jeden rok, jako u obilí, zeleniny,.. To znamená že chvilku trvá než vyšlechtěné odrůdy odzkouší a začnou sadit ve velkém a hlavně produkovat ovoce.
Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.70 (?), 7.1.2016 12:55

Samozřejmně, je to moje představa, kam se ovocnářství bude vyvíjet.
Přesto z čistě ekonomického hlediska si myslím, že je více než reálná. Jestli mám nebo nemám pravdu ukáže až čas. Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
cabelh72 - (9) - 201.6 (?), 7.1.2016 13:57
My jsme z manželkou koupily zahradu před 3 roky a pracovat na ni je dobrý relax po práci a ůnik z paneláků.Loni jsme koupily vedlejši zahradu (asi 7 roků na ni nikdo nešáhl),tak jsme porazily 22 stromů jabloní, švestek atd.protože všechno napadeno šárkou a ostatnimi chorobami.Nasadili 8 novych stromků různych druhu a hotovo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.1.2016 14:56

sad z vysokokmenů není otázkou třiceti let ale pěti až sedmi. kdy tyto stromy nastupují do plné plodnosti...jistě, když máte vysokokmen s malou korunou, ale vysokokmen jako jsou třeba staré velké jadrničky nanaroste za sedm let (a to ani v případě, že se jmenujte Standa). Myslet si, že ty staré jabloně kolem cest dorostly do dnešní velikosti během 5 let a pak už zústaly po desetiletí stejně velké, můžete jen v případě, že se z té staré jabloně odlomila větev a spadla vám na hlavu zanechajíc trvalé následky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 7.1.2016 16:13

No štíhlá vřetena jabloní se většinou sází v počtu 3000ks/ha. U sloupáčů bych šel na 5-6 tisíc/ha.

Sloupovité odrůdy mají zatím několik nešvarů (špatné vyzrávání dřeva a vrcholových pupenů, náchylnost k rakovině, střídavá plodnost a zdrobňování, zababčení). Řez vřeten je už celkem vychytaný a nestojí až tak moc peněz. Nejdražší je sklizeň a chemie. Když už do sadu investuji postřiky, chci uspokojivý výnos. Tj alespoň 50t/ha.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 7.1.2016 16:29

mne zase nezajimaji tuny a hektary ale pro deti a vnoučata jsem vysadil kolem našich polí a na 33 arech třešně višně slivoně hrušky a jablone na A2

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 7.1.2016 18:39

Samozřejmě, reagoval jsem na příspěvek kdesi nahoře, kde se psalo, že na ha produkčního sadu přijde 700 vřeten nebo 1000 sloupáčů. Bohužel se to řadí dost podivně. Extensivní způsob ovocnaření je uplně něco jiného.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 7.1.2016 19:40

Osobně by mne zajímal váš výpočet výpěstků na ha. Počet jedinců na ha, byl směrodatným počtem v sadařských firmách a ověřit si to nakonec můžete nejen u nich ale ve starších doporučení zřizování a výsadeb ovocných sadu před rokem 2000, vydaných OU VUOH, pro podporu návratu sedláků do české kotliny.. Ano máte pravdu v devadesátých letech se v faremním sadařství se sloupovitými odrudami jaksi nepočítalo. Možná způsob využití plochy sadů sloupovitými odrůdami nahradí a zefektivní pěstování kvalitního ovoce v ČR. V obchodech se budou nabízet česká jablka a hrušky nikoli dovoz z EU. Projekt Ovoce do škol naučí potomky jíst české ovoce od českých ovocnářů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 7.1.2016 20:14

Tak jsme sice oftopic, ale budiž. 3.3m meziřadí a v řádku 0.9-1.2m.

Hektar má 10 000m2. Jedno vřeteno zabere zhruba 3.3m2.

10000/3.3=3030.  V dnešní době, kdy se táhnou vřetena do 4m může být meziřadí trochu širší (3.5-3.7m). 700Ks na hektar je hodně prochcípaný sad před vytrháním.

Sloupáče se sázejí i 0.5m od sebe.

Vysokokmeny: Spon 10*10. Tj 100ks/ha. Při výnosu 150kg/strom to je 1.5t/ha. Pěkné plody jsou jen po obvodu koruny.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika